MHX H/Y

Ξεκίνησε από Yorgos, 31 Μαΐου 2006, 04:43:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Yorgos

Βλεποντας χθες για πρωτη φορα το 3ο θεμα θεωρησα αρχικα οτι μαλλον ζητουσε το συνολικο αριθμό επιτηρητων που χρειάζονται για να επιτηρησουν τους συνολικα 1500 υποψηφιους ανάλογα βέβαια με την κατανομή των υποψηφίων στις αίθουσες και την χωρητικότητα αυτών. Τελικά κατάληξα στο ότι μάλλον το πρόβλημα ζητάει να εμφανίζει ο αλγόριθμος τον αριθμό των επιτηρητών που χρειάζονται για κάθε μια αίθουσα ξεχωριστά η οποία θα χρησιμοποιηθεί για την εξέταση των υποψηφίων. Σήμερα σε λυσεις που είδα στις εφημερίδες οι οποίες προτείνονται από κάποια φροντιστήρια, κάποιες εμφανίζουν ως αποτέλεσμα το συνολικό αριθμό επιτηρητών κάποιες τον αριθμό επιτηρητών για κάθε αίθουσα ξεχωριστά.  Μηπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η επίσημη οδηγία που δόθηκε στους βαθμολογητές για το συγκεκριμένο θέμα?

P.Tsiotakis

Σύμφωνα με την διατύπωση των θεμάτων ζητούνται οι επιτηρητές ανά αίθουσα, άλλωστε αυτό μπορεί να κάνει η συνάρτηση. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να είναι η επανάληψη εντός της συνάρτησης, κάτι που μάλλον θα ήταν άλλη άσκηση

Προσωπικά εκτιμώ, οτι έπρεπε να ζητηθεί και ο συνολικός αριθμός επιτηρητών/αιθουσών με χρήση επιπλέον αθροιστών σε ΑΛΛΟ ερώτημα αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο αυτό δεν έγινε...

SuperTz

Παράθεση από: ptsiotakis στις 31 Μαΐου 2006, 05:07:40 ΜΜ
Προσωπικά εκτιμώ, οτι έπρεπε να ζητηθεί και ο συνολικός αριθμός επιτηρητών/αιθουσών με χρήση επιπλέον αθροιστών σε ΑΛΛΟ ερώτημα αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο αυτό δεν έγινε...
Εγώ ήμουν σίγουρος ότι το "ζητούσε" αφού στην επίλυση των θεμάτων το υπολόγισα. Με δεύτερη ματιά είδα πως δεν το ζητούσε. Φαινόταν αναμενόμενο ερώτημα που θα βοηθούσε και σε πιο ευρεία κατανομή των μονάδων

filippos

Ζητείται ο αρθμός των επιτηρητών για κάθε αίθουσα και όχι ο συνολικός.

EleniK

Νομίζω ότι απλά ζητούσε να εμφανίζουν αυτό που υπολόγιζε η συνάρτηση δλδ τον αριθμό των επιτηρητών για κάθε αίθουσα.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19