Α' φάση της πράξης «Ψηφιακή τάξη» (Η/Y για Α’ τάξη Γυμνασίου 2009-2010)

Ξεκίνησε από Wizard, 30 Ιουλ 2009, 03:19:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 03 Σεπ 2009, 02:16:18 ΜΜ
Στην προ εποχή laptop όταν ένας μαθητής δεν επιθυμούσε να παρακολουθεί(μάλλον βαριόταν) τον καθηγητή, σημείωνε, ζωγράφιζε, μιλούσε με τον διπλανό του και στην χειρότερη τον περιπτώσεων έστειλνε και κανένα SMS με το κινητό του.

Από φέτος τι νομίζεται ότι μπορεί να κάνει ένας αδιάφορος μαθητής έχοντας μπροστά του το laptop;

Θεωρώ ότι έχει πολύ περισσότερες διεξόδους ...

Από την ζωγραφική μέχρι hi5, youtube, msn ... και chat μεταξύ τους. Μιλάω βέβαια για super σχολείο που οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο.

Από την άλλη θα υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν θα έχουν τη δυνατότητα να "ελέγξουν" το τι κάνει ο κάθε μαθητής και αυτό είναι νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα. Αν θεωρήσουμε βέβαια ότι θα έχουν την ικανότητα να διδάξουν το αντικείμενό τους με υπολογιστή ( ;;!!;; )
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

P.Tsiotakis

Δεν περνάει κανένα νομοσχέδιο μέχρι τις εκλογές αφού η βουλή διαλύθηκε

za√‘ag

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 03 Σεπ 2009, 02:28:48 ΜΜ
Δεν περνάει κανένα νομοσχέδιο μέχρι τις εκλογές αφού η βουλή διαλύθηκε

Και καλό και κακό ( περισσότερο ) Οι "μεταρρυθμίσεις" ( !!;;!! ) ... θα καθυστερήσουν ή θα αλλάξουν πάλι μορφή ...

:)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

P.Tsiotakis

και θα αλλάξουν και όνομα, θα λέγονται εκσυγχρονισμός ή τομές ή κάτι άλλο

P.Tsiotakis

Από την ημερομηνία της 1ης Οκτωβρίου οι γονείς των μαθητών της Α' γυμνασίου θα μπορούν να προμηθεύονται τους μαθητικούς υπολογιστές από τα καταστήματα της επιλογής τους.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η διανομή των επιστολών και των κουπονιών απόκτησης υπολογιστών προς τους γονείς των μαθητών πρόκειται να πραγματοποιηθεί από τα κατά τόπους γυμνάσια με την έναρξη των μαθημάτων εντός του Σεπτεμβρίου.

Με αφορμή σημερινά δημοσιεύματα μερίδας του Τύπου από την Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών επισημάνθηκε ότι η δράση για τη "Ψηφιακή Τάξη" και τη διανομή των μαθητικών υπολογιστών σε 126.000 μαθητές της Α’ Γυμνασίου υλοποιείται στο πλαίσιο της Ψηφιακής Στρατηγικής κανονικά και χωρίς καμία μεταβολή σε ό,τι αφορά το περιεχόμενο και το χρονικό προγραμματισμό της.

Διευκρινίζεται ότι οι μαθητικοί φορητοί υπολογιστές θα περιλαμβάνουν με ευθύνη των προμηθευτών προεγκατεστημένο το σύνολο του προβλεπόμενου εκπαιδευτικού λογισμικού (16 εκπαιδευτικοί τίτλοι) και των σχολικών βιβλίων για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.

Ο φορητός μαθητικός υπολογιστής αποτελεί τεχνολογικό εργαλείο άμεσης αξιοποίησης στην εκπαιδευτική διαδικασία είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι, χωρίς να απαιτείται καμία τεχνική ενέργεια από την πλευρά των γονέων ή των μαθητών. Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην ηλεκτρονική διεύθυνση.


(με πληροφορίες από το ΑΠΕ)
http://www.news247.gr/a/4!100436

george79

Τα είδα και εγώ αυτά αλλά βλέπω ότι λέει "οι γονείς των μαθητών" θα παραλάβουν τα κουπόνια. Για τους καθηγητές δεν αναφέρει τίποτα. Ελπίζω να μην μας ξέχασαν

Corwin

Παράθεση από: george79 στις 04 Σεπ 2009, 06:13:39 ΜΜ
Τα είδα και εγώ αυτά αλλά βλέπω ότι λέει "οι γονείς των μαθητών" θα παραλάβουν τα κουπόνια. Για τους καθηγητές δεν αναφέρει τίποτα. Ελπίζω να μην μας ξέχασαν

Δηλαδή βρε παιδιά το όλο θέμα είναι να "αρπάξουμε" και μεις ένα netbook; Μην με παρεξηγήσετε δεν το παίζω "υπεράνω" αλλά μάλλον χάνουμε τη μπάλλα και μεις πλέον αν το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι αν θα πάρουμε και μεις το "κατιτί" μας.

Το ότι τα παιδιά θα "εκτεθούν" στη χρήση του υπολογιστή και του διαδικτύου και δεν θα τη διδαχτούν όπως θα έπρεπε, το ότι δεν υπάρχει κανενός είδους οργάνωση ούτε καν ενημέρωση για την περίφημη ψηφιακή τάξη, το ότι το μέτρο της "παροχής netbook" έτσι όπως υλοποιείται είναι αποσπασματικό, σκανδαλώδες και με απρόβλεπτες συνέπειες (πόσοι μαθητές θα πέσουν θύματα κλοπής  των netbook όταν τα κουβαλάνε στο σχολείο, το σκέφτηκε κανείς αυτό;) δε μας απασχολεί;

Προσωπικά δεν το θέλω το netbook τους, λίγο τσίπα θέλω αλλά που να τη βρούν;

sarakiniotis

... προσπαθω να καταλάβω πως θα μπορει ο καθηγητης να ελέγχει τι βλέπει στην οθόνη του laptop ο καθε μαθητης μες την τάξη.. π.χ θα εχει βάλει ενα usb stick - cosmote wind, και θα γραφει στο msn.
Εδω καλα καλα δεν τους ελέγχεις στο εργαστήριο που τους βλέπεις και με την πλάτη...

za√‘ag

Εγώ χρησιμοποιώ το Netop school στο εργαστήριο και μπορώ να τους κοντρολάρω άψογα. Έχω "κλείσει" hi5, youtube, games.com κλπ κατά την ώρα του μαθήματος οπότε δεν μπορούν να μπουν όπου θέλουν.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

sarakiniotis

Παράθεση από: zavag στις 04 Σεπ 2009, 07:47:08 ΜΜ
Εγώ χρησιμοποιώ το Netop school στο εργαστήριο και μπορώ να τους κοντρολάρω άψογα. Έχω "κλείσει" hi5, youtube, games.com κλπ κατά την ώρα του μαθήματος οπότε δεν μπορούν να μπουν όπου θέλουν.
Στα pc του εργαστηριου και εγω εχω το netsupport school και κανω το ιδιο..Στην τάξη ομως?  η πως θα τον υποχρεωσεις τον μαθητη να στησει στο laptop το client κομματι του Netop ??

Corwin

Παράθεση από: sarakiniotis στις 04 Σεπ 2009, 08:12:41 ΜΜ
Παράθεση από: zavag στις 04 Σεπ 2009, 07:47:08 ΜΜ
Εγώ χρησιμοποιώ το Netop school στο εργαστήριο και μπορώ να τους κοντρολάρω άψογα. Έχω "κλείσει" hi5, youtube, games.com κλπ κατά την ώρα του μαθήματος οπότε δεν μπορούν να μπουν όπου θέλουν.
Στα pc του εργαστηριου και εγω εχω το netsupport school και κανω το ιδιο..Στην τάξη ομως?  η πως θα τον υποχρεωσεις τον μαθητη να στησει στο laptop το client κομματι του Netop ??
Μια....αφελής απορία: Τα Netop και Netsupport το Υπουργείο σας τα έδωσε ή είναι ολίγον clopyright?  ;)

sarakiniotis

Παράθεση από: Corwin στις 05 Σεπ 2009, 08:35:10 ΠΜ
Παράθεση από: sarakiniotis στις 04 Σεπ 2009, 08:12:41 ΜΜ
Παράθεση από: zavag στις 04 Σεπ 2009, 07:47:08 ΜΜ
Εγώ χρησιμοποιώ το Netop school στο εργαστήριο και μπορώ να τους κοντρολάρω άψογα. Έχω "κλείσει" hi5, youtube, games.com κλπ κατά την ώρα του μαθήματος οπότε δεν μπορούν να μπουν όπου θέλουν.
Στα pc του εργαστηριου και εγω εχω το netsupport school και κανω το ιδιο..Στην τάξη ομως?  η πως θα τον υποχρεωσεις τον μαθητη να στησει στο laptop το client κομματι του Netop ??
Μια....αφελής απορία: Τα Netop και Netsupport το Υπουργείο σας τα έδωσε ή είναι ολίγον clopyright?  ;)
οχι δεν τα εδωσε το Υπουργειο....

alkisg

Πάντως υπάρχουν και δωρεάν εργαλεία γι' αυτές τις δουλειές. Όχι μόνο για να είμαστε εντάξει με πρόστιμα κτλ, αλλά και για να μπορούμε πιο εύκολα να ανταλλάξουμε τεχνογνωσία - αφού π.χ. το clonezilla, το italc, το 7zip κτλ μπορούν όλοι να τα εγκαταστήσουν, ενώ τα αντίστοιχα εμπορικά τους μόνο όσοι έχουν τη σχετική ...διάθεση.


Για πρόγραμμα ελέγχου της οθόνης των μαθητών, broadcasting κτλ μπορεί να χρησιμοποιηθεί το italc. Έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Λάρισας, ενώ υπάρχει και ο σχετικός ελληνικός οδηγός εγκατάστασης σε .pdf. Περισσότερες πληροφορίες στο: http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/tech/italc.php

Για έλεγχο ιστοσελίδων μπορεί να χρησιμοποιηθεί το squid σε λειτουργία transparent proxy - έτσι μάλιστα έχουμε και ταχύτερο internet λόγω caching, ενώ πιάνει και τα laptops των μαθητών εάν συνδεθούν μέσω wireless στο δίκτυο του σχολείου. Οδηγός εγκατάστασης εδώ: http://ts.sch.gr/ts/downloadsDetails.do?action=downloadsDetails&itemId=279035

Corwin

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2009, 10:53:34 ΠΜ

Για πρόγραμμα ελέγχου της οθόνης των μαθητών, broadcasting κτλ μπορεί να χρησιμοποιηθεί το italc. Έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Λάρισας, ενώ υπάρχει και ο σχετικός ελληνικός οδηγός εγκατάστασης σε .pdf. Περισσότερες πληροφορίες στο: http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/tech/italc.php


Μπράβο συνάδελφε, πολύ χρήσιμη πληροφορία, να'σαι καλά!

P.Tsiotakis

Άλκη, όντως είναι πολύ σημαντικά αυτά που έδωσες... Ευχαριστούμε