Ημερίδα για το μάθημα της ΑΕΠΠ Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον

Ξεκίνησε από Σπύρος Δουκάκης, 26 Νοε 2009, 11:52:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iokollias

#30
...

Betty

Συνάδελφοι Καλημέρα
Με την επιστροφή μου στα Χανιά μετά από την ημερίδα την οποία παρακολούθησα και ενθουσιάστηκα με το μεγαλύτερο μέρος των εισηγήσεων και των παρεμβάσεων των οποίων έγειναν, θα ήθελα να παρακαλέσω εάν αυτό είναι εφικτό από τους εισηγητές, να ανέβουν στο στέκι ή στο site  της ΕΠΥ οι εισηγήσεις ή οι παρουσιάσεις η οποίες έγειναν για να μπορέσουμε να αξιοποιηθούν και από συναδέλφους της επαρχίας που δυστιχώς λόγω απόστασης δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν.
Με αφορμή μια ημερίδα που θα γίνει στα Χανιά για τους συναδέλφους της Δυτικής Κρήτης και θα γίνει αναφορά και στην ημερίδα αυτή θα ήταν καλό να παρουσιαστεί ένα κομμάτι από το υλικό της.
Όσο για την εισήγηση του συναδέλφου Παναγιώτη σχετικά με τις ασάφειες του Σχολικού βιβλίου που ήταν μια φοβερά τεκμηριωμένη παρουσίαση, θα μπορούσαμε να στηριχτούμε σε αυτή και να γίνουν προτάσεις από όλους τους σχολικούς συμβούλους στο παιδαγωγικό μπας και διορθωθούν μερικά πράγματα, γιατί από ότι παρατήρησα κατά την παρουσίαση του Παναγιώτη δεν υπήρχε κάποιος από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στην αίθουσα.
Και μια ευχή καλό θα ήταν τέτοιες ημερίδες να μη γίνονται ανα δεκαετία, αλλά να δίνετε η δυνατότητα και σε όλους τους συναδέλφους να συμμετέχουν. Μη ξεχνάμε ότι είμαστε γύρω στους 1300 που διδάσκουν το μάθημα.
Ευχαριστώ
Μπέττυ Χίνου ΠΕ19 

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αλήθεια το λέω, δε φαντάζεστε πόσο λυπήθηκα που τελικά δε μπόρεσα να έρθω... :-\
Σπύρο, μάλλον θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση της επυ
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

Νομίζω ότι ο Άλκης παλιά είχε κάνει εξαιρετική δουλειά και είχε μαζέψει τεράστιο όγκο διορθώσεων για το μάθημα της ΑΕΠΠ, μαζί με μια ομάδα καθηγητών από το στέκι, οι οποίες από ότι φαίνεται χάθηκαν κάπου στους διαδρόμους των αρμοδίων.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ntzios kostas

Το κακό με την ημερίδα είναι ότι δεν έγινε κουβέντα λόγω χρόνου. Οι προτάσεις Betty, που έθεσε ο Παναγιώτης και η ομάδα του, πάνω στις διάφορες ασάφειες που η ομάδα νομίζει ότι υπάρχουν, είναι απλώς προτάσεις των 5 ατόμων που συμμετείχαν στη δημιουργία της παρουσίασης.  Δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε όλοι με όλες και δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες. Κάτι που είπε άλλωστε και ο Παναγιώτης.

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Το υλικό από την ημερίδα δεν υπάρχει κάπου online; Ένα βίντεο στο YouTube, ένα αρχείο ήχου, οι παρουσιάσεις σε ppt κάτι;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Δεν υπάρχει πουθενά η ημερίδα online, π.χ. στο YouTube;

Υ.Γ. Υπάρχουν νομίζω τουλάχιστον δύο threads για το ίδιο θέμα. Μπορούμε να τα συγχωνεύσουμε;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Betty

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες ότι δυστιχώς δεν υπήρχε χρόνος για συζήτηση
Όσο για την παρουσίαση του Παναγιώτη πιστεύω ότι μπορει να αποτελέσει μια πολύ καλή βάση συζητήσεων και προτάσεων που να τις αποδεχόμαστε στο μεγαλύτερο μέρος του για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω και να κάνουμε τη δουλεία μας ακόμα καλύτερη

pgrontas

Συγχωνεύτηκαν όλα τα σχετικά με την ημερίδα θέματα στο παρόν (το οποίο ήταν το αρχικό).
Μπορείτε να γράφετε πλέον εδώ.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Ο Παναγιώτης (εγώ) θα έλεγε και άλλα, αλλά ο πάρεδρος της πληροφορικής είχε φύγει αν και είπε πως θα κάτσει. Νόμιζα πως οι πληροφορικάριοι ήταν καλή παρέα.

Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα έχετε όλο το υλικό από την ΕΠΥ

πάντως με μαιλ στέλνω τη δική μου παρουσίαση σε όποιον μου τη ζητήσει!
Ο λόγος που δεν την αναρτώ είναι απλός: να είναι όλες μαζί!!

P.Tsiotakis

Παράθεση από: evry στις 01 Φεβ 2010, 10:50:55 ΠΜ
Νομίζω ότι ο Άλκης παλιά είχε κάνει εξαιρετική δουλειά και είχε μαζέψει τεράστιο όγκο διορθώσεων για το μάθημα της ΑΕΠΠ, μαζί με μια ομάδα καθηγητών από το στέκι, οι οποίες από ότι φαίνεται χάθηκαν κάπου στους διαδρόμους των αρμοδίων.

στην καταγραφή του Άλκη πάτησα Ευρυπίδη και βέβαια σε όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει. Για αυτό και ανέφερα ξεχωριστά το στεκι και τη δουλειά του.

Άλλωστε, μπορεί να κάναμε εμείς μια παρουσίαση, αλλά οι απορίες και πολύ περισσότερο οι απαντήσεις δεν είναι υποκειμενικές, αλλά αποτελούν και την κοινή συνισταμένη αυτού του ιστότοπου, όπως εγώ τον παρακολουθώ 7 χρόνια τώρα. Και πλέον, ακόμη κι αν το διδακτικό αυτό πακέτο ζήσει 3-5 χρόνια, αξίζει να προωθηθούν στο ΠΙ (και θα γίνει αυτό) ώστε να πάρουμε μια επίσημη απάντηση και μεις και η επιτροπή εξετάσεων για αυτά τα ζητήματα....

ntzios kostas

Πάντως ένα συμπέρασμα εβγαλα ότι από εδώ και πέρα δεν πρέπει να απαντάμε στις ερωτήσεις συναδέλφων. Πρέπει να παραπέμπουμε στο ΠΙ. Έτσι δεν είναι; Βρε που ήταν τόσα χρόνια και μας τη λέει κιόλας; :)
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

COACH

Μπράβο παιδιά για την προσπάθεια...Το αποτέλεσμα ήταν πολύ  καλό...Η ημερίδα γενικότερα πιστεύω πως ήταν βήμα μπροστά για το μάθημα...Ας ελπίσουμε πως θα άκουσαν και οι υπεύθυνοι και πως θα ασχοληθούν...
Προσωπικά ευχαριστώ που εκπροσωπήσατε και εμένα τον στρατιώτη γιατί είπατε όλα όσα ήθελα να πω και δεν προλάβαινα να οργανώσω λόγω της προσφοράς στην πατρίδα...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΩΜΟΥ

toufeki

Συνάδελφοι, όσες ημερίδες και να γίνουν για το μάθημα(που είναι πραγματικά υπέροχες), αν εξακολουθήσουν να τεμαχίζουν την ύλη με τον "χάρακα", δεν κάνουμε τίποτα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κριτήρια  εφαρμόζουν στο ΠΙ(που φαντάζομαι προέρχονται από τον χώρο μας)  για την επιλογή ή απόρριψη ενός τμήματος της ύλης του βιβλίου.

P.Tsiotakis

Κώστα, το πιο αστείο είναι πως συμβούλους έχουμε εδώ και 2.5 χρόνια!

Άρα παλιότερα γιατί δεν απάνταγε?