τι θα γίνει με το σχολικό βιβλίο φέτος;

Ξεκίνησε από vkol32, 09 Ιουν 2010, 12:00:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Αν συνδυάσω τα συμπεράσματα από την συνεδρία για την ΑΕΠΠ, στο συνέδριο διδακτικής της πληροφορικής με ένα έγγραφο που ήρθε στο σχολείο με τα ποσοστά αλλαγής στα σχολικά βιβλία, για την ΑΕΠΠ ήταν νομίζω κάτω από 10%, θα γίνει αυτό που λέει ο Νίκος.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω ότι θα είναι το παλιό με διορθωμένα τα τυπογραφικά λάθη :D :D

ntzios kostas

Στον Πολλαπλασιασμό αλά ρωσικά το ακέραιο [Μ1/2] θα είναι Μ1 div 2.  :) :)
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Νίκος Αδαμόπουλος


petrosp13

Πότε θα προσδιοριστεί η εξεταστέα ύλη;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Μετά την έναρξη του νέου σχολικού έτους.

poursali

τα παρακάτω βιβλία θα αντικαταστήσουν τα παλιά καθώς έχουν αλλαγές σε σχέση με τα περυσινά:

Α' Λυκείου
Εφαρμογές Πληροφορικής / Υπολογιστών 

Γ' Λυκείου
Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον  (βιβλίο και τετράδιο)

συγγνώμη αν αναφέρθηκε ήδη, αλλά νομίζω πως δεν το είδα πουθενά.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Vangelis

Ακούω πολλά και απορώ να φύγει το ένα να φύγει το άλλο να μπεί το τρίτο κ.λπ  ορισμένοι θα τους βόλευε να διδάσκουν απο το manual μιας γλώσσας αλλά διάβασαν τους  σκοπούς του μαθήματος;.

poursali

τα παραπάνω που έβαλα δεν είναι φήμη. έχουν σταλεί mail στα σχολεία. όσοι έχουν πρόσβαση ας τα τσεκάρουν.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry

Προφανώς πρόκειται για το ίδιο σχολικό βιβλίο με κάποιες διορθώσεις και τίποτα περισσότερο, από ότι κατάλαβα. Τα βιβλία δεν αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

saisap

Στο έντυπο για τις παραγγελίες των νέων βιβλίων για την επόμενη σχολική χρονιά που συμπληρώσαμε εδώ και πολλούς μήνες αναφερόταν πως πρόκειται για νέο βιβλίο. Για να δούμε πάντως .......

petrosp13

Και πότε ακριβώς θα το ξέρουμε αυτό;
Κάπως δεν θα έπρεπε να έχει διαρρεύσει ανάμεσα μας αν επρόκειτο για νέο βιβλίο;
Ας ελπίσουμε να μην αλλάξουν σημαντικά πράγματα (π.χ. μιλάμε πλέον μόνο για ψευδογλώσσα ή ΓΛΩΣΣΑ) και πάνε στράφι τόσες ώρες αυτό το καλοκαίρι πάνω σε νέες σημειώσεις, ασκήσεις, μεθοδολογίες κτλ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

vask

Το βιβλίο είναι πλέον διαθέσιμο, στη "διορθωμένη" του έκδοση. Δεν έχω προλάβει ακόμα να το μελετήσω και να βρω τις διαφορές.
Μηχανικός Πληροφορικής
Εκπαιδευτής

jim_st

Αυτό που είναι "ανεβασμένο" στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο?
Νομίζω ότι είναι η παλαιά έκδοση....