Επαγγελματικό Λύκειο > Προγραμματισμός Υπολογιστών

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΥΠΕΠΘ

(1/3) > >>

vav:
Διευκρινίσεις επί της εξεταστέας ύλης του μαθήματος “Δομημένος Προγραμματισμός” της Γ΄ τάξης ΕΠΑ.Λ

xristina:
Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Βέβαια απευθύνθηκα στο σύμβουλό μας και έστειλε στο υπουργείο ερώτημα και άρα αναμένουμε απάντηση.....
Λοιπόν η αναδρομή στο κεφαλαιο 4.4.4 εχει βγει εκτος ύλης.
Όμως στο Κεφάλαιο 12.2.1 σελ.121,122 αφιερώνει μια μεγάλη παράγραφο,αναλυτικά κιόλας στην Αναδρομή. Τώρα εμεις τί κάνουμε,το διδάσκουμε;
Αν ξέρει κάποιος ας μας πει αλλιώς θα σας ενημερώσω για το τι μας απάντησαν από πάνω....
Καλή συνέχεια σε όλους....

xryka:
Στο Λασίθι η διευκρίνηση δεν εφτασε ακόμα......

Ιωάννης Γκίνης:
Εκπλήσσομαι από το γεγονός ότι κανένας μας δεν σχολίασε το έγγραφο.

Έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πήγε καλά, ότι πάλι μας έριξαν εμάς του ΕΠΑ.Λ.
Αυτό που θέλω να πω, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι αδίκως μοχθούσαμε για τη Pascal -πιστέψτε με κάναμε μεγάλη προσπάθεια- αφού με βάση το παρόν μαθαίνοντας τα παιδιά να δουλεύουν με ψευδοκώδικα είναι καλυμμένα. Και καλά τι με πείραξε θα μου πεις, το ζητούμενο δεν είναι να μάθουν τα παιδιά τη Pascal. Συμφωνώ, αλλά έχω μερικές ερωτήσεις:

1. Γιατί επέλεξαν το συγκεκριμένο βιβλίο και όχι το αντίστοιχο του ΓΕ.Λ;
2. Τα κεφάλαια 8 - 13 πως θα τα διδάξουμε στα παιδιά τελικά;
3. Τί και ποιούς θέλουν να εξυπηρετήσουν;

Ευχαριστώ

stratosg:
Τώρα να σου απαντήσω, έτσι για να σου φύγει και η απορία. Έχουμε και λέμε λοιπόν.

Απ1. Γιατί αυτό ξέρεις, αυτό εμπιστεύεσαι. Υπήρχε στα ΤΕΕ και σαφώς είναι κάτι το δαφορετικό από του ΓΕΛ. Άρα μας κάνει ξεκάθαρη τη διαφορά της γενικής από την επαγγελματική εκπαίδευση.

Απ2. Εγώ προσωπικά τα κάνω στο εργαστήριο με Pascal και σε τακτά χρονικά διαστήματα γράφουμε και τον ψευδοκώδικα και το διάγραμμα ροής, κι ο Θεός βοηθός.

Απ3. Ιδού η απορία. ʼβυσσος η ψυχή των καρεκλοκένταυρων.

@xryka Και όχι μόνο... Αφου δεν ντρέπονται οι ηγήτορες του κλαδου ανά νομό...αλλά θα μου πείς  αυτοί νοιάζονται μόνο για το πώς θα ξαναπιάσουν τις θέσεις τους (μη χάσουμε και το επιδοματάκι), άλλωστε ποιος νοιάζεται για τα ΕΠΑΛ αφού έχουμε τα ΓΕΛ. Τώρα αν έχεις και καλή σχέση με τους γρίφους, πες μας αν θα εξεταστούν τα παιδιά μας πρώτα ενδοσχολικά, αν ναι πότε και άν όχι τότε τι; Και περιμένεις να έρθει και η διευκρίνιση... Κι εγώ δηλαδή αυτό περιμένω.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση