Θεωρία - Ασκήσεις Κεφ 5

Ξεκίνησε από Πέτρος Κ., 03 Απρ 2016, 04:26:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πέτρος Κ.

Καλησπέρα.

Έχω μαζέψει για το 5ο κεφάλαιο τις ερωτήσεις θεωρίας και τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου, του τετραδίου μαθητή και του βιβλίου καθηγητή σε αυτό το doc: https://docs.google.com/document/d/1oKk6Wv-kQkCjk_myhbDtKdFhBUfwvlAVTHtUqqIrjiE/edit?usp=sharing  :)

Επιπλέον έχω προσθέσει ότι ασκήσεις μπορούσα να σκεφτώ.
Εχω αφήσει δικαιώματα επεξεργασίας σε όποιον μπαίνει, οπότε όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει επιπλέον ερωτήσεις / ασκήσεις ή να διορθώσει υπάρχουσες.  8)


evion

Πάρα πολύ χρήσιμο έγγραφο για αυτό το αρκετά αμφιλεγόμενο κεφάλαιο.

Σ' ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες!

theoni

Χαίρεται στο προβλήμα 8 που πρέπει να συγκρίνουμε τους δυο αλγορίθμους ως προς την αποδοτικότητας τους  ο πρώτος αλγόριθμος ειναι πιο αποδοτικός απο τον δεύτερο που χρησιμοποιεί πίνακα???  ο δεύτερος χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη όποτε βάση  της θεωρίας πιο αποδοτικός θεωρείται εκείνος που χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη??????? Είναι σωστή η απάντηση μου?????

Αργυροπούλου Βασιλική

Ευχαριστούμε πολύ! :)
...τελικά πόσες πράξεις θα θεωρήσουμε το α<-- 2*i?
Σε άλλο θέμα το θεώρησα 2 πράξεις, αλλά εξακολουθώ να μην είμαι 100% σίγουρη..
Αργυροπούλου Βασιλική
Καθηγήτρια Πληροφορικής

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: Αργυροπούλου Βασιλική στις 18 Απρ 2016, 03:16:04 ΜΜ
...τελικά πόσες πράξεις θα θεωρήσουμε το α<-- 2*i?


Αυτό είναι σίγουρα 2 πράξεις!  :)

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: theoni στις 09 Απρ 2016, 03:32:55 ΜΜ
  ο δεύτερος χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη όποτε βάση  της θεωρίας πιο αποδοτικός θεωρείται εκείνος που χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη??????? Είναι σωστή η απάντηση μου?????

Ναι. Έτσι σκέφτηκα και εγώ.  :)

evry


Αν η πρόσθεση κατά 1 είναι μια πράξη τότε σίγουρα και η ολίσθηση θα είναι μια  >:D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

theoni

Καλημέρα  στην τελευταία ασκησει στην 5 που λέει να συγκρίνουμε  την επίδοση της δυαδικής και την σειριακής αναζήτηση πως πρέπει να απαντήσουμε????

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: theoni στις 20 Απρ 2016, 09:12:37 ΠΜ
Καλημέρα  στην τελευταία ασκησει στην 5 που λέει να συγκρίνουμε  την επίδοση της δυαδικής και την σειριακής αναζήτηση πως πρέπει να απαντήσουμε????

δεν ξερω αν το βιβλιο λεει μεσα για βαθμους πολυπλοκοτητας(αυτοι ουσιαστικα δειχνουν ποσο αποδοτικος ειναι ενας αλγοριθμος.μικροτερος βαθμος σημαινει
καλυτερη αποδοση πιο γρηγορος δηλαδη). βαθμος πολυπλοκοτητας σειριακης αναζητησης=O(n) ενω δυαδικης=Ο(logn) αρα δυαδικη πολυ πιο γρηγορη πχ
αν n=10 τοτε για σειριακη εχω 10 ενω για δυαδικη log10=1

evry

log2=1 και όχι log10=1, στην πληροφορική όταν αναφερόμαστε σε λογάριθμο χωρίς βάση εννοούμε βάση 2 σε αντίθεση με τα μαθηματικά όπου η βάση είναι το 10.
Πάντως δεν έχει νόημα η απάντηση σε αυτό το thread γιατί το θέμα πλέον είναι εκτός ύλης
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: evry στις 26 Μαΐου 2018, 10:02:45 ΠΜ
log2=1 και όχι log10=1, στην πληροφορική όταν αναφερόμαστε σε λογάριθμο χωρίς βάση εννοούμε βάση 2 σε αντίθεση με τα μαθηματικά όπου η βάση είναι το 10.
Πάντως δεν έχει νόημα η απάντηση σε αυτό το thread γιατί το θέμα πλέον είναι εκτός ύλης

ναι σωστο παει πολυς καιρος απο τοτε που μου χρειαστηκε.η βαση οντως ειναι 2 αφου ο υπολογιστης δουλευει με ακολουθιες 0 και 1