Μπλε client

Ξεκίνησε από elf, 17 Ιαν 2023, 01:45:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Καλησπέρα, γιατί άλλαξαν χρώμα από κόκκινο σε μπλε οι client στο επόπτες? 
Σημαίνει κάτι ή είναι για αισθητικούς λόγους; :)

alkisg

Κόκκινο (std) = standalone = ΟΧΙ LTSP client (δηλαδή το λειτουργικό είναι στον τοπικό δίσκο)
Μπλε (fat) = LTSP fat client
Πράσινο (thin) = LTSP thin client

Από ...ας πούμε bug, τα λίγα τελευταία χρόνια οι LTSP fat clients φαινόταν με κόκκινο αντί για μπλε, και τώρα με την νέα έκδοση επανήλθε το σωστό χρώμα.

jim_katsar

Η αλήθεια είναι ότι εμένα μου είχε "χτυπήσει" ακριβώς το αντίθετο :D . Όταν κάποια στιγμή είδα τους clients από τον επόπτη με κόκκινο και standalone και όχι το γνωστό "fat" αλλά δεν έδωσα σημασία από τη στιγμή που είδα ότι όλα δούλευαν σωστά.
Τότε με το νέο LTSP θεώρησα ότι κάτι πρέπει να άλλαξε και στην λειτουργία των clients και με είχε παραξενέψει, αλλά τελικά σήμερα ο Άλκης απαντά στην τότε μη δημοσιευμένη ερώτησή μου.

alkisg

Η τότε σκέψη μου ήταν "αφού το νέο LTSP δεν υποστηρίζει thin clients, ας ξεκινήσουμε να ενοποιούμε τα εικονίδια σε ένα".
Η τρέχουσα σκέψη μου είναι "πάντα θα υπάρχει ένας system epoptes-client (root access) και ένας session epoptes-client (user access), ακόμα και με x2go/xrdp αν συνδέεται κάποιος, οπότε έχουν νόημα τα διαφορετικά εικονίδια". Έτσι αν και τα εικονίδια θα ξανααλλαχθούν στο μέλλον ώστε να εκφράζουν καλύτερα τον διαχωρισμό system/session, η ενοποίηση που είχα αρχικά σκεφτεί δεν είχε νόημα και την αναίρεσα.