Συντήρηση εργαστηρίου

Ξεκίνησε από aspd, 31 Μαΐου 2022, 04:59:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Κάθε χρόνο κυρίως τέτοια εποχή κάνω κάποιες δουλειές συντήρησης και καθαρισμού αρχείων στους λογαριασμούς των clients και στο server.

Στο server από Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ
Αφαίρεση παλιών πυρήνων
Καθαρισμός μνήμης πακέτων
Διαγραφή ορφανών πακέτων

Στους clients
περνάω από όλα τα μηχανήματα και κάνω τα ακόλουθα:
    1. Σβήνω ό,τι έχουν οι φάκελοι Λήψεις,  Έγγραφα, Εικόνες και  Ήχος
    2. Πάω Μετάβαση > Εκκαθάριση ιστορικού
    3. Διαγράφω ό,τι υπάρχει στον κάδο απορριμάτων.
    4. Όλοι οι λογαριασμοί θέλω να έχουν την ίδια εικόνα στην επιφάνεια εργασίας. Αν κάποιος δεν την έχει την αλλάζω, π.χ σε αυτήν:
        /usr/share/backgrounds/ubuntu-mate-photos/kristopher-roller-110203.jpg
    5. Καθαρίζω το mozilla-firefox (ιστορικό, cookies, κτλ)
    6. Καθαρίζω το chromium (ιστορικό, cookies, κτλ)

Αν όλα τα παραπάνω γινόταν με εκτέλεση εντολών από το epoptes θα ήταν βολικό.   Τι εντολές θα χρειαστούν;
1.  Σβήσιμο αρχείων
rm  ~/Λήψεις/*
rm  ~/Έγγραφα/*
rm  ~/Εικονες/*
rm  ~/Ήχος/*

2.  ;
3. rm -rf ~/.local/share/Trash/*
4. ;
5. Εκκαθάριση firefox;
rm ~/.mozilla/firefox/*.default/cookies.sqlite
rm ~/.mozilla/firefox/*.default/*.sqlite ~/.mozilla/firefox/*default/sessionstore.js
rm -r ~/.cache/mozilla/firefox/*.default/*

6. Εκκαθάριση chromium ;


alkisg

Διάβασε αυτό: https://ts.sch.gr/wiki/linux/ltsp/run-commands/
...και πες πού δεν καλύφτηκες ώστε να συμπληρώσουμε τις σχετικές εντολές.

aspd

Κοίταξα το wiki και γίνονται  τα πιο πολλά από αυτά που ήθελα. Πιο συγκεκριμένα:
1  Σβήσιμο αρχείων. Ή θα το κάνω με π.χ. rm ~/Λήψεις/* ή θα αρχικοποιήσω όλο το home με rm_home,  wiki ΟΚ 
2 Μετάβαση > Εκκαθάριση ιστορικού.  Είδα ότι κάνοντας το rm -rf .cache .xsession-errors γίνεται αυτό που ήθελα. Wiki  ΟΚ
5 Σβήσιμο ιστορικού κτλ από firefox. Γίνεται με    rm -rf .mozilla  wiki ΟΚ

3 Άδειασμα κάδου. Το rm -rf ~/.local/share/Trash/* δουλεύει.

Μένουν τα:
4 Να μπορώ να βάλω σε όλους τους χρήστες μία προκαθορισμένη ταπετσαρία από αυτές που είναι στο φάκελο με τις διαθέσιμες ταπετσαρίες. Δε ξέρω πώς να το κάνω.
6 Σβήσιμο ιστορικού, cookies κτλ για chromium. Δεν ξέρω πώς να το κάνω.

d_oikon

Εγώ αυτό που κάνω κάθε χρόνο, είναι να κάνω διαγραφή των χρηστών μέσα από το "Διαχείρηση ΣΕΠΕΥ" και μετά δημιουργία πάλι χρηστών με τον αυτόματο τρόπο που έχει η "Διαχείρηση ΣΕΠΕΥ", δηλ. Αρχείο/Δημιουργία χρηστών ανά υπολογιστή...
Έτσι όλα/όλοι ξεκινάνε από το μηδέν.
Λάθος κάνω;; 😬 ....βέβαια με βολεύει αυτό, χωρίς να μπλέκω με διάφορες εντολές κλπ.


alkisg

Είναι γρηγορότερο και ασφαλέστερο να επιλέξεις τους χρήστες και να εκτελέσεις την εντολή rm_home μέσα από τη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 14 Ιουν 2022, 01:10:45 ΜΜΕίναι γρηγορότερο και ασφαλέστερο να επιλέξεις τους χρήστες και να εκτελέσεις την εντολή rm_home μέσα από τη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ.
Οκ. Θα το δοκιμάσω/υιοθετήσω! 😉