Οργανικές θέσεις ΠΕ19 στην Πρωτοβάθμια;

Ξεκίνησε από v.ale.s, 19 Δεκ 2011, 11:21:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

v.ale.s

Γεια χαρά σε όλους.
Είμαι νέο μέλος του στεκιού και ξεκινώ με αυτό το θέμα μιας και πιστεύω ότι είναι η ουσία όλων των υπολοίπων.
Γενικά τα πράγματα δεν πάνε καλά και ειδικότερα στον κλάδο μας τα πράγματα είναι δυσοίωνα.
Θα με ενδιέφερε να ακούσω διάφορες απόψεις σχετικά με τους τρόπους διεκδίκησης των αυτονόητων.
Η άποψη μου είναι να πιέσουμε μέσω των ενώσεων μας (ΕΠΕ, ΠΕΚΑΠ) και στη συνέχεια αν δεν ικανοποιηθούμε να αγωνιστούμε μαζικά με κάθε νόμιμη μορφή.
Φυσικά όλα αυτά πρέπει να γίνουν σύντομα πριν να είναι πραγματικά πολύ αργά.

skoud

Ίδρυση κλάδου εκπαιδευτικών πληροφορικής (ΠΕ19) στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση:

Η επιτυχής λειτουργία του θεσμού των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα (961 σχολεία ΕΑΕΠ), στο πλαίσιο του προγράμματος των οποίων διδάσκεται το μάθημα της πληροφορικής σε όλες τις τάξεις, καθιστά απαραίτητη τη δημιουργία κλάδου εκπαιδευτικών πληροφορικής (ΠΕ19) στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Για το σκοπό αυτό η Υπουργός Παιδείας υπέγραψε σχετική Υπουργική Απόφαση.

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/22-12-11-dilosi-tis-ypoyrgoy-paideias-dia-bioy-mathisis-kai-thriskeymaton-annas-diamantopoyloymeta-ti-synantisi-me-ti-didaskaliki-omospondia-elladas.html


Σημ.: Είχαμε ενημερώσει, το προηγούμενο Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. για αυτό το θέμα με το από τις 22/10/2011  Δελτίο τύπου . Μάλιστα τότε είχαμε κατηγορηθεί-συκοφαντηθεί με αισχρό τρόπο... (Αποδεικτικά στοιχεία για αυτό, αν επιθυμεί κανείς, μπορώ να παραθέσω. Δεν νομίζω όμως ότι κάποιος από τους θρασύδειλους που έγραφε διάφορα για αυτή τη συνάντηση, θα έχει και την τσίπα να εμφανιστεί...)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dimitra

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΔΟΕ
ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=53599

ΠαράθεσηΘέματα διορισμών

Η Υπουργός Παιδείας δήλωσε ανέτοιμη να δώσει αριθμό διορισμών για την επόμενη σχολική χρονιά. Είπε ότι θεωρεί δύσκολη την πραγματοποίηση διαγωνισμού του ΑΣΕΠ το 2012.
Θα πραγματοποιηθεί διαγωνισμός ΑΣΕΠ τον Φεβρουάριο του 2012 μόνο για εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής.
Δημιουργείται κλάδος ΠΕ19 εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση με δημιουργία οργανικών θέσεων.

Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

skoud

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Katsadouros_Dhm

#4
Η δήλωση εκ μέρους του Υπουργείου για σύσταση οργανικών στην Πρωτοβάθμια είναι μια πολύ θετική εξέλιξη.
Θέλω να συγχαρώ όλους τους συναδέλφους που προσπάθησαν ο καθένας από το πόστο του αλλά φυσικά και το προηγούμενο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ το οποίο αντικειμενικά έχει πράξει πάρα πολλά θετικά.
Είμαι σίγουρος ότι και το τωρινό ΔΣ θα κάνει ανάλογα καλά. Όσοι έχουν αποχωρήσει ας μείνουν δίπλα στους νέους συναδέλφους, νομίζω ότι όλοι θα το θέλουν αυτό.
Το τελευταίο που έχω να πω είναι ότι αν ο κλάδος παραμείνει ενωμένος και με συγκεκριμένους στόχους μόνο κέρδη θα υπάρχουν.

Καλές γιορτές με δύναμη και υγεία σε όλους και τις οικογένειές σας αγαπητοί συνάδελφοι.

skoud

Υπάρχει ενημέρωση από τον συνάδελφο Σάκη Τσαπέλα, μέλος του ΔΣ της ΕΠΥ, ότι υπογράφτηκε η απόφαση για σύσταση 480 θέσεων ΠΕ19-20 στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. (Ο Σάκης έχει πάντα έγκυρες πληροφορίες και νομίζω ότι πρέπει να το θεωρήσουμε δεδομένο.)

Θεωρώ ότι η θετική αυτή εξέλιξη, αποτέλεσμα της, χωρίς πολύ θόρυβο, ενωτικής, μεθοδικής και επίμονης "δουλειάς" της ΠΕΚΑΠ ενάντια σε πολλές "έσω" και "έξω" αντιδράσεις και υπονομεύσεις, είναι ένα πρώτο βήμα ώστε και το επόμενο βήμα, η γενίκευση δηλ. της διδασκαλίας της Πληροφορικής στο Δημοτικό, να γίνει σύντομα και σύμφωνα με τις θέσεις του κλάδου μας.

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

kateri

Αν ισχύσουν από τη νέα σχολική χρονιά οι οργανικές στην πρωτοβάθμια, υπάρχει περίπτωση να βγάλουν εγκύκλιο μετατάξεων; Ποιοι θα καλύψουν τις θέσεις αυτές,μιας που απ'ότι λένε θα γίνουν μηδενικοί διορισμοί φέτος...
και μια απορία για μετατάξεις..μετάταξη μπορείς να ζητήσεις μόνο για το νομό που ανήκεις ή για οποιονδήποτε νομό;
Μιας που δεν πραγματοποιούνται πολλές μεταθέσεις, τουλάχιστον ίσως αυτό είναι μια ευκαιρία να πάμε στα σπίτια μας...

poursali

για οποιοδήποτε νομό ζητάς μετάταξη. πρέπει να παραμείνεις υποχρεωτικά 5 χρόνια πριν κάνεις οποιαδήποτε αίτηση μετάταξης.
επίσης, οι μετατάξεις ικανοποιούνται αν και εφόσον έμειναν κενές θέσεις μετά τις μεταθέσεις. βέβαια σε αυτή τη περίπτωση μεταθέσεις στη Α/θμια δεν υπάρχουν...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

kateri

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Ομολογώ αυτό με την 5ετια δεν το ήξερα...Κρίμα  :(


evry

ενδιαφέρον, γιατί όμως ξεχωριστές θέσεις για ΠΕ19 και ΠΕ20? Δεν είμαστε ενιαίος κλάδος;   :-\
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Katsadouros_Dhm

Ο κλάδος ενιαίος είναι, νομίζω και στη δευτεροβάθμια το ίδιο ισχύει, το 60% των θέσεων είναι για ΠΕ19 και το 40% για ΠΕ20. Μάλλον το ίδιο θα ισχύσει και στην Πρωτοβάθμια.

evry

Πράγματι είναι 60% ΠΕ19 και 40% ΠΕ20, αλλά γιατί? Ποιος είναι ο λόγος? αφού ο κλάδος είναι ενιαίος γιατί υπάρχει αυτή η κατηγοριοποίηση. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε κάποτε με τι δεδομένα προέκυψε αυτή η κατηγοριοποίηση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gedeon

Η αναλογία ίσως έχει σχέση με την αντίστοιχη αναλογία Β'/θμιας(αν είανι κι αυτή 60-40);

Όμως τι νόημα έχει; Μπορεί και κανένα, ίσως οι φωστήρες του Υπουργείου είδαν νούμερα της Β'/θμιας(είσοδος)  έξυσαν το κεφάλι τους(επεξεργασία) και έβγαλαν πάλι νούμερα σαν αναλογία στη Α'/θμιας(έξοδος).

Τουλάχιστον ακολούθησαν τη βασική αρχή.......... 

geo05

Ο λόγος είναι ότι από τη στιγμή που δημιουργήθηκε ο κλάδος, οι διορισμοί μονίμων και οι προσλήψεις αναπληρωτών ακολουθούσαν το 60-40. Αν τώρα αυτό καταργηθεί, είναι σα να αναιρούνται όσα ίσχυαν τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα το αν είναι σωστό ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα. Άλλωστε δεν είναι το μόνο "λάθος" που συμβαίνει στον κλάδο μας.