Νέοι διαδραστικοί πίνακες LG 75TR3DK-B - τους βλέπει το LTSP;

Ξεκίνησε από mandarinos, 06 Δεκ 2023, 12:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Πριν λίγες μέρες, μας έφεραν στο σχολείο καμπόσους διαδραστικούς πίνακες, τύπου LG 75TR3DK-B, οι οποίοι εγκαταστάθηκαν σε αίθουσες, αντικαθιστώντας ακόμη και παλιότερους! (Με προβολέα από πάνω τους. Με τους οποίους είχα πρόβλημα να δω πώς ακριβώς συνεργάζονται με το Linux, αλλά και με πενάκια του εμπορίου - αλλά δεν βρήκα ποτέ χρόνο.)

Αυτοί εδώ είναι σαν μεγάλες οθόνες αφής (50'' - 60''), και θεωρούνται αυτόνομοι υπολογιστές. Πράγματι, από το πλάϊ δέχονται ένα module με σκληρό δίσκο κτλ, που έχει μέσα Ms-Windows 11 και ένα εντυπωσιακό πρόγραμμα λειτουργίας διαδραστικού (που κάθεται επάνω στα 11άρια) με πολλές δυνατότητες. Επίσης, έχουν τα δικά τους ασύρματα πενάκια, που δουλεύουν μιά χαρά.

Τα προβλήματα μ' αυτούς είναι δύο:
  • Ότι μου ζητήθηκε από συνάδελφο να φτιάξει το δικό της directory με ασκήσεις, γιά να μην πέφτει επάνω στη δουλειά άλλων εκπαιδευτικών, και της είπα ότι πρώτα πρέπει να δω πώς δουλεύει ο πίνακας... πράγμα που μου θύμισε την "υποχρέωσή" μου να συνδέσω όλους τους ΗΥ των αιθουσών επάνω στο LTSP.
  • Και ότι οι συγκεκριμένοι διαδραστικοί δεν φαίνεται να μπορούν να συνδεθούν!

Τέλος πάντων, συνέδεσα πληκτρολόγιο και ποντίκι, μπήκα εύκολα στο BIOS/UEFI (πρωτόγονο και απαράδεκτο γιά συσκευή μερικών χιλιάδων ευρώ), αλλά δεν βρήκα που-θε-νά επιλογή εκκίνησης από δίκτυο!!! Τα δε εγχειρίδια: της μεν συσκευασίας κατευθείαν γιά την ανακύκλωση (ή γιά προσάναμμα), της δε εταιρείας 60 σελίδες φλυαρία. Άχρηστο!
Πχ, ο διαδραστικός έχει δύο θύρες Ethernet δίπλα-δίπλα. Η μία οκ, είναι γιά να παίρνει δίκτυο. Η άλλη, όμως, δεν εξηγείται πουθενά τί χρειάζεται. Σύνδεση με υπολογιστή; και πώς; με κανονικό καλώδιο, ή crossover;

Όλ' αυτά πρέπει είτε να καθήσω να τα δω (πειραματιζόμενος), είτε να μου τα πεί κάποιος, αν έφαγε ήδη τον χρόνο του αυτός, γιά να μην χάνω και τον δικό μου! :)

Κάθε βοήθεια, παραπάνω από ευπρόσδεκτη!


alkisg

Δεν έχει κανένα νόημα να μπουτάρεις τους διαδραστικούς μέσω LTSP.
Από ελάχιστο που κοίταξα στους Samsung (όχι LG) που ήρθαν στα Γιάννενα, νομίζω ότι ο διαδραστικός είναι αρχιτεκτονικής ARM (σαν κινητό/raspberry) και έχει δική του έκδοση Linux που λέγεται Tizen.
Το προσαρτημένο PC έχει Windows με ειδικά προγράμματα συνεργασίας με τον διαδραστικό.

Δηλαδή πρόκειται για δύο ξεχωριστές συσκευές με ξεχωριστό λειτουργικό σύστημα η καθεμία. Αυτό συχνά μπλέκει τους καθηγητές, δεν ξέρουν αν δουλεύουν με το Tizen ή με τα Windows.

Απλά φτιάξε φακέλους μέσα στα Windows.
Αν θες κάτι σχετικά με δικτυακή συνεργασία Windows και Linux και κοινόχρηστους φακέλους Samba, γίνεται αλλά είναι εντελώς άσχετο με το LTSP. Ισχύουν τα τυπικά tutorials Windows/Linux, αλλά δεν βλέπω λόγο να εμπλέξεις δικτυακά πράγματα σε κάτι που είναι ήδη δύσχρηστο.
Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω, αλλά στο site του κατασκευαστή υπάρχει αναλυτικό manual σε pdf για όποιον θέλει.



mandarinos

Οκ, ευχαριστώ! Θα δω τί μπορεί να γίνει με συνδεμένο ξεχωριστό υπολογιστή, διότι ο διαδραστικός μπορεί και να χρησιμοποιηθεί απλά γιά οθόνη προβολής του ΗΥ.

Προσωπικά, κατάλαβα ότι είναι κάτι σαν "πολυμεσικό πολυκέντρο". Έχει πάρα πολλές θύρες, από usb 3 μέχρι HDMI, που κανείς δεν λέει τί χρησιμεύουν. Ίσως είναι ιδανικός γιά παρουσιάσεις προϊόντων, πχ σε περίπτερα της ΔΕΘ. Γιά διδασκαλία, δεν το πολυκόβω γιά Γυμνάσια / Λύκεια, ίσως μέχρι Γ' Δημοτικού.

Τέλος πάντων, θα δούμε.