Ημερίδα 22-02-2009

Ξεκίνησε από Βρακόπουλος Αθανάσιος Λ., 31 Ιαν 2009, 06:06:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Βρακόπουλος Αθανάσιος Λ.

2ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης.
Σας καλούμε στην ημερίδα που θα γίνει στο αμφιθέατρο του σχολείο μας στις 22-02-2009 και ώρα 10:30.
Το θέμα της ημερίδας είναι: "Οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στη Εκπαίδευση"
Ο σύνδεσμος της ημερίδας είναι:
http://srv-dide.pie.sch.gr/plinet/

EleniK

Πρέπει να δηλώσουμε συμμετοχή νωρίτερα ή κάποια εγγραφή? Δεν λειτουργεί το link γι ααυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Βρακόπουλος Αθανάσιος Λ.

Κυρία Κοκκίνου
Η ημερίδα είναι ελεύθερη
Για να παρακολουθήσει κάποιος την ημερίδα δεν χρειάζεται να το δηλώσει.
Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης στο τέλος της ημερίδας. Το link λειτουργεί.

Βρακόπουλος Αθανάσιος.

P.Tsiotakis

Έχω πει και στο παρελθόν μπράβο και το ξαναφωνάζω..

Εμείς οι καταυλακιώτες δεν είμαστε άξιοι για τέτοια πράγματα (ίσως οι πατρινοί το συνεχίσουν)

EleniK

Έχετε δίκιο, σημερα δουλεύει.
Χαίρομαι που θα ξαναδω από κοντά, μετά από πολλά χρόνια, παλιούς καθηγητές μου από το Λύκειο.

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

EleniK

Λοιπόν νομίζω ότι πρέπει να σχολιάσω την ημερίδα:

Καταρχήν ήταν για μένα ιδιαίτερα συγκινητικό να επιστρέφω στο σχολείο μου μετά από 16 χρόνια και να βλέπω ξανά τον καθηγητή Πληροφορικής που μου έκανε basic το 1992 σε ενα Tulip μηχάνημα που είχα τότε. Ήταν και είναι φαντάζομαι εξαιρετικός καθηγητής!

Η ημερίδα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, με καλούς ομιλητές (όχι κουραστικούς και βαρετούς) και με συμμετοχή από αρκετούς ΠΛΗΝΕΤ, σχολικούς συμβούλους, τον πρόεδρο του ΠΕΚΑΠ κλπ.

Με λύπηση βέβαια είδα ότι η συμμετοχή συναδέλφων από την Πιερία ήταν μικρή. Είναι κρίμα να περιορίζονται τέτοιες προσπάθειες και τέτοιες αξιόλογες πρωτοβουλίες. Στο κάτω κάτω η διάρκεια δεν ήταν μεγάλη. Ξεκίνησε γύρω στις 11 και λίγο μετά τις 2 τελείωσε. Έπειτα κάποιες διαλέξεις δεν αφορούσαν αποκλειστικά καθηγητές Πληροφορικής, παρουσιάστηκαν λογισμικά Μαθηματικών, η ιδέα της Επιχειρηματικής Παιδείας, αναφέρθηκαν τα προβλήματα που έχει το Σχολικό δίκτυο. Θέματα δηλαδή που αφορούν αρκετές ειδικότητες.

Οι κ.Βρακόπουλος (υποδιευθυντής) και κ. Νούλας (διευθυντής) του σχολείου ήταν ιδιαίτερα φιλόξενοι και φιλικοί. Είναι γνωστό άλλωστε ότι οι Κατερινιώτες είναι φιλόξενοι άνθρωποι.

Μπράβο στην αξιόλογη αυτή πρωτοβουλία και ελπίζουμε να μην απογοητεύτηκαν και να συνεχίσουν και του χρόνου.

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19