Οργανικές θέσεις ΠΕ19 στην Πρωτοβάθμια;

Ξεκίνησε από v.ale.s, 19 Δεκ 2011, 11:21:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikos33

πάντως είναι ένα ρίσκο η μετάταξη στη πρωτοβάθμια...και αν δεν επαρκούν οι οργανικές θέσεις ?? αλλάζεις νομό ??

Vangelis

Η  μετάταξη γίνεται μόνο αν υπάρχουν θέσεις σε συγκεκριμμένη Διεύθυνση Εκπαίδευσης

spin

Εντάξει, η μετάταξη έχει ένα ρίσκο καθότι οι οργανικές στην πρωτοβάθμια είναι ακόμα περιοχή αχαρτογράφητη. Δεν ξέρουμε τι θα ισχύει για εμάς και τι όχι.
Η άποψη μου είναι ότι λόγω του ότι το μέτρο θα επεκταθεί σε όλα τα δημοτικά της χώρας τα επόμενα χρόνια, θα υπάρξει σημαντική αποσυμφόρηση στη δευτεροβάθμια.
Συνεπώς η μετάταξη μπορεί να φαίνεται ως έσχατη λύση ανάγκης για αυτούς που είναι κάποιες εκατοντάδες χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι και την οικογένειά τους.
Αλλά προσωπικά, αν ήμουν στο τόπο μου χωρίς οργανική, μάλλον θα περίμενα να μεταταγούν αυτοί που ανέφερα πριν, ώστε να διεκδικήσω οργανική με πολύ καλύτερους όρους.
Βέβαια αυτές είναι δικές μου σκέψεις και το τι θα αποφασίσει τελικά ο καθένας εξαρτάται και από άλλους προσωπικούς παράγοντες, όπως το αν του αρέσει να δουλεύει με μικρές ηλικίες κλπ.
Αν ισχύουν αυτά που διάβασα, μάλλον πρέπει να περιμένουμε εξελίξεις κατά τον Μάρτιο.

escozul

Τελικά έχουμε κανένα νεότερο; Γιατί δεν το ακούω πια το θέμα...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

Βασίλης Ραξενίδης

Σχετικά με τα περί ρίσκου που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Αν ανοίξουν οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια δεν θα είναι για συγκεκριμένα σχολεία;
Δηλαδή τι θα πούνε; Έχουμε 10 οργανικές στο νομό Καβάλας, 5 στο νομό Δράμας κτλ. ;
Μου φαίνεται λογικό να γίνουν αιτήσεις για συγκεκριμένα σχολεία. Συνεπώς είτε παίρνεις την οργανική σε σχολείο που έχεις ζητήσει είτε την παίρνει κάποιος άλλος και εσύ μένεις εκεί που είσαι. Είναι λάθος αυτή η σκέψη;
Και κάτι άλλο, με ποια κριτήρια θα γίνουν οι μετατάξεις; Με τα μόρια των μεταθέσεων;

escozul

Παράθεση από: Βασίλης Ραξενίδης στις 04 Φεβ 2012, 02:35:40 ΜΜ
Σχετικά με τα περί ρίσκου που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Αν ανοίξουν οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια δεν θα είναι για συγκεκριμένα σχολεία;
Δηλαδή τι θα πούνε; Έχουμε 10 οργανικές στο νομό Καβάλας, 5 στο νομό Δράμας κτλ. ;
Μου φαίνεται λογικό να γίνουν αιτήσεις για συγκεκριμένα σχολεία. Συνεπώς είτε παίρνεις την οργανική σε σχολείο που έχεις ζητήσει είτε την παίρνει κάποιος άλλος και εσύ μένεις εκεί που είσαι. Είναι λάθος αυτή η σκέψη;
Και κάτι άλλο, με ποια κριτήρια θα γίνουν οι μετατάξεις; Με τα μόρια των μεταθέσεων;

Αυτά που λες είναι λογικά... το θέμα είναι ότι το αν είναι λογικό κάτι η όχι δεν επηρεάζει καθόλου τον τρόπο με τον οποίο παίρνονται οι αποφάσεις...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

fotisfotiadis

Τελικά έχουν ξεκινήσει οι αιτήσεις; Θα πρέπει να βγει εγκύκλιος ή η αίτηση γίνεται ήδη;

Ευχαριστώ,
Φώτης

escozul

Νομίζω ότι δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα. Δεν έχει βγει εγκύκλιος. Αν κάνεις αίτηση από τώρα μάλλον θα χρειαστεί να ξανακάνεις μία όταν βγει η εγκύκλιος. Ούτως ή άλλως αν κάνεις αίτηση τώρα, την στιγμή που δεν υπάρχουν οργανικές, που να σε πάνε; Άρα είναι λίγο περιττό να γίνει αίτηση μετάταξης τώρα χωρίς οργανικές.

Σκέφτομαι εγώ με το φτωχό μου το μυαλό...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

gedeon

Αν μιλάγαμε για αιτήσεις μετάταξης σε άλλους κλάδους τότε αυτές γίνονται μέχρι 31/12 κάθε έτους(αν θυμάμαι καλά) και για συγκεκριμένη Β'/θμια εκπαίδευση. Συνεπώς πρέπει να ξέρεις την β'/θμια που θα βγάλει κενά(συνήθως μέσω γνωστού σου - διότι τα κενά η β'θμια τα δίνει αρχές Απρίλη - 3,5 μήνες μετά την αίτηση μετάταξης).

Τώρα για εμάς, ακόμα δεν έχει βγει καν εγκύκλιος για να δώσουν κενά οι Α'/θμιες. Λογικά θα προηγηθεί αυτό κι έπειτα βάσει των κενών θα υπάρξουν ημ/νίες αιτήσεων για τη Α'/θμια. Φαντάζομαι αυτό θα γίνει μόνο για την αρχή, στη συνέχεια θα ακολουθήσουμε τη standard διαδικασία των λοιπών μετατάξεων.

Αλήθεια, τελικά το 60 - 40 μεταξύ ΠΕ19 - ΠΕ20  τι σχέση μπορεί να έχει με την αναλογία 60 μόνιμοι - 40 αναπληρωτές;  Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου....

kateri

Παράθεση από: gedeon στις 27 Φεβ 2012, 09:33:01 ΜΜ
Αλήθεια, τελικά το 60 - 40 μεταξύ ΠΕ19 - ΠΕ20  τι σχέση μπορεί να έχει με την αναλογία 60 μόνιμοι - 40 αναπληρωτές;  Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου....

που το είδες αυτό;τι εννοείς; από τις θέσεις για την αβαθμια π.χ οι 60 θα καλυφθούν από μόνιμους και οι 40 από αναπληρωτές;δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...εδώ λένε πως δε θα πάρουν αναπληρωτές του χρόνου...και εκτός αυτού υποτίθεται ότι περισσεύουμε κάπου 2000 εκπαιδευτικοί στην ειδικότητά μας,έτσι λέει το υπουργείο...

gimnasio

στο νέο πρόγραμμα σπουδών για τις ΤΠΕ που ανακοινώθηκε προχτες αναφέρεται ότι το μάθημα μπορεί να διδαχθεί από πιστοποιημένους δασκάλους και από επιμορφωμένους καθηγητές πληροφορικής.

Άρα που κολλάνε οι οργανικές όταν εμπλέκονται και οι δάσκαλοι;

P.Tsiotakis


gimnasio

αααα καλά!!!! Την Κυριακή το είδα στο esos και νόμισα ότι είναι καινούριο!

jfk1976

Πληροφορίες λένε ότι η θέσπιση οργανικών στην Πρωτοβάθμια κόλλησε στο Λογιστήριο του κράτους, το οποίο ζητά την ταυτόχρονη κατάργηση οργανικών από την Δευτεροβάθμια!
Τώρα βέβαια αυτό το ζήτημα ίσως μπορεί να αντιμετωπιστεί όχι με την κατάργηση των οργανικών,όχι αυτών που υπάρχουν στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας αλλά αυτών που υπάρχουν γενικά στη Δευτεροβάθμια και θεσπίστηκαν με τον διορισμό των καθηγητών...

gkourlis

η εγκύκλιος βγήκε. Υπάρχουν ασάφιες στο θέμα των μετατάξεων όπως:
1. Τι γίνεται με την προυπηρεσία μας; Αναγνωρίζεται μισθολογικά;
2. Διατηρούμε τον βαθμό που έχουμε ή μπαίνουμε σε νεο βαθμό με βάση την ημερομηνία μετάταξης; Εννοώ αν κάποιος εχει χάσει τον βαθμό Δ για λίγους μήνες και περιμένει ποτε θα ελεήσει να γίνει αξιολόγηση για να μεταβεί από τον Ε στον Δ, με την μετάταξη στην Α/θμια μπαίνει σε βαθμό βάση του νεου χρόνου προυπηρεσίας;
3. Διακρίνω μια ανησυχία σε συναδέλφους σχετικά με την μονιμότητα των οργανικών στα δημοτικά. Αφού τώρα δημιουργούνται, γιατί να καταργηθούν σε π.χ 2 χρόνια;
4. σχεδόν σε όλους τους περιζήτους νομούς της ελλάδας, περισευουμε στην Δ/θμια και βρίσκουμε καταφύγιο στην Α/θμια. Αν λοιπον σε ενα νομό έρθουν με μετάταξη ένας σεβαστός αριθμός συναδέλφων από άλλους νομούς (μη περιζήτητους) και πιάσουν οργανικές στην Α/θμια, τότε ο νομός δεν αποσυμφορείται αλλά δημιουργεί ακόμα περισσότερους υπεράριθμους ΠΕ19/20. Σε αυτό το σενάριο συνάδελφοι με αρκετά χρόνια προυπηρεσίας και οργανικές θέσεις π.χ σε λύκεια ή ΕΠΑΛ οπου οι ώρες εχουν μειωθεί δραματικά κινδυνευουν να μην εχουν ωράριο με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στις μέρες μας.
Τελικά πιστευω οτι οι μετατάξεις στην Α/θμια είναι μια πολύ καλή επιλογή γι αυτούς που είναι μακριά από τον τόπο συμφερόντων τους, μια λογική επιλογή γι αυτούς που δεν βρίσκουν ωράριο στα σχολεία της περιοχής τους και εχουν γενικά λίγα μόρια.
Η γνώμη μου είναι πως θα επρεπε να γίνει πρωτα η φημολογούμενη αυξηση ωραρίου, να γίνουν οι φημολογούμενες συγχωνευσεις και μετά να γίνουν οι μετατάξεις. Να ξέρει ο καθένας μας τι του γίνεται και μετά να αποφασίσει...