Που να πάω; Γενικό ή ΕΠΑ.Λ για προγραμματισμό;

Ξεκίνησε από LefterisVar, 18 Ιουν 2020, 12:26:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

LefterisVar

Γειά σας. Σήμερα ήρθε email για γα εγγραφώ και να φοιτήσω στη δευτέρα λυκείου. Πήγαινα γενικό. Είμαι σε δίλημμα. Θέλω να γίνω προγραμματιστής, αλλά δεν ξέρω που θα περάσω πιο εύκολα. Θέλω να περάσω σε κάποιο ΤΕΙ. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

George Eco

Δεν έχω προσωπικά αρκετές πληροφορίες για να τοποθετηθώ.
Στα ΕΠΑΛ πάντως, επειδή οι θέσεις που τα παιδιά διεκδικούν είναι πολύ λίγες, ο ανταγωνισμός κρατά ψηλά τις βάσεις.

Δε παίζει "ευκολότερα" κι οι δύο περιπτώσεις έχουν τη δυσκολία τους και θα πρέπει να διαβάσεις πολύ!

Ερωτήσεις προς εσένα:

  • Πόσο καλός είσαι στα Μαθηματικά;
  • Πόσο καλός είσαι στη Γλώσσα;
  • Πόσο είσαι διατεθιμένος να μελετήσεις για να περάσεις κάπου;
  • Το έχεις πάρει απόφαση πως θα πρέπει να ζοριστείς πολύ;
Μη ρωτάς λοιπόν το πώς θα περάσεις πιο εύκολα. Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο το θες. Αν το θες, θα διαβάσεις, θα μελετήσεις και θα πας για προγραμματιστής.
Τα Μαθηματικά του Λυκείου, αν βοηθάει, σα σε διευκολύνουν στη Σχολή σου. Τα Μαθηματικά του ΕΠΑΛ είναι πιο εύκολα κι απλά, αλλά θα το πληρώσεις μελτώντας τα ΑΡΙΣΤΑ, γιατί τόσο πρέπει να γράψεις και με περισσότερη μελέτη στο μέλλον για τη Σχολή.

Χρειάζεται συμβουλευτική κι επαγγελματικό προσανατολισμό από κάποιον έμπιστο εμπειρογνώμονα που ξέρει καλά. Απέφυγε εταιρίες, έχω ακούσει τρελές ανοησίες από εντελώς άσχετους με το κλάδο και το έπαιζαν γνώστες.

@Evry τα φώτα σας; Ξέρετε καλύτερα το χώρο και των δύο μονοπατιών τι προτείνετε;
Εγώ όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να πάρω θέση Λευτέρη μου.




evry

Παράθεση από: LefterisVar στις 18 Ιουν 2020, 12:26:14 ΜΜ
Γειά σας. Σήμερα ήρθε email για γα εγγραφώ και να φοιτήσω στη δευτέρα λυκείου. Πήγαινα γενικό. Είμαι σε δίλημμα. Θέλω να γίνω προγραμματιστής, αλλά δεν ξέρω που θα περάσω πιο εύκολα.
Η λογική τι θα κάνω για να περάσω κάπου πιο εύκολα δεν είναι καλός σύμβουλος, γιατί μπορεί τώρα να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια αλλά θα τα βρεις μπροστά σου στο μέλλον μεγαλύτερα.

Παράθεση
Θέλω να περάσω σε κάποιο ΤΕΙ. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν υπάρχουν ΤΕΙ, μόνο η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει μείνει, όλα τα πρώην ΤΕΙ έχουν γίνει ΑΕΙ και κάποια από αυτά έχουν εξαιρετικά χαμηλές βάσεις.

Το ερώτημα είναι κατά πόσο τα πας καλά με τα Μαθηματικά και την Έκθεση στο Λύκειο. Αν είσαι ένας μέσος μαθητής λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να περάσεις σε ένα τμήμα πληροφορικής εκτός Αθηνών/Θεσσαλονίκης.
Δεν γνωρίζω τις βάσεις στο ΕΠΑΛ, τα ποσοστά που του δίνουν αλλά αυτά λογικά θα αλλάξουν κάποια στιγμή.
Όπως και να έχει δεν μπορούμε να σου πούμε τι θα κάνεις, εσύ πρέπει να πάρεις αυτή την απόφαση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

LefterisVar

Παράθεση από: evry στις 18 Ιουν 2020, 06:53:33 ΜΜ
Το ερώτημα είναι κατά πόσο τα πας καλά με τα Μαθηματικά και την Έκθεση στο Λύκειο.
Στην έκθεση είμαι καλός και στα μαθηματικά μέτριος.

LefterisVar

Παράθεση από: George Eco στις 18 Ιουν 2020, 05:15:50 ΜΜ
Ερωτήσεις προς εσένα:

  • Πόσο καλός είσαι στα Μαθηματικά;
  • Πόσο καλός είσαι στη Γλώσσα;
  • Πόσο είσαι διατεθιμένος να μελετήσεις για να περάσεις κάπου;
  • Το έχεις πάρει απόφαση πως θα πρέπει να ζοριστείς πολύ;
· Στα μαθηματικά είμαι μέτριος.
· Στη γλώσσα είμαι καλός.
· Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω αρκετά. Ούτως ή άλλως και ΕΠΑ.Λ να πάω φυσικά θα συνεχίσω να διαβάζω και να προσπαθώ το ίδιο με το γενικό.
· Ναι, έχω πάρει απόφαση να ζοριστώ αρκετά. Είμαι μαθημένος να ζορίζομαι.

happiness

Κάποια από τα μειονεκτήματα που έχει το ΕΠΑΛ είναι ότι , καλώς ή κακώς, το εκπαιδευτικό περιβάλλον είναι υποδεέστερο του ΓΕΛ. Όσο καλός μαθητής και να είσαι, το γενικότερο κλίμα του σχολείου αλλά και το επίπεδο των συμμαθητών σου θα επηρεάσουν την δική σου εκπαιδευτική πορεία. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να το αντιμετωπίσεις αυτό. Επίσης, για το εξεταζόμενο πανελλαδικό των ΕΠΑΛ δεν θα βρεις εύκολα βοηθήματα, ούτε καθηγητές για ιδιαίτερα (εάν θελήσεις να κάνεις), ειδικά αν είσαι επαρχία.

polikarpos

Εγώ είμαι καθηγητής σε  επαρχιακό ΕΠΑΛ 18 χρονια με μικρά τμήματα όπου το μάθημα  είναι ουσιαστικά ιδιαίτερα.
Δεν έχω εμπειρία από γενικά Λύκεια.
Εγώ μπορώ απλά να σου πω τα εξής;
Ναι στα ΕΠΑΛ οι περισσότεροι μαθητές ,για διάφορους λόγους, συνήθως οικονομικούς, δεν ενδιαφέρονται να περάσουν σε κάποια σχολή. Αυτό και μόνο περιορίζει τον ανταγωνισμό στην κατάκτηση μιας θέσης
Πόσα χρόνια  είμαι καθηγητής, δε  μου έχει τύχει ποτέ περίπτωση μαθητή ο οποίος να θέλει πραγματικά να περάσει σε  σχολή  να διαβάζει, να  κάνει τις ασκήσεις και να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του και να μην καταφέρει να μπει σε σχολή..
Αντίθετα πολλές φορές μου έχει συμβεί να περάσουν σε σχολή πληροφορικής, της περιφέρειας βέβαια, μαθητές οι οποίοι ελάχιστα ασχολήθηκαν με το μάθημα.
Όσοι περάσουν σε σχολές  πληροφορικής το πρώτο χρόνο περνάνε για πλάκα  τα μαθήματα ειδικότητας  και δυσκολεύονται μόνο στα  μαθηματικά.
Οι μαθητές μας των ΕΠΑΛ συνήθως δεν κάνουν ιδιαίτερα στα μαθήματα Ειδικότητας, ενώ όποιος δεν έχει αρκετή υποστήριξη από το σχολείο του  αν ενδιαφερθεί μπορεί να βρει και μόνος του  αρκετό υλικό στο διαδίκτυο.
Το τι θα επιλέξεις είναι Προφανώς δική σου επιλογή  αποκλειστικά και σου εύχομαι καλή επιτυχία!
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

LefterisVar


George Eco

#8
Παράθεση από: LefterisVar στις 19 Ιουν 2020, 12:38:36 ΠΜ
· Στα μαθηματικά είμαι μέτριος.
· Στη γλώσσα είμαι καλός.
· Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω αρκετά. Ούτως ή άλλως και ΕΠΑ.Λ να πάω φυσικά θα συνεχίσω να διαβάζω και να προσπαθώ το ίδιο με το γενικό.
· Ναι, έχω πάρει απόφαση να ζοριστώ αρκετά. Είμαι μαθημένος να ζορίζομαι.

Δεν αρκεί να ζοριστείς αρκετά. Θα πρέπει να σε λυπούνται οι γονείς σου με το πόσο διαβάζεις. Μία χρονιά είναι. Αν το κάνεις όμως αυτό θα πετύχεις. Οι συνάδελοι με έχουν καλύψει.

Στα Μαθηματικά θέλεις λίγη υποστήριξη και το έχεις. Αν πας ΕΠΑΛ δε θα σου φανούν ιδιαίτερα δύσκολα αν είσαι μέτριος στο Γενικό.
Βέβαια... θα χρειαστεί να μάθεις Μαθηματικά Γ Λυκείου στο μέλλο στη Σχολή σου...
Στη Γλώσσα είναι καλό που είσαι καλός!!!

dpa2006

Παράθεση από: LefterisVar στις 19 Ιουν 2020, 12:38:36 ΠΜ
· Στα μαθηματικά είμαι μέτριος.
· Στη γλώσσα είμαι καλός.
· Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω αρκετά. Ούτως ή άλλως και ΕΠΑ.Λ να πάω φυσικά θα συνεχίσω να διαβάζω και να προσπαθώ το ίδιο με το γενικό.
· Ναι, έχω πάρει απόφαση να ζοριστώ αρκετά. Είμαι μαθημένος να ζορίζομαι.


Καλησπέρα,από εδώ οι βάσεις 2019


Βάσεις 2019
Συγκριτικά Βάσεων 2019

Ότι και να διαλέξεις καλή επιτυχία.Θα πρέπει να διαβάσεις και να προσπαθήσεις το ίδιο.

Τα ΕΠΑΛ θα σου φανούν αρκετά εύκολα και υπάρχει και η δυνατότητα απόκτησης επαγγελματικού πτυχίου αν σε ενδιαφέρει.


Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science