αλλαγή ip

Ξεκίνησε από aren13, 29 Σεπ 2011, 02:01:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aren13

Έχω έναν παλιό server με windows2000 και ip 10.x.ψ.10
δυστυχώς στον στήσιμο του νέου server με linux-fat έβαλα
ίp 10.χ.ψ.10 (σημ. το εργαστήριο λειτουργεί κανονικά προς το παρόν)
Φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να τους έχω και τους δύο αναμμένους ταυτόχρονα
το ερώτημα μου είναι ότι θέλω να αλλάξω την ip του linux server σε 10.χ.ψ.11
αυτό πώς μπορώ να το κάνω;

alkisg

Όπως έβαλες IP=10.x.y.10, με τον ίδιο τρόπο θα την αλλάξεις σε 10.x.y.11, δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Από τις ιδιότητες του δικτύου δηλαδή.

za√‘ag

Εγώ τελικά το εγκατέστησα, έτρεξα και τα βασικά scripts από τη διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ αλλά βάζοντας σταθερή IP στον server δεν έχει internet (τοπικά δουλεύουν όλοι) Βάζοντας αυτόματη IP από DHCP είναι οκ.  Τι δεν κάνω σωστά;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Σου λείπει είτε ο DNS server είτε η πύλη.

1) Βάλε αυτόματη IP
2) Κάνε δεξί κλικ → πληροφορίες σύνδεσης, στο εικονίδιο του δικτύου πάνω δεξιά. Δες τις πληροφορίες.
3) Ξαναβάλε στατική IP με όλες αυτές τις πληροφορίες

Έχε το νου σου όμως, ότι αν η αυτόματη σύνδεση σου λέει ότι για DNS server έχεις το 10.x.y.10, τότε σ' αυτήν την IP θα πρέπει να λειτουργεί DNS server. Είναι κοινό πρόβλημα στα σχολεία να μην έχουν DNS server στον Windows server τους, αυτό κάνει το Internet πιο αργό. Αν κι εσύ δεν έχεις DNS server στα Windows (που είναι το .10), τότε βάλε το Linux στο .10, στα οποία εγκαθιστούν τα sch-scripts DNS server, και βάλε τα Windows στο .11.

za√‘ag

Δούλεψε κανονικά με .10 .... για σήμερα :) Αύριο βλέπουμε. Από ταχύτητα πάντως ... άπαιχτο ... και τα 11 τερματικά του εργαστηρίου δούλευαν χωρίς κανένα πρόβλημα και η "τηλε"διαχείρισή τους υπόδειγμα.

Μπράβο στον Άλκη και σε όλη την ομάδα.   
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

Μήπως να ξανακάνεις ενημέρωση και συμπίεση εικονικού δίσκου;

Laertis

'Εσβησα το post γιατί μόλις είδα σε άλλο θέμα το ίδιο πρόβλημα :

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4145.msg44599#msg44599

και θα δοκιμάσω ακριβώς αυτό που προτείνεις
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola