Τράπεζα θεμάτων: Είναι αξιόπιστη η κλήρωση; Είναι σωστή η σύγκριση μαθητών;

Ξεκίνησε από fupat2, 07 Δεκ 2014, 11:12:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fupat2

ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΘΕΜΑΤΩΝ

Όσα τρολ διέγραψαν μηνύματα όσων επιχειρηματολόγησαν κατά της τράπεζας θεμάτων του αρβι, ή κατηγόρησαν ως τρολ όσους αντιστεκόταν στον παραλογισμό, μπορούν να κρυφτούν τώρα στις σπηλιές τους. Και ας το ξανασκεφτούν καλά πριν ξαναμιλήσουν.  Το ποιός τελικά είναι τρολ και ποιός δεν είναι, ο χρόνος και η ιστορία τελικά το αποφαίνονται. Για όσους λοιπόν κατηγορούν τους άλλους για τρολ, λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει.

Και ναι, αυτό το μήνυμα, είναι τρολ.  :)  :P
Η παιδεία είναι άσκηση ελευθερίας, που λυτρώνει τόσο τον μαθητή όσο και τον παιδαγωγό από μια δίδυμη υποδούλωση. Την υποδούλωση της σιωπής (που αφορά κυρίως τον μαθητή) και την υποδούλωση του μονολόγου (που αφορά κυρίως τον παιδαγωγό).

Laertis

... και με το φως του λύκου επανέρχονται .......

Η ψήφιση γίνεται απο αυτούς που εσύ κατηγορείς ανοιχτά ως κοινοβουλευτικούς πραξικοπιματίες, ως δικτάτορες της δημοκρατίας και όλα τα συμπαρομαρτούντα που εσύ στηλητεύεις τόσο καιρό, σε αυτό το βήμα που επίσης έχεις κατηγορήσει για φασιστικές αντιλήψεις και πρακτικές.
Αίφνης, προβάλεις τη δικαίωσή σου από αυτούς που ψηφίζουν και τα βρίσκουν μεταξύ τους όπως μας λες και όχι με "δημοκρατικές" ανοικτές ψηφοφορίες που εσύ θές να θεσμοθετηθούν, επειδή έτυχε να συμπέσουν οι απόψεις τους με τις δικές σου. Κλασική μακιαβελική- καπιταλιστική νοοτροπία.
Και όλο αυτό προσπαθείς να μας το περάσεις ως πολιτικά ορθό και ως άποψη; Ή ως επιτυχία σου να συμβαδίζεις με τη mainstream νοοτροπία της ισοπέδωσης και της καθεστηκυίας τάξης ; 'Η τελικά, ως κληρονομικό ταλέντο πρόβλεψης των μελλούμενων ; Πες μας ποιός είσαι και τι διεκδικείς τελικά ;
Γιατί φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι απευθύνεσαι σε νοήμονες ώριμους και ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ ανθρώπους και όχι παιδάκια του δημοτικού, όπως μάλλον έχεις συνηθήσει να απευθύνεσαι χωρίς φυσικά να δέχεσαι αντίλογο. Μόνο που εδώ καλύπτεσαι απο την ΑΝΩΝΥΜΙΑ που εσύ διεκδικείς αλλά αμφισβητείς σε όλους τους άλλους....
Καιρός λοιπον, ίσως για πρώτη φορά, να κάνεις την αυτοκριτική σου και να πάψεις να αναζητάς αποκλειστικά στους άλλους τα αίτια του κακού.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Νίκος Αδαμόπουλος


fupat3

Παράθεση από: Laertis στις 28 Μαρ 2015, 03:23:52 ΜΜ
... και με το φως του λύκου επανέρχονται .......

Η ψήφιση γίνεται απο αυτούς που εσύ κατηγορείς ανοιχτά ως κοινοβουλευτικούς πραξικοπιματίες, ως δικτάτορες της δημοκρατίας και όλα τα συμπαρομαρτούντα που εσύ στηλητεύεις τόσο καιρό, σε αυτό το βήμα που επίσης έχεις κατηγορήσει για φασιστικές αντιλήψεις και πρακτικές.
Αίφνης, προβάλεις τη δικαίωσή σου από αυτούς που ψηφίζουν και τα βρίσκουν μεταξύ τους όπως μας λες και όχι με "δημοκρατικές" ανοικτές ψηφοφορίες που εσύ θές να θεσμοθετηθούν, επειδή έτυχε να συμπέσουν οι απόψεις τους με τις δικές σου. Κλασική μακιαβελική- καπιταλιστική νοοτροπία.
Και όλο αυτό προσπαθείς να μας το περάσεις ως πολιτικά ορθό και ως άποψη; Ή ως επιτυχία σου να συμβαδίζεις με τη mainstream νοοτροπία της ισοπέδωσης και της καθεστηκυίας τάξης ; 'Η τελικά, ως κληρονομικό ταλέντο πρόβλεψης των μελλούμενων ; Πες μας ποιός είσαι και τι διεκδικείς τελικά ;
Γιατί φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι απευθύνεσαι σε νοήμονες ώριμους και ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ ανθρώπους και όχι παιδάκια του δημοτικού, όπως μάλλον έχεις συνηθήσει να απευθύνεσαι χωρίς φυσικά να δέχεσαι αντίλογο. Μόνο που εδώ καλύπτεσαι απο την ΑΝΩΝΥΜΙΑ που εσύ διεκδικείς αλλά αμφισβητείς σε όλους τους άλλους....
Καιρός λοιπον, ίσως για πρώτη φορά, να κάνεις την αυτοκριτική σου και να πάψεις να αναζητάς αποκλειστικά στους άλλους τα αίτια του κακού.

Από την μία με ρωτάς, και από την άλλη διαγράφεις τον κωδικό μου για να μην μπορώ να απαντήσω;
Αν και επώνυμος, έχεις την τυπική συμπεριφορά λογοκριτή που εγώ ακόμα και σαν ανώνυμος θα ντρεπόμουν να έχω.

Όχι , δεν θα συνεχίσω να μιλάω, δεν θα ρίξω λάδι στο τρολ που εγώ ξεκίνησα.
Τις προθέσεις σας όμως  και το "δημοκρατικό" ήθος σας, το φανερώσατε για μια ακόμα φορά.

fupat3

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2015, 04:39:02 ΜΜ
ωχ, και πως κατάφερες και απάντησες με διαγραμμένο κωδικό? ενδιαφέρον
να κατηγορούν κάποιον επειδή γράφει ανώνυμα το έχω δει, αλλά να κατηγορείται κάποιος επειδή γράφει επώνυμα είναι κάτι πρωτόγνωρο

αλήθεια, με τόσους διπλούς-τριπλούς- ν-πλους λογαριασμούς που έχεις φτιάξει εδώ δεν θα έπρεπε να έχεις ήδη διαγραφεί? ερώτηση κάνω

Αυτό που κατηγορώ είναι ότι με ρωτάς από την μία, και με λογοκρίνεις από την άλλη.
Είναι δυνατόν να μου απευθύνεις τον λόγο, και ταυτόχρονα να με διαγράφεις;

Εκτός και αν δεν είσαι εσύ αυτός που διέγραψε την σειρά των fupat1, fupat2, οπότε τότε δεν σε κατηγορώ.

Δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να μιλάω, απλά την απορία μου εκφράζω για αυτή την συμπεριφορά.

evry

η δική σου συμπεριφορά είναι αυτή που δημιουργεί απορίες, διότι αυτά που λες δεν είναι ορθολογικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

fupat2

Τελικά οι διαχειριστές ανακάλεσαν την διαγραφή μου.  Δεν ξέρω με ποιές διαδικασίες (δημοκρατικές, ολιγαρχικές ή ...δικτατορικές) αλλά θεωρώ ότι είναι μια σωστή απόφαση. Kαι το γεγονός ότι ανακάλεσαν, τους τιμάει ιδιαίτερα ως σώμα.

Και να δώσω και μια απάντηση στις ερωτήσεις του Laertis:

Μπορεί το καλό να συσσωρεύεται (στατιστικά) γύρω από την δημοκρατία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να υπάρξουν ψήγματα καλών αποφάσεων και στα υπόλοιπα πολιτεύματα. Παντού υπάρχει το καλό σε αυτόν το κόσμο, όπως και το κακό, και δεν είναι τίποτα απόλυτα άσπρο ή απόλυτα μαύρο. Είναι όλα αποχρώσεις του γκρι, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι όλα τα γκρι είναι ίδια.

Με την παραπάνω λογική πανηγυρίζω για την απόφαση για κατάργηση της τράπεζας θεμάτων του νόμου άρβι, παρ΄ όλο που αυτή η απόφαση λήφθηκε από ένα κοινοβουλευτικό όργανο με τις πρακτικές του οποίου σε γενικές γραμμές διαφωνώ.  Δικαιούμαι μάλιστα να πανηγυρίζω ακόμα περισσότερο, όταν η απόφαση ενός κοινοβουλευτικού οργάνου συμβαίνει να συμβαδίζει απόλυτα με την άποψη της πλειοψηφίας.

Πως, χωρίς να γίνει δημοψήφισμα, εκτιμώ ότι η πλειοψηφία των πολιτών είναι ενάντια στην τράπεζα θεμάτων του άρβι; Μα....στην δημόσια διαβούλευση, δεν υπάρχει ούτε ένα σχόλιο διαμαρτυρίας!!!! Πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως τελικά το τελευταίο προπύργιο των ταλιμπάν της τράπεζας θεμάτων του άρβι βρίσκεται εδώ μέσα ....  ::)
Η παιδεία είναι άσκηση ελευθερίας, που λυτρώνει τόσο τον μαθητή όσο και τον παιδαγωγό από μια δίδυμη υποδούλωση. Την υποδούλωση της σιωπής (που αφορά κυρίως τον μαθητή) και την υποδούλωση του μονολόγου (που αφορά κυρίως τον παιδαγωγό).

evry

κοίτα, δεν νομίζω να σε διέγραψε κανένας, τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Το πιθανότερο είναι να έγραφες το password λάθος και να μην σε έβαζε

Παράθεση από: fupat2 στις 29 Μαρ 2015, 01:08:16 ΜΜ
Τελικά οι διαχειριστές ανακάλεσαν την διαγραφή μου.  Δεν ξέρω με ποιές διαδικασίες (δημοκρατικές, ολιγαρχικές ή ...δικτατορικές) αλλά θεωρώ ότι είναι μια σωστή απόφαση. Kαι το γεγονός ότι ανακάλεσαν, τους τιμάει ιδιαίτερα ως σώμα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

fupat2

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2015, 06:42:57 ΜΜ
κοίτα, δεν νομίζω να σε διέγραψε κανένας, τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Το πιθανότερο είναι να έγραφες το password λάθος και να μην σε έβαζε

Όχι δεν είναι έτσι. Aφού έβαλα το password έβγαλε το μήνυμα:
"Δυστυχώς έχετε αποκλειστεί μόνιμα από την συζήτηση. Λόγος αποκλεισμού: τρολ"
Προφανώς κάποιος με κλείδωσε, αλλά μετά ανακάλεσε.
Η παιδεία είναι άσκηση ελευθερίας, που λυτρώνει τόσο τον μαθητή όσο και τον παιδαγωγό από μια δίδυμη υποδούλωση. Την υποδούλωση της σιωπής (που αφορά κυρίως τον μαθητή) και την υποδούλωση του μονολόγου (που αφορά κυρίως τον παιδαγωγό).

Laertis

Δε σε διέγραψε κανείς και προφανώς ούτε κι εγώ που σου απηύθυνα το λόγο. Απλά νομίζω ότι δημιουργείς εντυπώσεις για να ισχυροποιήσεις τις αιτιάσεις σου. Λυπάμαι αλλά ακόμη και τώρα εμμένεις στην Ανωνυμία και τη δειλή και ασύστολη εκτόξευση κατηγοριών και ιδεοληψιών, κρυφά απο το παρασκήνιο. Νομίζω οτι διεκδικείς επάξια το ρόλο του Εφιάλτη σε αυτό το φόρουμ.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

evry

Νομίζω ότι κατάλαβα τι έγινε.
Ο fupat[1,2,3,4,... /infty] , mirtilo, arliba
έχει πλέον τόσο πολλούς λογαριασμούς που μπερδεύτηκε και προσπάθησε να συνδεθεί με κάποιον από τους παλιούς λογαριασμούς που έχουν αποκλειστεί. :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

itt

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2015, 07:57:50 ΜΜ
Νομίζω ότι κατάλαβα τι έγινε.
Ο fupat[1,2,3,4,... /infty] , mirtilo, arliba
έχει πλέον τόσο πολλούς λογαριασμούς που μπερδεύτηκε και προσπάθησε να συνδεθεί με κάποιον από τους παλιούς λογαριασμούς που έχουν αποκλειστεί. :D

Ακριβώς αυτό μου πέρασε και μένα από το μυαλό. Θα είναι δύσκολο να συντηρείς τόσους λογαριασμούς για να δουλεύεις κόσμο. Μιλάμε για πρόβλημα.

fupat2

Έχετε μεταξύ σας κάποιον διαχειριστή που απλά δεν παραδέχεται ότι με διέγραψε οπότε απλά προσέχτε με ποιούς κάνετε παρέα. Αυτό που λέω δεν είναι τρολ, είναι απλά αλήθεια.  Θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει το γεγονός ότι κάποιος ανάμεσά σας δεν παραδέχεται αυτό που έκανε. Γιατί μεταξύ διαχειριστών, η σχέση εμπιστοσύνης είναι το Α και το Ω.

Από την άλλη εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου να χτίσω σχέση εμπιστοσύνης με κανένα, ούτε καν με τους αναγνώστες. Αυτό είναι απόλυτα συμβατό με την ανωνυμία μου, ένας ανώνυμος δεν είναι ποτέ έμπιστος. Και γενικά δεν με ενδιαφέρει καν αν κάποιος με διαγράψει, οπότε και δεν θα δώσω συνέχεια στο τρολ της μη διαγραφής μου. Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, η αλήθεια είναι μια.
Η παιδεία είναι άσκηση ελευθερίας, που λυτρώνει τόσο τον μαθητή όσο και τον παιδαγωγό από μια δίδυμη υποδούλωση. Την υποδούλωση της σιωπής (που αφορά κυρίως τον μαθητή) και την υποδούλωση του μονολόγου (που αφορά κυρίως τον παιδαγωγό).

fupat2

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2015, 07:57:50 ΜΜ
Νομίζω ότι κατάλαβα τι έγινε.
Ο fupat[1,2,3,4,... /infty] , mirtilo, arliba
έχει πλέον τόσο πολλούς λογαριασμούς που μπερδεύτηκε και προσπάθησε να συνδεθεί με κάποιον από τους παλιούς λογαριασμούς που έχουν αποκλειστεί. :D

Δεν συντηρώ άλλο λογαριασμό εδώ μέσα, εκτός από τον fupat3 που εξ ανάγκης μου προέκυψε.
Αλλά μιας και το ανέφερες, δεν είναι καθόλου μα καθόλου δύσκολο να θυμάσαι όσο πολλούς λογαριασμούς θέλεις, αρκεί να έχεις στο μυαλό σου κάποιον εύκολο κανόνα, τέτοιον ώστε από το όνομα του λογαριασμού να μπορείς εύκολα να παράγεις το password. Με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να θυμάσαι τo password, σε περίπτωση δε που η λίστα με τους λογαριασμούς είναι φανερή ούτε καν τον όνομα του λογαριασμού, παρά μόνο χρειάζεται να θυμάσαι τον (μυστικό) κανόνα που παράγει από το όνομα το password.

Η παιδεία είναι άσκηση ελευθερίας, που λυτρώνει τόσο τον μαθητή όσο και τον παιδαγωγό από μια δίδυμη υποδούλωση. Την υποδούλωση της σιωπής (που αφορά κυρίως τον μαθητή) και την υποδούλωση του μονολόγου (που αφορά κυρίως τον παιδαγωγό).

Laertis

Παράθεση από: fupat2 στις 29 Μαρ 2015, 09:19:14 ΜΜ
Έχετε μεταξύ σας κάποιον διαχειριστή που απλά δεν παραδέχεται ότι με διέγραψε οπότε απλά προσέχτε με ποιούς κάνετε παρέα. Αυτό που λέω δεν είναι τρολ, είναι απλά αλήθεια.  Θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει το γεγονός ότι κάποιος ανάμεσά σας δεν παραδέχεται αυτό που έκανε. Γιατί μεταξύ διαχειριστών, η σχέση εμπιστοσύνης είναι το Α και το Ω.

Από την άλλη εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου να χτίσω σχέση εμπιστοσύνης με κανένα, ούτε καν με τους αναγνώστες. Αυτό είναι απόλυτα συμβατό με την ανωνυμία μου, ένας ανώνυμος δεν είναι ποτέ έμπιστος. Και γενικά δεν με ενδιαφέρει καν αν κάποιος με διαγράψει, οπότε και δεν θα δώσω συνέχεια στο τρολ της μη διαγραφής μου. Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, η αλήθεια είναι μια.

Ο Εφιάλτης σε πλήρη ανάπτυξη προσπαθώντας να σπείρει την αμφιβολία και τη διχόνοια, μια καθαρά φασιστική πρακτική. Δυστυχώς για σένα ανώνυμε, γνωριζόμαστε αρκετά καλά οι Διαχειριστές μεταξύ μας, έχουμε συνεργαστεί, ανταλλάξει ιδέες, συμφωνήσει και διαφωνήσει σε λογικά πλαίσια χωρίς εξάρσεις και κορώνες, έχουμε μάθει να ακούμε ο ένας τον άλλον και επιπλέον είμαστε ΟΛΟΙ επώνυμοι και έχουμε πλήρη εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο. Σου λέει τίποτα η λέξη αυτή ; Δεν κρυβόμαστε σα φοβισμένα ανθρωπάκια πουλώντας μυαλό και μούρη στους άλλους. Προφανώς αυτά που αναφέρω επίσης δε σε ενδιαφέρουν γιατί είναι έξω απο τις  φασιτιστικού τύπου αντικοινοβουλευτικές "αξίες" σου.

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola