Έλεγχος παράνομου λογισμικού

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 10 Οκτ 2008, 09:39:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Με ενδιαφέρει να μάθω με ποιόν τρόπο (λογισμικο) ελέγχονται οι υπολογιστές ενός φροντιστηριόυ για παράνομο λογισμικό?

SotirisD

Τι εννοείτε με ποιόν τρόπο (λογισμικό) ελέγχονται οι υπολογιστές;;; Εγώ ξέρω πως αυτό γίνεται μέσο μίας ενημέρωσης από το internet.

ΜΙΤΜ

Παράθεση από: SotirisD στις 10 Οκτ 2008, 09:57:44 ΜΜ
Τι εννοείτε με ποιόν τρόπο (λογισμικό) ελέγχονται οι υπολογιστές;;; Εγώ ξέρω πως αυτό γίνεται μέσο μίας ενημέρωσης από το internet.

Δηλαδή?

SotirisD

Τι εννοείτε παράνομο λογισμικό;

ΜΙΤΜ

Παράθεση από: SotirisD στις 13 Οκτ 2008, 10:41:16 ΜΜ
Τι εννοείτε παράνομο λογισμικό;

Παράδειγμα: Κατεβάζω απο το internet προγράμματα μέσω torrent(παράνομο) και τα κάνω εγκατάσταση σε υπολογιστές ενός φροντιστηρίου.
Έρχεται η μέρα της προετοιμασίας για τις εξετάσεις πληροφορικής ecdl στο φροντιστήριο και οι υπολογιστές έχουν εγκατεστημένα τα προγράμματα που κατέβασα μέσω torrent π.χ. photoshop, acrobat professional, visual studio 2008. Πώς μπορεί κάποιος να ελέγξει τα προγράμματα και να αποφανθεί οτι είναι παράνομα και όχι νομιμα εννοώντας οτι δεν τα εχω αγοράσει αλλα τα εχω κατεβάσει(download)

SotirisD

ααα...., τώρα κατάλαβα...αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως γίνεται αυτό :)

stratosg

Μάλλον αν σου ζητησουν τα τιμολόγια αγοράς καθώς και τις άδειες χρήσης του λογισμικού, η οποίες είναι έγγραφα και πρέπει να τα έχεις μιας κι από αυτά τα λογισμικά έχεις κάποιο οικονομικό όφελος.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

lp

Πολύ απλά δεν γίνεται έλεγχος... το έχω κάνει σε ΚΕΚ για το photoshop. Καλό είναι μετά τις εξετάσεις να το σβήσεις...

Ο έλεγχος πειλαμβάνει άδειες χρήσης κλπ. και μπορεί να γίνει από το ΣΔΟΕ ή παρουσία εισαγγελέα νομίζω.

Φυσικά και η ECDL Μπορεί να ζητήσει άδειες χρήσης αλλά δεν βλέπω το λόγο.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου