Μεταφορά δίσκου από τον server σε άλλο μηχάνημα

Ξεκίνησε από odysseas, 20 Φεβ 2012, 07:13:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Not a good day...  >:(

Μπήκα σήμερα στο εργαστήριό μου για να διαπιστώσω οτι ο server δεν ανοίγει. Το καλύτερο που μπόρεσα να σκεφτώ για να διορθώσω το πρόβλημα άμεσα ήταν να πάρω τον δίσκο του server και να τον βάλω σε έναν fat client. Πρόκειται εξάλλου για πανομοιότυπα μηχανήματα. Οι clients (thin και fat) εκκινούν κανονικότατα αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο (ούτε από τον server). Βλέπω οτι όλα τα μηχανήματα είναι ρυθμισμένα να χρησιμοποιούν τον system proxy στο 192.168.1.17, αλλά ο server παίρνει IP 192.168.1.18.

Μου φάνηκε απλό το πρόβλημα, αλλά δεν έχω καταφέρει να το λύσω. Να υποθέσω οτι η διεύθυνση 192.168.1.17 έγινε hardwired κατά την εγκατάσταση του squid; Καμιά ιδέα;

apapakL

Κατά την εγκατάσταση του squid από τα sch-scripts υποτίθεται ότι ο system proxy ορίζεται για τους fat ως 'server' και για τους thin ως 'localhost'... Η συγκεκριμένη ρύθμιση που αναφέρεις λογικά πρέπει να έγινε χειροκίνητα... Εφόσον έβαλες το δίσκο σε άλλο μηχάνημα  και το σύστημα δεν έχει στατική ip μοιραία πήρε και διαφορετική ip (ο router σου λογικά θα έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να αποδίδει για κάποιο διάστημα -lease time- σταθερή ip σε κάθε μηχάνημα). Σε πρώτη φάση θα έλεγα να δώσεις στατική ip στο server και συγκεγκριμένα την παλιά δηλ. 192.168.1.17. Μετά κάνε και ένα restart στο squid

sudo service squid3 restart


Αν αυτό δε παίξει ξαναεγκατέστησε το squid από τα sch-scripts.

odysseas

Παράθεση από: apapakl στις 20 Φεβ 2012, 09:51:33 ΜΜ
Κατά την εγκατάσταση του squid από τα sch-scripts υποτίθεται ότι ο system proxy ορίζεται για τους fat ως 'server' και για τους thin ως 'localhost'... Η συγκεκριμένη ρύθμιση που αναφέρεις λογικά πρέπει να έγινε χειροκίνητα...

Δεν έχω κάνει καμία χειροκίνητη ρύθμιση, αλλά, ούτως ή άλλως, αυτό που έγραψα για το squid ήταν απλά μια υπόθεση. Δοκίμασα να αλλάξω το squid.conf (όπου υπήρχε κι εκεί το 192.168.1.17), όπως και διάφορα άλλα πράγματα (την αντίστοιχη μεταβλητή περιβάλλοντος για παράδειγμα) και δεν δούλεψε τίποτα.

Πιστεύω πλέον οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο network proxy του συστήματος, το οποίο μάλιστα έχει οριστεί ως read-only κι αρνείται ν' αλλάξει. Δοκίμασα και μέσα από τον gconf-editor, αλλά και από το command-line με το gconftool-2 χωρίς επιτυχία. Για το τελευταίο βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι το έκανα σωστά.

Ευχαριστώ πάντως, αν βγει άκρη θα ενημερώσω.

odysseas

Στα sch-scripts υπάρχει το σχετικό script που ρυθμίζει τον proxy, σε συνεργασία με ένα πιο βασικό script. Επίσης, στο script για την εγκατάσταση του squid όντως τοποθετείται στο squid.conf η IP του server.

Αν δεν μου ξεφεύγει κάτι, με αυτά λογικά θα βγει άκρη.

apanagio

H ip του server μπαινει στο squid.conf για τον ορισμό του υποδικτύου (δεν παίζουν δλδ κανέναν ρόλο τα τελευταία ψηφία). Δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις.
Όταν τα sch-scripts εγκαθιστούν το squid λενε και στους clients να χρησιμοποιούν το "server" για proxy. Τα μηχανήματά σου ποιον ξέρουν για "server";
Αν για κάποιο λόγο δεν ψάχνουν τον "server" αλλα την ip που είπες, δοκίμασε να ξαναεγκαταστήσεις το squid από τα sch-scripts (και μετά συμπίεση).

Ο λόγος που η ρύθμιση για τον proxy είναι read only είναι φαντάζομαι προφανής.
Για να κάνεις αλλαγές πρέπει να τις κάνεις από τον εικονικό δίσκο (gconftool στον εικονικό δίσκο και μετά συμπίεση. Ίσως σε βοηθήσει αυτό: http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts/squid).

Το άλλο που μπορείς να κάνεις αν δεν εχεις χρόνο είναι να πας στις ρυθμίσεις του firefox και να πεις να μην χρησιμοποιεί τον proxy αλλά τότε θα το μάθουν και οι μαθητές/ριες σου και θα το κάνουν κι αυτοι/ες...

apapakL

Για χειροκίνητες ρυθμίσεις ίσως να σε βοηθήσουν και αυτά τα threads ---> https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3649.msg37202#msg37202

Για υποχρεωτικές ρυθμίσεις με το gconf-editor: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3649.msg37270#msg37270 καθώς και το τρόπο που αυτές διαβάζονται μετά από αλλαγές: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3649.msg39044#msg39044

odysseas

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Tο πρόβλημα λύθηκε θέτοντας τις κατάλληλες τιμές με το gconftool-2 (και στον server και στους fat clients). Όπως σας έγραψα, το οτι έφταιγε το squid ήταν απλά η αρχική μου εικασία. Πάντως πράγματι, επειδή είχα εγκαταστήσει τα sch-scripts από παλιά, είχα δώσει στον server διαφορετικό όνομα γιατί τότε δεν ήξερα οτι γίνεται αυτή η υπόθεση.

Επίσης, χρειάστηκε στον server να τροποποιήσω κατάλληλα το /etc/apt/apt.conf για να γίνονται οι ενημερώσεις.