Τρόπος Εξέτασης Εισαγωγή στις Αρχές... Γ΄ τάξη

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 05 Απρ 2016, 03:22:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Σ.

Καλησπέρα.
Είμαι κανινούργιος σε ΕΠΑΛ, μπορεί κάποιος να μου πει εάν το συγκεκριμένο μάθημα εξετάζεται στο εργαστήριο ή θεωρητικά στην τάξη; Το αντίστοιχο της Β στο ΓΕΛ εξετάζεται θεωρητικά. ;)

happiness

Και γω θα ήθελα να μάθω, κατ αρχάς εάν εξετάζεται γενικώς και δευτερευόντως εάν μπορεί να εξεταστεί στο εργαστήριο, καθώς δεν είναι εργαστηριακό μάθημα. Προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται από τα ΦΕΚ για την αξιολόγηση , αλλά δυστυχώς μπερδεύτηκα.

Γιάννης Σ.

Ούτε εγώ μπόρεσα να βγάλω άκρη... Αλλά εγώ στο εργαστήριο το κάνω, δεν είναι εργαστηριακό;

happiness

Μωρέ και γω στο εργαστήριο το κάνω, αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι εργαστηριακό. Μάθημα θεωρίας είναι. Δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος.

amichail

Εγκύκλιος ΥΠΕΘ
Μαρούσι, 08-04-2016
Αριθ. Πρωτ. Φ4/59791/Δ4
ΘΕΜΑ: Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης των μαθημάτων όλων των τάξεων Ημερησίων και Εσπερινών
Επαγγελματικών Λυκείων για το σχολικό έτος 2015-2016

Β. ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ/ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ/ΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Η. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ Η/Υ
Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει δύο (2) θέματα θεωρίας και δύο (2) θέματα με ασκήσεις ή προβλήματα
σχετικά με το περιεχόμενο του μαθήματος και τις εφαρμογές του, με τη βαθμολογία να κατανέμεται
ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Ειδικότερα, η βαθμολογία κάθε θέματος μπορεί να κατανέμεται διαφορετικά
στα επιμέρους ερωτήματα που το αποτελούν, κατανομή που πρέπει να αναφέρεται στην εκφώνηση των
θεμάτων.
Στα θέματα της θεωρίας δίνονται ερωτήσεις διαφόρων τύπων με τις οποίες ελέγχονται η γνώση και η
κατανόηση της θεωρίας, η κριτική ικανότητα των μαθητών, η ικανότητα αξιοποίησης θεωρητικών γνώσεων
για την αξιολόγηση δεδομένων και εξαγωγή ή παραγωγή συμπερασμάτων. Τα θέματα ασκήσεων ή
προβλημάτων στοχεύουν στον έλεγχο της ικανότητας του μαθητή να χρησιμοποιεί, σε συνδυασμό, γνώσεις
ή δεξιότητες που απέκτησε για την επίλυσή τους.
Τα θέματα πρέπει να είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας, να περιλαμβάνονται στην εξεταστέα ύλη,
να ανταποκρίνονται στις δυνατότητες των μαθητών και να μπορούν να απαντηθούν στο χρόνο που οι
τελευταίοι έχουν στη διάθεσή τους

Και που να δείτε τι λέει για τα ειδικότητας...
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Γιάννης Σ.

Παράθεση από: amichail στις 20 Απρ 2016, 01:46:04 ΠΜ
Εγκύκλιος ΥΠΕΘ
Μαρούσι, 08-04-2016
Αριθ. Πρωτ. Φ4/59791/Δ4
ΘΕΜΑ: Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης των μαθημάτων όλων των τάξεων Ημερησίων και Εσπερινών
Επαγγελματικών Λυκείων για το σχολικό έτος 2015-2016

Β. ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ/ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ/ΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Η. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ Η/Υ
Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει δύο (2) θέματα θεωρίας και δύο (2) θέματα με ασκήσεις ή προβλήματα
σχετικά με το περιεχόμενο του μαθήματος και τις εφαρμογές του, με τη βαθμολογία να κατανέμεται
ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Ειδικότερα, η βαθμολογία κάθε θέματος μπορεί να κατανέμεται διαφορετικά
στα επιμέρους ερωτήματα που το αποτελούν, κατανομή που πρέπει να αναφέρεται στην εκφώνηση των
θεμάτων.
Στα θέματα της θεωρίας δίνονται ερωτήσεις διαφόρων τύπων με τις οποίες ελέγχονται η γνώση και η
κατανόηση της θεωρίας, η κριτική ικανότητα των μαθητών, η ικανότητα αξιοποίησης θεωρητικών γνώσεων
για την αξιολόγηση δεδομένων και εξαγωγή ή παραγωγή συμπερασμάτων. Τα θέματα ασκήσεων ή
προβλημάτων στοχεύουν στον έλεγχο της ικανότητας του μαθητή να χρησιμοποιεί, σε συνδυασμό, γνώσεις
ή δεξιότητες που απέκτησε για την επίλυσή τους.
Τα θέματα πρέπει να είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας, να περιλαμβάνονται στην εξεταστέα ύλη,
να ανταποκρίνονται στις δυνατότητες των μαθητών και να μπορούν να απαντηθούν στο χρόνο που οι
τελευταίοι έχουν στη διάθεσή τους

Και που να δείτε τι λέει για τα ειδικότητας...

Ωραίος ;)