boot cd

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 31 Μαρ 2008, 06:05:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Πως υλοποιείται ένα boot cd σαν το hirens. Συγκεκριμένα θέλω να δημιουργήσω το δικό μου boot cd. Στην ιστοσελίδα hirens ο οδηγός δημιουργίας είναι θα έλεγα ελλειπής.

alkisg

Τα κάνει όλα το mkisofs.exe που καλείται από το build-iso.cmd, γι' αυτό και δεν έχει βάλει αναλυτικές οδηγίες.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να κάνεις boot cd. Το Hiren's νομίζω χρησιμοποιεί floppy emulation, κατά την οποία ένα μικρό κομμάτι του CD παίζει το ρόλο της δισκέτας (1.44 ή 2.88 Mb). Φορτώνει π.χ. DOS και βλέπει το υπόλοιπο CD σαν άλλο drive, π.χ. το floppy emulation είναι στο A: και το CD στο D:, ενώ το κανονικό floppy μεταφέρεται στο B:.

Υπάρχει και το hard disk emulation, που όλο το CD θεωρείται σαν read-only σκληρός δίσκος,
και το no emulation που χρησιμοποιούν τα NT, 2000, XP κτλ.
Εμένα πιο λογικό μου φαίνεται το hard disk emulation με grub4dos για boot manager του CD ο οποίος υποστηρίζει virtual floppy/hard disk κτλ images, οπότε μπορεί να φορτώσει οτιδήποτε από το CD.

Τι ακριβώς θες να βάλεις στο CD; Χωράνε σε μια δισκέτα, ώστε να πας σε floppy emulation (2.88Mb) ?
Δες και το winimage.com για να προετοιμάσεις το floppy που θα γράψεις στη συνέχεια σε CD...

ΜΙΤΜ

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δημιουργήσω ένα boot cd like hirens. Απλά θα προσθέσω τα δικά μου προγράμματα μέσα αλλα δεν ξέρω να το δημιουργησω γιατι όπως είπα ο οδηγός που διάβασα στο site hirens ηταν ελλειπής