πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 18 Σεπ 2007, 11:05:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Πώς ακριβώς προτείνετε να διδάξουμε στους μαθητές το παράδειγμα 12  πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά στο σχολικό βιβλίο, σαν παράδειγμα συνδυαστικής άσκησης (με επιλογή και επανάληψη), σαν  βασική λειτουργεί του υπολογιστή ή  σαν ένα απλό πρόβλημα;

Τέλος παρακαλώ απαντήστε μου με την δική σας εμπειρία αν ρωτηθούμε από κάποιο μαθητή  ποια είναι η λειτουργεί του Η/Υ όταν καλείτε να πολλαπλασιάσει δυο αριθμούς , ο πολλαπλασιασμός αλλά ρωσικά ή η εντολή ολίσθησης (SHIFT);

Σας ευχαριστώ περιμένω σύντομα την βοήθεια σας.



Μπορείτε να μου απαντήσετε στην διεύθυνση kostasalgo@yahoo.com

Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

koniordos

Γνώμη μου είναι να διδαχτεί ως "άσκηση", με την έννοια, αφού περιγραφεί με ορισμένα παραδείγματα ο τρόπος λειτουργίας του αλγορίθμου, να ζητηθεί από τους μαθητές να προσπαθήσουν να αποτυπώσουν τη διαδικασία με εντολές.

Η βασική λειτουργία του Η/Υ μέσω της οποίας επιτυγχάνεται ο πολλαπλασιασμός αριθμών είναι η ολίσθηση. Ο πολλαπλασιασμός αλλά ρώσσικα, δεν διαφέρει καθόλου από τον "δικό" μας όσον αφορά τον υπολογιστή, αν συνυπολογίσουμε ότι οι πράξεις γίνονται μεταξύ δυαδικών. (και εμείς στον πολ/μο δεκαδικών, ολισθαίνουμε τα μερικά γινόμενα προς τα δεξιά ενώ αν τα ψηφία των αριθμών είναι 0 και 1 μόνο, κρατάμε ή όχι το μερικό γινόμενο που θα είναι ο ίδιος ο αριθμός "ολισθημένος")
Η διαφορά λοιπόν είναι ότι σε επίπεδο δυαδικών, δεν χρειάζεται προπαίδεια.

Τσορώνης Τάκης
Ηλ.Μηχ. & Μηχ. Η/Υ ΕΜΠ

gpapargi

Κι εγώ τους δείχνω τη διαδικασία με το χέρι και μετά τους βάζω να την υλοποιήσουν. Συνήθως την κάνουν με διαφορετικό τρόπο από αυτόν του βιβλίου (την κάνουν με τη Μέχρις_ότου) και έτσι κερδίζουμε την εξάσκηση που προσφέρει αυτό το θέμα ως ωραία άσκηση.

Να τι έκανε μια μαθήτριά μου πέρυσι
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=469.msg4130#msg4130

Τους λέω και 2 λόγια για την ιστορία. Ο πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά είναι γνωστός και ως χωριάτικος πολλαπλασιασμός (peasant multiplication). Γινόταν παλαιότερα (έχει τις ρίζες στην αρχαία Αίγυπτο) από αγράμματους ανθρώπους που δεν ήξεραν προπαίδεια.

Μπορεί εμάς να μας ξινίζει λίγο λόγω του ότι είμαστε εξοικειωμένοι με  τη γνωστή διαδικασία του σχολικού πολλαπλασιασμού, αλλά στην πραγματικότητα ο πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά είναι πιο απλός γιατί θέλει να ξέρεις μόνο πολλαπλασιασμό και διαίρεση με 2. Αντίθετα ο σχολικός πολλαπλασιασμός έχει σαν προαπαιτούμενη γνώση την προπαίδεια των μονοψήφιων. Μη βλέπεις που είναι κτήμα μας πια.

Τελικά και οι αγράμματοι αλλά και οι υπολογιστές λόγω απλότητας χρησιμοποιούν τον πολλαπλασιασμό αλά ρωσικά. Και για τους 2 είναι πιο εύκολο το να πολλαπλασιάζουν και να διαιρούν με 2 (για διαφορετικούς λόγους βέβαια).

Υπάρχουν πολύ τρόποι για να κάνεις πολλαπλασιασμό. Να μια γραφική προσέγγιση

http://www.youtube.com/watch?v=sd_Bub5jEJY

P.Tsiotakis

Συμφωνω, σνα άσκηση με ταυτόχρονη συζήτηση για την ολίσθηση.

Άλλωστε δεν είναι παρά ένα παράδειγμα του του σχολικού βιβλίου...