Επαγγελματικό Λύκειο > Προγραμματισμός Υπολογιστών

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ 2021

<< < (2/3) > >>

taxata:
ΘΕΜΑ - Β2
Δεν ήμουν ποτέ οπαδός των θεμάτων συμπλήρωσης κενών σε μη τυποποιημένους αλγόριθμους

--- Κώδικας: Pascal ---ar = [2]for i in range(2,11):  x = 2 * ar[1234 - 1234]  ar.append(2 ** i) # και πιο eXtremear = [2]for i in range(0,9):    x = 2 * ar[0 - 0]    ar.append([4,8,16,32,64,128,256,512,1024][i]) # λύση από μαθητή μου στους ΦΑAR = [2]for i in range( 0 , 9 ):  x = 2 * AR[ len(AR) - 1 ]  AR.append(x)

bumaye:
Κάποιες ενδεικτικές λύσεις με μια απορία στο Δ4. όταν ισοβαθμούν ομάδες μετράμε και την ομάδα που είναι στη θέση 0;

taxata:

--- Παράθεση από: bumaye στις 24 Ιουν 2021, 11:58:35 πμ ---Κάποιες ενδεικτικές λύσεις με μια απορία στο Δ4. όταν ισοβαθμούν ομάδες μετράμε και την ομάδα που είναι στη θέση 0;

--- Τέλος παράθεσης ---
1)Έτσι όπως είναι η εκφώνηση νομίζω μετράμε και την ομάδα της θέσης 0, εάν έλεγε το πλήθος των ομάδων που ισοβαθμούν με αυτήν της 1ης θέσης όχι.

2)Τα θέματα Γ & Δ με μόνες αλλαγές το λίστα σε πίνακα και  τη δήλωση μεταβλητών θα ήταν όντως για ΑΕΠΠ Γεράσιμε

3)Στα θετικά και σημαντικά, δεν έχουν αστοχίες

polikarpos:

--- Παράθεση ---ΘΕΜΑ - Β2
Δεν ήμουν ποτέ οπαδός των θεμάτων συμπλήρωσης κενών σε μη τυποποιημένους αλγόριθμους
--- Τέλος παράθεσης ---
Συμφωνώ απολύτως.
 προβλημάτισε πολύ τα παιδιά και εμένα για να πω την αλήθεια.
 εξαιρετική λύση! ;D

ApoAntonis:
Μάλλον έχουν κάτι τα μάτια μου, γιατί η ευκολία των θεμάτων είναι στα όρια του αστείου.
Στο διαγώνισμα αυτό, αν ξέρεις να κάνεις APPEND έχεις περάσει την βάση.

6 print για 6 μονάδες είναι να το συζητάμε;
Τα κενά από το Β2 κάτι που πρέπει να το "σκεφτούμε"; Διπλασιάζει και το γράφει στα δοσμένα
και είναι αυτό δύσκολο;

Στα θέματα  Γ + Δ ποιό κάτω δεν πάει. Μέχρι και στην ταξινόμηση γράφει η εκφώνηση να προσέξουν την δεύτερη λίστα.
Όπως και στο ΓΕΛ, δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η διόρθωση του Δ4.

Εϊναι αντιληπτό για ποιό λόγο συμμετέχουν οι υποψήφιοι στον διαγωνισμό;

Δεν είδα τα δίκτυα, αλλά με τα Μαθηματικά της προηγούμενης βδομάδας, κουμάντο θα κάνει η Έκθεση τελικά
(όπως λέει ο Envy).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση