Λογισμικό της Microsoft μετατρέπει έναν υπολογιστή σε πολλούς

Ξεκίνησε από poursali, 26 Φεβ 2010, 12:21:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

αντιγραφή από insomnia (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=364089)
πηγή: cnet (http://news.cnet.com/8301-13860_3-10458991-56.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-20)


- - - -


Η Microsoft ανακοίνωσε ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην κυκλοφορία του Multipoint Server 2010, προϊόν με το οποίο παρέχεται η δυνατότητα στα σχολεία να έχουν πολλαπλά υπολογιστικά συστήματα στις τάξεις, χρησιμοποιώντας έναν μόνο υπολογιστή.

Βασισμένο στο Windows Server 2008 R2, το Multipoint επιτρέπει σε 10 διαφορετικά συστήματα με το δικό τους ποντίκι,πληκτρολόγιο και οθόνη να τρέχουν από έναν μόνο server.

"Προσπαθήσαμε να συνδυάσουμε τις ανάγκες των πελατών μας μαζί με τις δυνατότητες της τεχνολογίας στον τομέα της εκπαίδευσης, και δημιουργήσαμε ένα προϊόν εύκολο στη χρήση αλλά και στην εγκατάσταση" δήλωσε ο αντιπρόεδρος της Microsoft Anthony Salcito.

Η NComputing που προσφέρει μια παρόμοια λύση σε πλατφόρμες Linux και Windows, ανέφερε ότι θα ενσωματώσει το MultiPoint Server στα προϊόντα της.

Ήδη, εταιρείες όπως η Hewlett-Packard, ThinGlobal, Tritton και Wyse σχεδιάζουν υπολογιστές συμβατούς με το νέο λογισμικό της Microsoft.

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παραθέτω κι εγώ την απάντησή μου στο insomnia! Επειδή τα πνεύματα ήταν λίγο τεταμένα εκεί, πρόσεξα να μην αναφερθώ ιδιαίτερα στις υπάρχουσες εδώ και χρόνια λύσεις του linux... ;)

Υπάρχουν πολλοί τρόποι σύνδεσης τερματικών σε έναν server.
Μέχρι στιγμής πιο πολύ χρησιμοποιούνται παραλλαγές του remote desktop, όπου δηλαδή ο client έχει δικό του "κουτί", φορτώνει ένα μικρό λειτουργικό είτε από δίσκο / κάρτα μνήμης είτε από το δίκτυο, και στη συνέχεια συνδέεται με κάτι σαν remote desktop με τον server.
Για παράδειγμα, terminal services, linux terminal server project (ltsp), nx, ica κτλ.
Σ' αυτήν την περίπτωση χρειάζεται καλό τοπικό δίκτυο.

Η άλλη μέθοδος (αυτή που λέει το topic), η οποία δεν έχει ακόμα προχωρήσει πολύ λόγω υλικού, είναι να βάλεις πολλές οθόνες / πληκτρολόγια / ποντίκια στην ίδια κεντρική μονάδα. Είχα διαβάσει για τις λύσεις της ncomputing (πανάκριβες) και είχα δοκιμάσει τις αντίστοιχες του linux (multiseat).
Σε αυτή τη μέθοδο προφανώς δεν χρειάζονται κουτιά στους clients ούτε τοπικό δίκτυο. Το πραγματικό πρόβλημα εδώ είναι το υλικό του server, δηλαδή πως θα καταφέρεις να του βάλεις 5 dual head κάρτες γραφικών (είναι πολύ δύσκολο να βρεις υλικό που να το υποστηρίζει αυτό), να μοιράσεις τα κανάλια από 3-4 κάρτες ήχου ώστε να πάρει ο κάθε χρήστης τα ακουστικά του, πως θα αντιστοιχίσεις τα πληκτρολόγια με τα ποντίκια με τις οθόνες ώστε κάθε 3 από αυτά να αναφέρονται σε μια θέση εργασίας κτλ.

Σαν λογισμικό δεν μου λέει τίποτα γιατί δεν μου προσφέρει κάτι που δεν το έχω ήδη. Και στην ελληνική εκπαίδευση δύσκολα θα το δούμε σύντομα γιατί το σχετικό υλικό είναι πολύ ακριβό.
Αντίθετα όμως, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το γεγονός ότι η Microsoft ασχολήθηκε με το θέμα, γιατί θα σπρώξει τους κατασκευαστές hardware να αρχίσουν να βγάζουν σχετικό υλικό.
Μακάρι λοιπόν να βρει απήχηση αυτή η προσπάθειά της, μήπως και λόγω marketing καταφέρουμε μετά από μια δεκαετία να αγοράζουμε το σχετικό υλικό φτηνά, και ας το χρησιμοποιήσει ο καθένας με ό,τι λογισμικό τον βολεύει.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Άλκη, λες η microsoft να βγάλει επιτέλους δικό της λογισμικό "Διερμηνευτή Γλώσσας";  ;D ;D ;D ;D
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Άλκη, σε διάβασα εκεί... άκρως διπλωματικός... χαχαχα... παντως πολυ κολημα με τη συγκεκριμενη αντιπαραθεση.... εμενα μου αρκει η εξης σοφη φραση που ακομα δεν εχει ξεπεραστει παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες της μικρομαλακής....

Παράθεση
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire

πόσο σωστή είναι όταν βάλουμε και τον παράγοντα κόστος...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ


P.Tsiotakis

Ωραίο, καλή δουλειά

θα επιμείνω λίγο στο ubuntu-ltsp πάντως σε αυτή τη φάση

ics

νομίζω ότι και αυτό
α) είναι debian - based
και επιπλέον

β) έχει ελληνική τεκμηρίωση (για συναδέλφους που δεν ξέρουν απο linux)
γ) είναι φτιαγμένο από συνάδελφο εκπαιδευτικό για συνάδελφους

:D

γιατί να μην το στηρίξουμε ;


P.Tsiotakis

Γιατί το ltsp, υποστηρίζεται από το ΠΣΔ τεχνικά απομακρυσμένα και υποστηρίζει την αρχιτεκτονική thin clients

ics

το διάβασες το manual;

μέχρι και School (σε διανομή linux )δίνει μέσα, προσωπικό web server για να δουν τα παιδιά html, και πόσα άλλα ......

και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ... έτσι απλά σε έναν ΗΥ που θα βάλουμε το CD (και θα αποθηκεύσει και για την επόμενη φορά ότι γράψαμε)

όπως είπα και πριν δεν είναι απλά μια καλή διανομή Linux....

είναι Πληροφορικό - Εκπαιδευτικό Σύστημα φτιαγμένο για τον εκπαιδευτή Πληροφορικής Β'Βάθμιας της Ελλάδας

νομίζω ότι πρέπει να στηρίξουμε το έργο

alkisg

ics, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα αν άνοιγες ένα καινούργιο θέμα για να μας παρουσιάσεις αναλυτικά τη δουλειά σου - αδικείται έτσι μέσα σε ένα microsoft-ικό topic... καλό θα ήταν να μας πεις και minimum requirements, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ. Για παράδειγμα το LTSP σηκώνει μεν openoffice/firefox σε clients με 64 RAM, αλλά θέλει καλό server και δίκτυο.
Το puppy αν δεν κάνω λάθος θέλει 512 για τέτοια, έτσι; Όταν το είχα δοκιμάσει με 256 σερνότανε... Anyway άνοιξε καλύτερα ένα ξεχωριστό topic για να μπορείς και να υποστηρίζεις τους συναδέλφους σε τυχόν απορίες.