Γενικά > Linux

ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 20.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

<< < (2/21) > >>

gnikolaidis:
Πράγματι, το ltsp ipxe ολοκληρώνεται κανονικά αλλά το πρόβλημα με τους fat clients που δε μπορούν να εκκινήσουν από την κάρτα δικτύου εξακολουθεί να υφίσταται.

Έχω διπλό-τριπλό-τσεκάρει τις οδηγίες εγκατάστασης και ρύθμισης (http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP) μήπως τυχόν παρέλειψα κάτι. Παλαιότερα είχα εγκαταστήσει και λειτουργήσει επιτυχώς και τις εκδόσεις 12.04 και 18.04.

Οι clients είναι όλοι 64bit. Έχει κάποιος-κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει κάποιο αρχείο log που μαρτυρά τι συμβαίνει και θα μπορούσα να ανεβάσω για έλεγχο;

Γιώργος Νικολαίδης
Γυμνάσιο Αρμενίου με Λυκειακές Τάξεις

alkisg:
Γιώργο αν έχεις εκτελέσει όλες τις εντολές LTSP επιτυχώς, οι clients θα έπρεπε να μπουτάρουν.
Στον server, τρέξε `journalctl -f`, μετά ξεκίνα τους clients, και ανέβασε εδώ το output.
Στους clients, αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία με το κινητό για να φανεί πού ακριβώς σταματάνε.
Αυτό το κάνει σε όλους τους clients; Τι είναι, UEFI ή BIOS; Αν θες έλα και ένα πρωί από το IRC να το δούμε live· καλύτερα 09:00 με 11:00.

gnikolaidis:
OK. Θα προσπαθήσω αύριο πρωί. Δοκιμάζω με clients uefi και legacy mode.

Ευχαριστώ.

gregflo:
Kαλησπέρα Άλκη. Κάνω δοκιμαστική εγκατάσταση (στο δικό μου pc) του Ubuntu 20.04.Κατά την εγκατάσταση των νέων sch-scripts, παίρνω ένα μήνυμα λάθους (το επισυνάπτω) και δεν υπάρχει η ομάδα συστήματος teachers. Επίσης δεν μου ανοίγει το αρχείο ρυθμίσεων ltsp.conf. Όλες οι εντολές του νέου LTSP εκτελούνται κανονικά.

alkisg:
@gnikolaidis, το media test failure test cable το έχω δει καμιά 100στή φορές. Τις περισσότερες σήμαινε "προβληματική καλωδίωση". Και κανά δυο σήμαινε "κόλλησε η κάρτα δικτύου και θέλει αποφόρτιση πυκνωτών, δηλαδή power on του υπολογιστή όταν δεν είναι στο ρεύμα".
Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό το μήνυμα να σημαίνει "λάθος στον server", είναι πάντα "λάθος στον client".

Ανεξάρτητα τώρα από αυτό το μήνυμα, τρέχεις firewall ufw στον server, που μπορεί να μπλοκάρει κάποιες υπηρεσίες. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις με sudo ufw stop.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση