1ος πανελλήνιος διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής

Ξεκίνησε από nikosx, 12 Φεβ 2009, 10:41:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

merlin

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 18 Μαρ 2009, 11:19:19 ΠΜ
Mε ειδοποίησαν από το 1ο ΕΠΑΛ Πύργου (το σχολείο στο οποίο ανήκω οργανικά) ότι μόλις παρέλαβαν το κιτ του Lego Mindstorms NXT...  :)

Καλές κατασκευές!
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Νίκος Αδαμόπουλος

Μπιλιαρδο-ρομπότ 1ου ΕΠΑΛ Πύργου...
(ελεγχόμενο από κινητό μέσω bluetouth)

http://www.youtube.com/watch?v=GxV9SK4Q7oA

daousis

Παράθεση από: EleniK στις 10 Μαρ 2009, 12:07:16 ΠΜ
Στο workshop στη Θεσσαλονίκη ήταν:
- 3 συνάδελφοι απο Πτολεμαϊδα
- 1 συνάδελφος απο Κατερίνη
- 1 (εγώ ) + 1 συνάδελφος απο Θεσσαλονίκη

and that's all. Είναι δυνατόν? Τόσοι λίγοι, 6 άτομα. Οι άνθρωποι ηρθαν απο Αθηνα για να μας τα δείξουν. Ακρως ενδιαφέροντα πραγματικά κατά τα άλλα. Συνάδελφοι παραπονιέστε για τα επιλογής του Λυκειου, ορίστε η ευκαιρία να αλλαξετε την κατασταση. Ουτε καν για ενημέρωση?  :-\  ???

Ελενη

:o

Πράγματι ήταν πολύ ενδιαφέρον και το αντίστοιχο workshop που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Πατρών.Συνολικά από Δυτική Ελλάδα ήμασταν 7 εκπαιδευτικοί  ::)
Το σίγουρο είναι πως του χρόνου, από την στιγμή που ο διαγωνισμός θα ανακοινωθεί νωρίτερα(είπαν για τον Οκτώβρη), η συμμετοχή θα είναι σαφώς μεγαλύτερη!



EleniK

Δυστυχώς εμείς δεν προλαβαίνουμε με τίποτα :-( Του χρόνου ελπίζω να ανακοινωθεί νωρίτερα και έτσι να το προγραμματίσουμε νωρίτερα και να μπορέσουμε να συμμετέχουμε. Τουλάχιστον τα παιδάκια μου θα παρακολούθησουν ενα εργαστήριο ρομποτικής την Κυριακή που διοργανώνει το Βρεττανικό συμβούλιο το ΣΚ.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Νίκος Αδαμόπουλος


Νίκος Αδαμόπουλος


merlin

Μιας και μαζεύουμε σε αυτό το topic βιντεάκια με ρομπότ, δείτε την φετινή δουλειά του σχολείου μας. Δυστυχώς είναι δοκιμαστική λήψη (έγινε από κινητό) στο εργαστήριο Πληροφορικής. Όταν κάνουμε τις παρουσιάσεις (σε 2 εβδομάδες) θα ανεβάσω καλύτερο.


http://www.youtube.com/watch?v=U6-Wj5eX9R4

Επειδή το σχολείο μου είναι γυμνάσιο, έχω κάνει αντίστοιχο θέμα στην γενική κατηγορία  Γυμνάσιο.

Αν κάποιο από τα 2 το θεωρείτε περιττό, μπορείτε να το διαγράψετε...
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Laertis

Συγχαρητήρια Παρασκευά, εξαιρετική δουλειά !  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

merlin

Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο.

Ελπίζω στις επιδείξεις που θα κάνουμε να πάνε όλα καλά γιατί οι αισθητήρες φωτεινότητας που έχουμε στα ρομπότ επηρρεάζονται πολύ από το φως του περιβάλλοντος.
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: merlin στις 02 Μαΐου 2009, 07:29:03 ΜΜ
Επειδή το σχολείο μου είναι γυμνάσιο, έχω κάνει αντίστοιχο θέμα στην γενική κατηγορία  Γυμνάσιο.

Μπράβο, πολύ καλό!

Δεν πήγατε στο διαγωνισμό;

Υπάρχει κανένας που να είδε το διαγωνισμό για να μας πει εντυπώσεις;

merlin

Ευχαριστούμε Νίκο.

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 03 Μαΐου 2009, 10:32:28 ΜΜ
Δεν πήγατε στο διαγωνισμό;

Υπάρχει κανένας που να είδε το διαγωνισμό για να μας πει εντυπώσεις;

Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να συμετάσχουμε στον διαγωνισμό. Τα ρομποτάκια ήταν δεσμευμένα για την δική μας παρουσίαση, οπότε έπρεπε τα παιδιά να αγοράσουν δικά τους.

Στον διαγωνισμό δεν πήγα (αν και δεν νομίζω να έχει γίνει ακόμη, πρέπει να είναι προγραμματισμένος για τις 10 του μηνός αν δεν κάνω λάθος).
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

apoxa2

Ο διαγωνισμος εγινε το Σαββατο στις 2 μαιου και ηταν πολυ ωραιος για πρωτη φορα που πραγματοποιηθηκε στην Ελλαδα και με πολλες συμμετοχες απλα υπηρχε ενα μικρο προβλημα οργανωσης.

merlin

Η οργάνωση έρχεται με την εμπειρία...
Το καλό είναι ότι είχε πολλές συμμετοχές. Μήπως γνωρίζεις τις πρώτες 3αδες των σχολείων ανά κατηγορία?
Ελπίζω του χρόνου να μπορέσουμε να έρθουμε και εμείς (πρέπει με κάποιο μαγικό τρόπο να βρω κι άλλα λεφτά για extra ρομποτάκια...).
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: merlin στις 06 Μαΐου 2009, 08:14:32 ΜΜ
...(πρέπει με κάποιο μαγικό τρόπο να βρω κι άλλα λεφτά για extra ρομποτάκια...).

Καλά, πόσα ρομποτάκια θέλεις να έχετε εσείς; Ομάδα ποδοσφαίρου θα φτιάξετε;

Νίκος Αδαμόπουλος

Εδώ και μια εβδομάδα παρέλαβα και το δικό μου ΝΧΤ και αρχίσαμε στο σπίτι με τον διάδοχο να σκαρώνουμε απλά προγραμματάκια. Μιλάμε, έχει τρελαθεί...