Ασύρματο δίκτυο

Ξεκίνησε από Katsadouros_Dhm, 08 Φεβ 2012, 05:04:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Katsadouros_Dhm

Με την ανάγκη για ασύρματη πρόσβαση στο internet σε όλο το σχολείο, (λόγω πολλών project είναι αδύνατο να χρησιμοποιούν όλοι το εργαστήριο, οπότε καλύτερα να έχουν laptop στην τάξη, απαλλάσσεται και το εργαστήριο από φόρτο (και ζημιές)) σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα access point το οποίο θα συνδέσω στο router του εργαστηρίου. Θέλω να ρωτήσω:
1).Αν μπορεί να εφαρμοστεί κάποια άλλη λύση για ασύρματο δίκτυο στο σχολείο εκτός από access point.
2). Αν θα υπάρξει (απίθανο μου φαίνεται, αλλά ας το ρωτήσω...) κάποιο πρόβλημα εγκατάστασης/λειτουργίας δεδομένου ότι στο εργαστήριο υπάρχει εγκατεστημένο ubuntu ltsp.
3). Αν μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποιο δοκιμασμένο access point, μέχρι 50 ευρώ.
Πρόβλημα εμβέλειας δεν υπάρχει, όλες οι αίθουσες είναι στον ίδιο όροφο και σε μέγιστη απόσταση 20-30 μέτρων από το εργαστήριο.
Ζητάω πολλά; ;D

Για το θέμα της ακτινοβολίας που γίνονται πολλές συζητήσεις, θα το έχω σε λειτουργία μόνο τις ώρες των project. (Ελπίζω...)

apapakL

#1
Καλησπέρα συνάδελφε! Προτού καταφύγεις στη λύση του ασύρματου δικτύου θα έλεγα να εξετάσεις το πέρασμα καλωδίων στις εν λόγω αίθουσες, αφού πολλές φορές η δουλειά μπορεί να γίνει από κάποιον ηλεκτρολόγο του δήμου, με μόνο κόστος τα υλικά. Αν παρ' όλα αυτά η μόνη λύση είναι το ασύρματο καλό είναι να εξετάσεις το θέμα της εμβέλειας στη πράξη (π.χ. με δοκιμή ενός δανεικού ασύρματου AP ή router). Στο λέω αυτό εκ πείρας αφού τις περισσότερες φορές η θεωρία (θέματα εμβέλειας) απέχει πολύ από τη πραγματικότητα (ποιότητα AP, αριθμός και ποιότητα τοίχων που παρεμβάλλονται, υλικά δόμησης κτλ.), ακόμα και για τις μικρές αποστάσεις που αναφέρεις... Έτσι θα επένδυα σε ένα airlive access point/router (λίγο ακριβό αλλά ποιοτικό). Επίσης καλό θα ήταν, αν καταφύγεις στη λύση του ασύρματου, να το βάλεις σε ένα κεντρικό σημείο π.χ. στο διάδρομο για να «βλέπει» απευθείας τις αίθουσες χωρίς παρεμβολές τοίχων. Αυτό βέβαια προϋποθέτει την ύπαρξη καλωδίου δικτύου που να φτάνει στο σημείο ώστε να το συνδέσεις στο δρομολογητή. Δεν είναι αναγκαίο να υπάρχει και παροχή ρεύματος αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις power over ethernet αρκεί να υποστηρίζεται (άσε που αποσυνδέεις το εν λόγω καλώδιο από τη μεριά του router και πάπαλα το access point και η ακτινοβολία  ;) ). Σε αυτή τη περίπτωση ίσως να κάνεις τη δουλειά σου με λίγο πιο φτηνό AP που καλύτερα να έχει περισσότερες από μια κεραίες...

Katsadouros_Dhm

Συνάδελφε apapakI σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις ιδέες. Θα κοιτάξω το κόστος του ενσύρματου, αν δεν ξεφεύγει θα το προτείνω. Η λύση του διαδρόμου είναι εφικτή σε περίπτωση ασύρματου, θα είναι και το access point εκτός εργαστηρίου  :)