Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Όση ώρα περιμένουμε κάντε εγκατάσταση στο adblock plus addon για firefox. Τουλάχιστον να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις τους...

Παίζουνε με τα νεύρα μας
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

alex1alex

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ: Ωράριο 8-4 στο Γυμνάσιο και 8-3:30 στο Δημοτικό -Η ΠΡΟΤΑΣΗ

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12172:paidagogiko-institouto-orario-8-4-sto-gimnasio-kai-8-330-sto-dimotiko&Itemid=1796

".......3:  Στο πλαίσιο του συνολικού διδακτικού χρόνου που κατανέμεται στα ευρύτερα μαθησιακά-διδακτικά πεδία:
1.   Γλώσσα 
2.   Ξένες Γλώσσες
3.   Μαθηματικά
4.   Φυσικές Επιστήμες, Περιβάλλον και Τεχνολογία
5.   Σπουδές του Ανθρώπου και της Κοινωνίας
6.   Τέχνες
7.   Σχολική και Κοινωνική Ζωή
8.   Τεχνολογία Πληροφορίας και Επικοινωνιών
...."


Στις 13/10/2010 ειχα γραψει εδω :


"....με αφορμη αυτο το κειμενακι μιλησα με το συναδελφο μου συμβουλο του υφυπουργου

του λεω πως τα βλεπεις τα πραγματα θα υπαρχει στο λυκειο η πληροφορικη τουλαχιστον σαν επιλογη; Δυσκολο μου λεει δεν βγαινουν οι ωρες !! Ετσι απλα παιδια δεν χωραμε
Στο γυμνασιο θα υπαρχει ενα 2 ωρο μαθημα με ονομα Τεχνολογια και επικοινωνιες (κατι τετοιο...)
Υπ'οψιν τωρα ειναι 1 ωρα τεχνολογια και 1 ωρα πληροφορικη
..,,,,"

poursali

ενώ στην αρχή στα "στα ευρύτερα μαθησιακά-διδακτικά πεδία:" αναφέρεται: "8. Τεχνολογία Πληροφορίας και Επικοινωνιών"

παρακάτω στην ανάλυση ωρών φτάνει μέχρι το 7, το 8 παραλείπεται... τι συμβαίνει και εξαφανίζεται;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dtsilog

Τελικά η προσπάθεια μετατροπής του διδακτικού αντικειμένου που λέγεται Πληροφορική σε Τεχνολογίες Πληροφορίας (ούτε καν Πληροφορικής, όχι ότι θα είχε και σημασία) και Επικοινωνιών, αρχίζει να βγάζει μάτια. Ουσιαστικά είναι ένα εύηχο όνομα που σκαρφίστηκαν αφενός για να οδηγήσουν αποκλειστικά στη μάθηση χτυπήματος πλήκτρων και αφετέρου στην εξαφάνιση της Πληροφορικής και οποιουδήποτε αντικειμένου της οδηγεί στην επεξεργασία και δημιουργία της πληροφορίας, στην έκφραση, στην επικοινωνία και τη μετάδοση της πληροφορίας. Πλέον δε μιλάμε απλά για απώλεια διδακτικών ωρών, αλλά για απώλεια ενός διδακτικού αντικειμένου, αυτό της Πληροφορικής, που θα έπρεπε εδώ και καιρό να ανήκει στα υποχρεωτικά μαθήματα Γενικής Παιδείας.

Για όσους δεν πήγαν στη Γενική συνέλευση στην Αθήνα στις 16 του Μάρτη, να ευχηθώ καλή Γενική συνέλευση στα Γιάννενα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Wizard

Παράθεση από: poursali στις 28 Μαρ 2011, 07:05:14 ΜΜ
ενώ στην αρχή στα "στα ευρύτερα μαθησιακά-διδακτικά πεδία:" αναφέρεται: "8. Τεχνολογία Πληροφορίας και Επικοινωνιών"
παρακάτω στην ανάλυση ωρών φτάνει μέχρι το 7, το 8 παραλείπεται... τι συμβαίνει και εξαφανίζεται;

Τι να λέμε τώρα... Η προχειρότητα περισσεύει (ή μάλλον η δολιότητα...) Βγάζουν και άθροισμα 105 ώρες, τρομάρα τους! Έχουν "ξεχάσει" την Πληροφορική (πάλι;) και έτσι το πραγματικό άθροισμα των ωρών που βγαίνει είναι 102 ώρες. Α, και το πεδίο 5 (Σπουδές του ανθρώπου και της κοινωνίας) βγαίνει 18 ώρες και όχι 15 όπως γράφουν. Τι να πεις, χάθηκαν τα calculators...

Wizard

Παράθεση από: ggfiogos στις 28 Μαρ 2011, 02:23:41 ΜΜ
Όση ώρα περιμένουμε κάντε εγκατάσταση στο adblock plus addon για firefox. Τουλάχιστον να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις τους...

Παίζουνε με τα νεύρα μας

Γνωστή τακτική, σε κάνουν να περιμένεις όλη μέρα και την επομένη βγάζουν μια ανακοίνωση-δικαιολογία για τη μη ανάρτηση αυτού που υποσχέθηκαν.

veni

Το καζάνι βράζει σε υπερβολικό βαθμό πλέον.
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

tdrivas

από "έγκυρη" πηγή (όσο μπορεί να υφίσταται η έννοια αυτή) ειπώθηκε ότι το μαθημα θα υπάρχει σε Β και Γ Λυκείου (σε κατ/νση) και θα καταργηθεί στην Α. Επιτρέψτε μου να μην ονοματίσω την πηγή, χωρίς αυτό να μειώνει την συνέπεια και σοβαρότητα (ειδικά σε τέτοιες ώρες) των λεγομένων μου. Υπομονή λίγες ώρες ή μέρες ακόμα..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

andrika



P.Tsiotakis

3 στη θετική υποχρεωτικές
2  στη θετική επιλογής

2 στη θεωρητική επιλογής

φαντάζομαι όμοια θα πάει και στη Γ, με 3 κατευθύνσεις σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα (στις 2 θα είναι βασικό)

geokra

Παράθεση από: ptsiotakis στις 28 Μαρ 2011, 10:17:17 ΜΜ
3 στη θετική υποχρεωτικές
2  στη θετική επιλογής

2 στη θεωρητική επιλογής

φαντάζομαι όμοια θα πάει και στη Γ, με 3 κατευθύνσεις σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα (στις 2 θα είναι βασικό)
Πάντως 'καθαρά' υποχρεωτικό πουθενά έτσι; δεν τους καθότανε με τίποτα τελικά να το βάλουν.

pgrontas

Κάποιες πρώτες σκέψεις:

Μου φαίνεται ότι είναι εντελώς στο πόδι ο σχεδιασμός. Βέβαια χρειάζεται πολύ περισσότερη επεξήγηση για το πώς θα λειτουργήσει στην πράξη.
Κάποια κουφά που μου έκαναν εντύπωση:
- 10 ώρες ιστορίας στην Α' Λυκείου!!!! Εδώ νομίζω ότι υπάρχει χώρος για διεκδίκηση ωρών από όλες τις ειδικότητες (άρα και εμάς). Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο είναι τόσο περιορισμένη η πρώτη Λυκείου.

- Στην Β' Λυκείου στην Α' κατεύθυνση θα γίνονται 3 ώρες Επιστήμη Υπολογιστών(καλύτερο το όνομα) και 2 μαθηματικά!!!
Η επιλογή στην Β' Λυκείου στην Β' Κατεύθυνση παίζει απέναντι στα Θρησκευτικά και την Ξένη Γλώσσα, οπότε δύσκολα τα πράγματα.

Το μόνο σίγουρο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι ότι οι πιο σημαντικές επιστήμες του 21ου αιώνα, δηλ. η  Βιολογία και εμείς είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες!
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Katsadouros_Dhm

Οι 3 υποχρεωτικές στη θετικη μόνο αν το επιλεξει ο μαθητής αντι για τη Βιολογία. Εϊναι ένας διαχωρισμός που διαχωρίζει κατά κάποιο τρόπο τη σημερινή θετική από την τεχνολογική κατεύθυνση.
Δηλαδή δεν είναι 'καθαρό' υποχρεωτικό αφού έχει να κάνει με την επιλογή του μαθητή.

Katsadouros_Dhm

Ρε παιδιά, είναι αξιόπιστο αυτό το ρεπορτάζ του esos ή συζητάμε στον αέρα; Και γω βλέπω μερικά πράγματα που μου φαίνονται περίεργα ως προς τις ώρες...