ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΣΚΗΣΕΩΝ(2)

Ξεκίνησε από fema, 11 Ιαν 2010, 08:08:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fema

Οι υπόλοιπες ασκήσεις

(Ανεβάζω και τις απαντήσεις σιγα-σιγα)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σε ευχαριστώ προσωπικά fema. Αν δεν έχεις αντίρρηση, θα τις ανεβάσω στο http://blogs.sch.gr/plinetfk για τους καθηγητές της Φωκίδας (αφού προηγουμένως βάλω το όνομά σου, το οποίο αν θέλεις στείλτο μου).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Eleorora

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

Επειδή πλησιάζει ο καιρός έχω ξεσκονίσει με τους μαθητές μου ό,τι άσκηση πέφτει στα χέρια μου, μήπως θα μπορούσε να μου λύσει κανείς την απορία για την άσκηση 43στο 1ο ερώτημα: Αν γνωρίζετε ότι το υποδίκτυο έχει 25 υπολογιστές και μπορεί να έχει το πολύ 256 υπολογιστές σε ποιο υποδίκτυο ανήκουν οι υπολογιστές; Ποια είναι η μάσκα υποδικτύου τους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

chal

Μια βιαστική απάντηση θα ήταν: "Ωραία, επειδή χρειάζομαι 256 υπόλογιστές, άρα θέλω 8 bits (28 = 256) για το τμήμα υπολογιστή, άρα στη μάσκα μου θα έχω 24 άσους και 8 μηδενικά. Οπότε η μάσκα μου θα είναι στο δυαδικό: 11111111.11111111.11111111.00000000, δηλαδή στο δεκαδικό το γνωστό μας 255.255.255.0. Η διεύθυνση υποδικτύου θα είνα προφανώς η 123.1.2.0. Εύκολο."

ΑΛΛΑ

Επειδή σε ένα δίκτυο IP οι διεθύνσεις δικτύου και multicast ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για υπολογιστές (ή γενικά για οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο και να πάρει διεύθυνση IP), σε ένα δίκτυο με μάσκα 255.255.255.0 μπορούν να συνδεθούν μέχρι (256-2=) 254 συσκευές.

Οπότε δε μου αρκούν τα 8 bits για το τμήμα υπολογιστή. Θα χρειαστώ 9 bits. Τα 9 bits μου δίνουν (29=) 512 θέσεις, που σημαίνει ότι μπορώ να συνδέσω (512-2=) 510 συσκευές. Εγώ χρειάζεται να συνδέσω το πολύ 256 υπολογιστές, οπότε οι διαθέσιμες θέσεις φτάνουν και (παρα)περισσεύουν.

Επομένως, η μάσκα θα αποτελείται από 23 άσους και 9 μηδενικά. Στο δυαδικό θα είναι 11111111.11111111.11111110.00000000 και στο δεκαδικό 255.255.254.0. Η διέύθυνση δικτύου θα είναι η 123.1.2.0

Eleorora

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για τη έγκαιρη απάντηση σου! :)
Αν ο μαθητής έδινε την "βιάστική" απάντηση δεδομένου πως δεν είναι και τόσο εξοικοιωμένα τα παιδιά με το subnetting πιστέυετε θα κοβόταν όλο το ερώτημα? ::)

fema

Eleorora γεια σου, σωστή κατά τη γνώμη μου είναι η απάντηση του chal.
Είχα υποσχεθεί ότι θα ανεβάσω τις λύσεις κάποια στιγμή αλλά δεν τα κατάφερα. Προς το καλοκαίρι το βλέπω.
Καλό είναι όποιος λύνει κάποια άσκηση να την ανεβάζει ώστε να τη συζητάμε.

Eleorora

Καλημερα :)

Ας επιβεβαιώσει κάποιος την παρακάτω σκέψη :
2 οκτάδες οκτάδων είναι 2 bytes * bytes=2*8 *8=2 *64=128 bits?

Ευχαριστώ! :D

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Eleorora στις 21 Μαΐου 2010, 04:13:47 ΠΜ
Καλημερα :)

Ας επιβεβαιώσει κάποιος την παρακάτω σκέψη :
2 οκτάδες οκτάδων είναι 2 bytes * bytes=2*8 *8=2 *64=128 bits?

Ευχαριστώ! :D
Σωστό φαίνεται , αλλά το 2 οκτάδες οκτάδων που χρησιμοποιείται;

Eleorora

Γενικά το βιβλίο αναφέρει την οκτάδα σαν μονάδα μέτρησης και λέω μήηηηηπως, αν και δε νομίζω, ερωτηθεί κάτι τέτοιο..

fema

τις οκτάδες οκτάδων τις αναφέρει το βιβλίο σαν μονάδα μέτρησης στο ΔΕΙΚΤΗ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ που βρίσκεται στην επικεφαλίδα ΙΡ

chal

Καλά η φράση 'οκτάδες οκτάδων' μαζί με το 'σφαιρικές μεταβλητές' του δομημένου είναι άκρως διασκεδαστικές (για να μη χρησιμοποιήσω πιο άκοσμο επίθετο).

fema

Όταν γραφόταν το βιβλίο τη λέξη bytes δε την είχαν ανακαλύψει ακόμα

thCnd

Καλημέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη λύση της Άσκησης 43.Ποιες είναι οι 2 multicast διευθύνσεις που αφαιρείτε;Οι 255.255.255.0 και 255.255.255.255?

chal

Καταρχήν δεν υπάρχουν δύο multicast διευθύνσεις. Κάθε υποδίκτυο έχει από μία. Αυτά που δε λαβαίνουμε υπόψην μας είναι η διεύθυνση δικτύου και η διεύθυνση multicast. Το πώς τις βρίσκουμε εξαρτάται από τη μάσκα.

Οι διευθύνσεις που γράφεις εσύ είναι για μάσκες. Μπορείς από εδώ να κατεβάσεις κάτι λυμένες ασκήσεις που ελπίζω να σε βοηθήσουν. Αν πάλι έχεις απορίες, εδώ είμαστε εμείς.  ;)

thCnd

Δηλαδή στη συγκεκριμένη άσκηση, ποιες είναι αυτές που δε λαμβάνουμε υπόψη?Μπορείς να τις γράψεις σε μορφή αριθμητική για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα.