Οεφε 2020 α φαση

Ξεκίνησε από ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ, 07 Ιαν 2020, 03:10:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

Έχουν βγει τα θέματα οεφε α φαση στο αεππ 2020 ??

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

στις 11 του μήνα είναι η πρώτη φάση του ΟΕΦΕ, έχουν βγει τα θέματα του keystone

peteglamgr

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα του keystone που λέει ο συνάδελφος παραπάνω;
Ευχαριστώ!

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

TA ΘΕΜΑΤΑ ΟΕΦΕ Α ΦΑΣΗ 2020 ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ???
ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΑΕΠΠ???

tasospap

Καλησπέρα σε όλους,

Μπορούμε τελικά να βρούμε κάπου τα θέματα της Α' φάσης;

xrpapa

Σχετικά με τπ Θέμα Γ της Α' Φάσης, εφόσον δε λυθεί με πίνακα, για τον καλύτερο χρόνο των δρομέων (αναφέρεται σε δρομείς που τρέχουν σε Μαραθώνιο) πως αρχικοποιώ το min; Ένας μαθητής για παράδειγμα έβαλε
min<-1000000000000000000^10000 
Θεωρείται σωστό; Δε μπορώ να πω, θεωρητικά, οτι αν κάποιος δεν έχει ολοκληρώσει τον αγώνα έχει κάνει άπειρο χρόνο; Οπότε μπορώ να είμαι σίγουρος για το άνω 'ταβάνι' του min;

evry

Σε ψευδογλώσσα είναι σωστό
αλλά σε ΓΛΩΣΣΑ είναι λάθος γιατί δε νομίζω ότι η ΓΛΩΣΣΑ μπορεί να υποστηρίξει τόσο μεγάλους αριθμούς.
Τι λάθος είναι όμως? Συντακτικό, αντικανονικού τερματισμού ή λογικό? :D

Παράθεση από: xrpapa στις 23 Μαρ 2020, 05:18:20 ΜΜ
Σχετικά με τπ Θέμα Γ της Α' Φάσης, εφόσον δε λυθεί με πίνακα, για τον καλύτερο χρόνο των δρομέων (αναφέρεται σε δρομείς που τρέχουν σε Μαραθώνιο) πως αρχικοποιώ το min; Ένας μαθητής για παράδειγμα έβαλε
min<-1000000000000000000^10000 
Θεωρείται σωστό; Δε μπορώ να πω, θεωρητικά, οτι αν κάποιος δεν έχει ολοκληρώσει τον αγώνα έχει κάνει άπειρο χρόνο; Οπότε μπορώ να είμαι σίγουρος για το άνω 'ταβάνι' του min;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

Τελικά τα θέματα θα τα βρούμε κάπου ???? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

xrpapa

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 05:25:09 ΜΜ
Σε ψευδογλώσσα είναι σωστό
αλλά σε ΓΛΩΣΣΑ είναι λάθος γιατί δε νομίζω ότι η ΓΛΩΣΣΑ μπορεί να υποστηρίξει τόσο μεγάλους αριθμούς.
Τι λάθος είναι όμως? Συντακτικό, αντικανονικού τερματισμού ή λογικό? :D

Καλή ερώτηση! Νομίζω η υπερχείλιση αριθμητικής μεταβλητής είναι λάθος αντικανονικού τερματισμού..
Και πώς θα έπρεπε να αρχικοποιηθεί για να είναι σωστό;

bagelis

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 05:25:09 ΜΜ
Σε ψευδογλώσσα είναι σωστό
αλλά σε ΓΛΩΣΣΑ είναι λάθος γιατί δε νομίζω ότι η ΓΛΩΣΣΑ μπορεί να υποστηρίξει τόσο μεγάλους αριθμούς.
Τι λάθος είναι όμως? Συντακτικό, αντικανονικού τερματισμού ή λογικό? :D

Νομίζω ότι δεν είναι λάθος ούτε στη ΓΛΩΣΣΑ.

Α) Βλέπε Κεφάλαιο 8, Πράσινο Βιβλίο:
"Στην περίπτωση των πραγματικών αριθμών θεωρούμε ότι οι αριθμοί μπορούν να έχουν άπειρο αριθμό ψηφίων."
Β) Γενικότερα πουθενά εντός ύλης δεν αναφέρεται η έννοια υπερχείλιση μεταβλητής, ή αριθμός bytes τύπων ή κάτι άλλο σχετικό.
Συνεπώς δεν είναι γνωστά.

xrpapa

Παράθεση από: bagelis στις 23 Μαρ 2020, 09:34:35 ΜΜ
Β) Γενικότερα πουθενά εντός ύλης δεν αναφέρεται η έννοια υπερχείλιση μεταβλητής, ή αριθμός bytes τύπων ή κάτι άλλο σχετικό.
Συνεπώς δεν είναι γνωστά.

Υπάρχει μια αναφορά στη σελίδα 233 του βιβλίου που εντάσσει την υπερχείλιση μεταβλητής στα λάθη κατα την εκτέλεση. Αν και η αλήθεια είναι δεν αναλύεται κάπου το τι σημαίνει αυτό..

bagelis

νομίζω συμφωνούμε,
δεν αναλύεται, άσε που εκεί έχει αναφορές και για μη εύρεση αρχείου κτλ, δηλαδή αναφέρει καταστάσεις σε θεωρητικό επίπεδο, δεν μιλάει για την ΓΛΩΣΣΑ

ApoAntonis

Παράθεση από: xrpapa στις 23 Μαρ 2020, 05:36:42 ΜΜ
Και πώς θα έπρεπε να αρχικοποιηθεί για να είναι σωστό;

ο πρώτος χρόνος που εισάγεται θεωρείται ελάχιστος, πριν από την επαναληπτική δομή που θα γράψουμε,
και συνεχίσουμε μετά κανονικά για τα υπόλοιπα.

xrpapa

Παράθεση από: ApoAntonis στις 24 Μαρ 2020, 02:46:43 ΜΜ
ο πρώτος χρόνος που εισάγεται θεωρείται ελάχιστος, πριν από την επαναληπτική δομή που θα γράψουμε,
και συνεχίσουμε μετά κανονικά για τα υπόλοιπα.

Ναι συμφωνώ, αν ήθελα ένα καθολικό ελάχιστο αυτό θα ήταν σωστό. Απλα στη συγκεκριμένη περίπτωση εισάγονται δεδομένα τριων κατηγοριών, και θέλω να βρω το ελάχιστο για κάθε μία κατηγορία. Λαμβάνοντας το πρώτο ως ελάχιστο, μπορεί κάποια από τις επόμενες να μη φτάσει ποτέ τόσο χαμηλά οπότε θα είναι λανθασμένο το αποτέλεσμα.