Διαγωνίσματα ΑΕΠΠ 2006-2007

Ξεκίνησε από ptsiotakis, 07 Ιουν 2006, 05:30:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alexxtasi

γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους

νέος στο χώρο και στο στέκι...
πολύ καλή η δουλειά σας και θα χαρώ να βοηθήσω αν με καθοδηγήσετε στο
alex_tasikas AT yahoo τελεία gr

επειδή δημιουργήθηκε το θέμα της χρήσης των διαγωνισμάτων (και λογική είναι η ένστασή σας...) τι προτείνετε για αυτό?
μπορώ (ή ο οποιοσδήποτε) να χρησιμοποιήσω ασκήσεις από αυτά
και αν ναι με ποιόν τρόπο και σε ποιά μορφή?

Sergio

Φίλε alextasi,

Η δουλειά που παρουσιάζεται στο Στέκι προορίζεται για ελεύθερη χρήση από συναδέλφους και μαθητές με σκοπό την αποτελεσματική διδασκαλία του μαθήματος, προετοιμασία των μαθητών μας και αξιολόγηση της προόδου τους.

Είναι ασφαλώς ζήτημα "ηθικής τάξης" και αναγνώρισης του κόπου των συναδέλφων που την προσφέρουν, η αναφορά της "πηγής" από όποιον τη χρησιμοποιεί.

Όλοι πιστεύω ότι συμφωνούμε ότι για το σκοπό αυτό αρκεί η παρουσίαση του υλικού as is, χωρίς τη (σκόπιμη ή όχι) αποσπασματική απόκρυψη τμημάτων που μαρτυρούν την προέλευση και τους δημιουργούς της.

Ταυτόχρονα, εάν κάποιος επιλέξει να χρησιμοποιήσει μόνο τμήμα της δουλειάς αυτής (όπως κάποια άσκηση), μπορεί να το κάνει αρκεί να αναφέρει σαφώς την πηγή,δηλαδή είτε τον (τους) δημιουργό(ούς) ή έστω αναφορά στο Στέκι και την ομάδα συγγραφής.  Με αυτό τον τρόπο εκτός από την (επιβεβλημένη) ηθική αναγνώριση των δημιουργών ταυτόχρονα συμβάλει στη διεύρυνση αυτής της κοινότητας.  Και αυτό με τη σειρά του λειτουργεί θετικά στη κατεύθυνση των σκοπών που εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτής της "συνάθροισης".

Η δημιουργία της ομάδας συγγραφής αποτελεί αρχική πρωτοβουλία του Παναγιώτη (Τσιωτάκη) οπότε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, αλλά και με οποιοδήποτε άλλο μέλος της ομάδας, για πληροφορίες σχετικά με το πώς μπορείς να συνεισφέρεις.

Να είσαι καλά και...

καλώς ήρθες στο Στέκι ! ;)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

P.Tsiotakis

Όπως έγραψα και σε αναφορά μου στην προηγούμενη σελίδα (δικό μου κείμενο που πιστεύω οτι δίνει το στίγμα):

"Τα διαγωνίσματα αυτά αποτελούν πνευματική εργασία των δημιουργών τους, οι οποίοι τα διαθέτουν για ελεύθερη χρήση/τροποποίηση ως αρχεία κειμένου σε όλους τους ενδιαφερόμενους, θεωρώντας πως όσοι τα χρησιμοποιήσουν θα έχουν την ευπρέπεια - ευθιξία να αναφέρουν την προέλευσή τους.

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιαδήποτε διόρθωση, παρατήρηση ή ακόμη και νέα έκδοση των διαγωνισμάτων
".

Και γω ο ίδιος έχω αλλάξει τα διαγωνίσματα (ο καθένας έχει άλλη σκοπιά και θέλει να εξετάσει κάτι άλλο με ένα διαγώνισμα), ωστόσο τα ονόματα των δημιουργών είναι στη θέση που εκείνοι τα έβαλαν. Ακόμα κι αν χρησιμοποιήσω τελικά μια και μόνο άσκηση.

Αλλιώς φίλοι μου, δεν θα διατίθεντο σε μορφή κειμένου, όλοι έχουν Acrobat PDF στο μηχάνημά τους.

Στεναχωρεί και πικραίνει -όταν αυτό καταγράφεται- η χρήση των διαγωνισμάτων (ολική πολλές φορές) με άλλα ονόματα δημιουργών, είναι λίγο άκομψο όπως και να το κάνουμε

Με εκτίμηση

Τσιωτάκης Παναγιώτης

ΥΓ: Ομάδα καθηγητών δημιουργεί τα διαγωνίσματα και εγώ είμαι ένα απλός στρατιώτης της (και λουφαδόρος μάλιστα)

Sergio

Συνάδελφοι,

πώς θα σας φαινόταν η ιδέα να υιοθετήσουμε ένα κοινό format για την παρουσίαση των διαγωνισμάτων σε μορφή ... θεμάτων γενικών εξετάσεων;

Θα μπορούσαμε, εάν συμφωνείτε, να κάνουμε κάποιες, περισσότερο αισθητικές, παρεμβάσεις (και ίσως και κάποιες σε θέματα διατύπωσης) όπως:

- Κοινή επικεφαλίδα στο πρότυπο των θεμάτων των εξετάσεων
- Watermark με το URL του χώρου μας (Στέκι)
- υποσέλιδο με αναφορά στη συγγραφική ομάδα του κάθε διαγωνίσματος
- διατύπωση κάποιων ερωτημάτων όμοια με αυτή που χρησιμοποιείται στα θέματα των εξετάσεων (όπως στις ερωτήσεις της αντιστοίχισης ή του Σωστού / Λάθους)

Αν συμφωνείτε, θα μπορούσε κάποιος (ή κάποιοι) να αναλάβουν τη δημιουργία ενός κοινού προτύπου που θα υιοθετηθεί στα διαγωνίσματα που έχουν ήδη δημιουργηθεί αλλά και σε αυτά που ... έπονται!
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

nikosx

Καλησπέρα σε όλους,

πράγματι είναι μία καλή ιδέα και νομίζω ότι θα απλοποιούσε τη διαδικασία συγγραφής των διαγωνισμάτων, μαζί και με άλλα πλεονεκτήματα. Αν θέλετε εγώ αναλαμβάνω τη δημιουργία κοινού προτύπου και ελπίζω βέβαια όχι μόνος.

Νίκος Ξ.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

alkisg

Παιδιά αν βάλετε URL για το Στέκι, μη βάλετε http://www.tosteki.tk (μας έχει πήξει στις διαφημίσεις το .tk), βάλτε https://alkisg.mysch.gr/steki

EleniK

Νίκο κανένα πρόβλημα από μένα. Συμφωνώ με την ιδέα του Σέργιου.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

nikosx

Για το θέμα του κοινού format των διαγωνισμάτων εγώ θα κάνω μία προσπάθεια ξεκινώντας από την Κυριακή και προσπαθώντας να φτιάξω ένα από τα διαγωνίσματα που έχουν ήδη δημιουργηθεί στο στέκι. Αν κάποιος έχει προτάσεις και ιδέες αν θέλει ας επικοινωνήσει (και αν βέβαια είμαστε όλοι σύμφωνοι για τη χρησιμοποίηση ενός κοινού προτύπου στα διαγωνίσματα, οπότε θα περιμένω και τη γνώμη σας).

Νίκος Ξ.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

kLee

#38
Γεια σας και από μένα!
Η προσπάθειά σας είναι αξιέπαινη και θα επιθυμούσα να συμμετάσχω κι εγώ. Το mail μου είναι androklis yahoo com

Φιλικά,

Ανδροκλής Πολυμένης
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

kLee

Επίσης έχω ανεβάσει μια άσκηση για πίνακες που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Μακεδονία στις 17/02/2007. Θα ακολουθήσουν και άλλες δημοσιεύσεις και θα φροντίσω να ανεβαίνουν και εδώ. Το link είναι: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=785

Ερώτηση: οι απαντήσεις στις ασκήσεις είναι επιθυμητές?

Ανδροκλής Πολυμένης
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

peterpan

Πότε θα δημοσιοποιηθούν τα Διαγωνίσματα 2007-2008 που ετοιμάζει η Ομάδα? Οι πανελλήνιες πλησίασαν πολύ....

drac

Υπάρχουν κάπου οι λύσεις των διαγωνισμάτων;; Ευχαριστώ πολύ!!