Διαγώνισμα Δομές Δεδομένων

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 07 Φεβ 2009, 07:49:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Αγαπητοί φίλοι, σας παραδίδω ένα νέο διαγώνισμα για τις Δομές Δεδομένων (κεφάλαια 3, 9). Εξετάζει πολύπλευρα το δύσκολο αυτό κομμάτι της ύλης.
Για οποιοδήποτε σχόλιο/λάθος είμαι φυσικά πάντα στη διάθεσή σας.

Δεν έχω πληκτρολογήσει τις λύσεις, όταν το κάνω θα τις αναρτήσω (μπορείτε να βλέπετε και http://users.sch.gr/ptsiotakis)

ΥΓ 1: Αφιερώνω το διαγώνισμα, για το οποίο κόπιασα σε όλους όσους αγαπούν το μάθημα.
ΥΓ 2: Το επόμενο διαγώνισμα θα επιφυλάσσει και εκπλήξεις..

ΥΓ 3: σε λίγο καιρό, το post θα μετακινηθεί στη σχετική ενότητα του forum.

Wizard

Στο θέμα 2Α η γραμμή
Αν Β[i] <> Β[i – 1] τότε

πρέπει να γίνει
Αν Α[i] <> Α[i – 1] τότε

P.Tsiotakis


vasiko

Παναγιώτη τώρα είδα το διαγώνισμα και θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια.
Είναι εξαιρετικό.

lykos

Καλό!
Ευχαριστούμε!
---------------------
Βασίλης Λυκοστράτης

Apple

Στο Θέμα 2Β:

   Για n από 2 μέχρι m
      K[m, n] <-- K[m, n] – K[n, m]
   Τέλος_ επανάληψης

δεν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο βήμα -1 ή είναι απλά τρικ της άσκησης?

Επίσης αυτό Τ_Ρ(11) τί ακριβώς είναι?
Μπορεί να είναι και τελείως χαζή η ερώτησή μου...

P.Tsiotakis

- Δεν υπάρχει βήμα -1, κάποιες επαναλήψεις δε θα γίνουν (είναι τρικ της άσκησης)

- για το Τ_Ρ(11), επίσης είναι τρικ, καθώς ΔΕΝ χρειάζεται να το υπολογίσουν
ο μετρητής λαμβάνει ακέραιρες τιμές. η ρίζα είναι σαφώς μεταξύ του 3 και του 4, άρα ουσιαστικά το Για θα είναι μέχρι 3  ;)

Apple

Ευχαριστώ πολύ!  8)

Συγχαρητήρια για το διαγώνισμα, πάρα πολύ καλή δουλειά!

GEGO

Πάρα πολύ καλό ευχαριστούμε πολύ.  ;)

evry


1.Στο Θέμα 1 λέει
4. Η δυαδική αναζήτηση είναι πιο αποτελεσματική μέθοδος αναζήτησης από τη σειριακή.

Αυτό είναι Σ ή Λ? Στο βιβλίο αναφέρει ότι η Σειριακή αναζήτηση είναι η λιγότερη αποτελεσματική μέθοδος (βλέπε και 10 στο ίδιο θέμα) άρα σύμφωνα με το βιβλίο θεωρείται Σωστό?
Αυτό όμως που λέει το βιβλίο δεν είναι λάθος? Τι σημαίνει αποτελεσματική? Όλες οι μεθόδοι δεν είναι ίδιο αποτελεσματικές?

Σύμφωνα με τον Knuth
Effectiveness: "... all of the operations to be performed in the algorithm must be sufficiently basic that they can in principle be done exactly and in a finite length of time by a man using paper and pencil"


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Είναι όντως πρόταση απο το βιβλίο Ευρυπίδη, αναφέρεται το κείμενο αυτό και στο κεφάλαιο 3 αλλά και στο 9.

είναι Σωστή όπως ακριβώς το αναλύεις.

πιθανώς και στις 2 παραπάνω αναφορές η συγγραφική ομάδα ήθελε να πει "αποδοτική"...