ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΛΑΔΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Ξεκίνησε από bright, 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Απ' ότι φαίνεται ναι. :)
Καμία ανακοίνωση.
Εγώ έχω και άλλη απορία.
Θα υπάρξουν αποσπάσεις; Πότε θα κάνουμε αιτήσεις και γι' αυτές και πως;
Πάλι μπαίνει το ζήτημα ότι θα λείπουμε.

escozul

Παίδες υπάρχει νέος υπουργός. Και απ' ότι ακούω έχει πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από την Αννούλα! Μας βλέπω να παίρνουμε όλοι iPad με 3G και κάθε μέρα refresh απ' όπου βρισκόμαστε... Θα είναι μεγάααααααλο το καλοκαίρι!
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00



heren

Για να καταλάβω βρε παιδια ... κάποιοι έκαναν αίτηση για μετάταξη?

Το υπουργειο μεχρι χθες ελεγε οτι απλα συστάθηκαν οι κλάδοι και οτι θα βγει εγκύκλιος που θα καθορίζει τα προσόντα και θα καλεί τους εκπ/κους για αίτηση μετάταξης!!Γράφω κατι λάθος??
Το κειμενο του Μπράντη λεει στην ουσια οτι ακυρώνονται οι αιτησεις των μετατάξεων...
πωπω εχω μπερδευτεί....
ας βοηθησει καποιος....


giasmin

τίποτα νεότερο για απσπασεις ή μετατάξεις;


bright

http://bit.ly/O3EYZt
795 οι υπεράριθμοι στην Αττική. Δε μπορεί να είναι αλήθεια!

Νίκος Αδαμόπουλος

"Ενημέρωση για συναντήσεις στο Υπουργείο Παιδείας"

http://pekap.blogspot.gr/2012/07/blog-post_31.html

"...ενημέρωσε ότι δεν θα γίνουν τη φετινή χρονιά οι μετατάξεις γιατί δεν υπάρχει το απαιτούμενο νομικό πλαίσιο και επειδή απαιτείται χρόνος   για τη διαμόρφωσή του, οι μετατάξεις  προβλέπεται να γίνουν το Μάρτιο του 2013 μαζί με τις μεταθέσεις."

escozul

Δεν θέλω να πω ότι "το 'λεγα εγώ", αλλά το 'λεγα εγώ... και αν παρ' ελπίδα η νέα κυβέρνηση δεν αντέξει μέχρι τον Μάρτιο του '13, θα έχουμε κι άλλες καθυστερήσεις...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

giasmin

θα πω κάτι που το άκουσα από τον Διευθυντή του Σχολείου που το συζητούσαμε ότι υπάρχει πιθανότητα να το πάρουν το μάθημα ΤΠΕ οι δάσκαλοι  και σύμφωνα με την αύξηση του υποχρεωτικού διδακτικού τους ωραρίου ειδικά με τα νέα προγράμματα σπουδών λέει το πρόγγραμμα Σπουδών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ότι στην σελ 9  Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου.
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο.
Τα σχόλια δικά σας

bright

Το περίμενα...
Χρόνια το κυνηγούσαν το ζήτημα

escozul

17 αποσπάσεις (11 κανονικές και 6 ειδικής κατηγορίας) Μας δουλεύουνε;;;
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

escozul

Παράθεση από: giasmin στις 03 Αυγ 2012, 12:09:43 ΠΜ
θα πω κάτι που το άκουσα από τον Διευθυντή του Σχολείου που το συζητούσαμε ότι υπάρχει πιθανότητα να το πάρουν το μάθημα ΤΠΕ οι δάσκαλοι  και σύμφωνα με την αύξηση του υποχρεωτικού διδακτικού τους ωραρίου ειδικά με τα νέα προγράμματα σπουδών λέει το πρόγγραμμα Σπουδών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ότι στην σελ 9  Με την ολοκλήρωση των επιμορφωτικών δράσεων του Ψηφιακού Σχολείου αναμένεται να δημιουργηθεί μια μεγάλη βάση κατάλληλα καταρτισμένων εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αποτελεσματικά το νέο Π.Σ. για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο, ήτοι
1. Πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου.
2. Επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, οι οποίοι θα μπορούν επίσης να έχουν το ρόλο του συντονιστή ΤΠΕ στο Δημοτικό Σχολείο.
Τα σχόλια δικά σας

Προφανώς οι εκπαιδευτικοί ΠΕ έχουν συνδικαλιστές που το κυνηγούν... Εμείς τι έχουμε; Είναι δυνατόν να ζούμε σε τέτοια χώρα που η εξειδίκευση είναι εντελώς παραγκωνισμένη; Κάνε έναν δάσκαλο που να τα κάνει όλα! Και Θεατρική αγωγή και μουσική και αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και υπολογιστές και και και... Έτσι δουλεύει η μοντέρνα Ελλάδα...

Ή κάτι καλύτερο, διώξτε όλους τους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και βάλε τους παπάδες (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν) να κάνουν μάθημα όπως κάναμε πριν μερικές δεκαετίες...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00