Ύλη Δικτύων 2016 - 17

Ξεκίνησε από dimitra, 15 Σεπ 2016, 09:33:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitra

Υπάρχει επίσημη ενημέρωση για την ύλη; Εσείς από πού ξεκινήσατε το βιβλίο;
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

geopapa

Δυστυχώς δεν υπάρχει τιποτα ακομα. Αν κάποιος εχει πληροφορηση ας μας φωτίσει. Ουτε καν το καινούριο βιβλίο δεν εχει έρθει σε μάς, το δουλεύω στην ηλεκτρονική μορφή. Το έχω αρχίσει κανονικά απο το 1ο κεφάλαιο (ετσι κι αλλιως το OSI θα τους το ελεγα ακομα και άν δεν ήταν στην ύλη..). Καθώς κάποια στιγμή ως Πανελλαδικως εξεταζόμενο μάθημα θα πρέπει να δώσουμε πρόοδο ύλης στην Διεύθυνση δεν θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις δική σου σειρα. Όλα στο πόδι. >:(
Είδωμεν..

s_nick

Υπάρχει κάποιος σύμβουλος εδώ που να μπορεί να μας ενημερώσει τι γίνεται με την ύλη των μαθημάτων του ΕΠΑΛ;;;
Πάλι θα φτάσουμε τέλη Οκτωβρίου, όπως πέρυσι, για να μάθουμε την ύλη;
Τι αδιαφορία είναι πια αυτή για τα ΕΠΑΛ;;

demy8

καλημέρα,
σε ηλεκτρονική μορφή έχω βρει ένα που λέει Σημειώσεις Μαθητή. Αυτό είναι το βιβλίο;

geopapa

Παράθεση από: demy8 στις 22 Σεπ 2016, 09:51:32 ΠΜ
καλημέρα,
σε ηλεκτρονική μορφή έχω βρει ένα που λέει Σημειώσεις Μαθητή. Αυτό είναι το βιβλίο;

Κατα πάσα πιθανότητα ναι. Αλλά κράτα μια επιφυλαξη γιατι δεν το χουν σε τιποτα να δωσουν την παλια ύλη με το παλιο βιβλίο.

Nick

Καλημέρα, σε αυτό το μάθημα πρέπει τα παιδιά να τα μάθουν παπαγαλία; ή απλά να είναι σε θέση να απαντήσουν και να καλύψουν σωστά την ερώτηση;

seibei

Καλημέρα. Κανα νέο σχετικά με την ύλη;;; :-\ :-\

Γιάννης Αναγνωστάκης

Θα γίνω κακός, αλλά είναι απαράδεκτοι, όσοι γνωρίζουν κάποια πράγματα για την ύλη και δεν λένε τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν χρήστες του στεκιού που γνωρίζουν την ύλη, 100%, και δεν λένε τίποτα.

Γνωρίζουν μάλιστα ότι κάποια παιδιά πληρώνουν φροντιστήριο για αυτό το θέμα. Θα μπορούσαν να πουν, ότι ανεπίσημα, ξεκινήστε και κάντε αυτές τις ενότητες για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Αλλά όχι, εκεί, επτασφράγιστο μυστικό. Αυτό ονομάζεται συναδελφική αλληλεγγύη; Το Σάββατο μπαίνει Οκτώβρης....Βαστάτε καλά το μυστικό, μπορεί και να αυγατίσει!

demy8

Καλημέρα,
Δυστυχώς αυτό που γίνεται με την ύλη είναι τραγικό...Εγώ διδάσκω προγραμματισμό και στην ώρα των δικτύων, μέχρι να μάθουμε κάτι νεώτερο...

aprekates

Δεν έχω ιστορικό πότε ανακοινωνωνταν η ύλη στο παρελθόν και πόσο άλλαζε από έτος σε έτος.
Πιθανών με το παλιό βιβλίο να υπήρχε σταθερότητα.

Όπως και να έχει όμως ανεξάρτητα του τι συνέβαινε στο παρελθόν το γεγονός ότι δεν
υπάρχει υλή και βιβλίο(στον προγραμματισμό) ενώ εχει ξεκινήσει η σχολική χρονία δημιουγεί
από τη δική μου οπτική ένα θέμα.

Όσο "καθυστερεί" η ύλη  (αλλά και το βιβλίο) αυξάνει η 'αξία' που θα είχε  οποιαδήποτε 'εσωτερική' πληροφόρηση ή διαρροή αφού κάποιοι θα αξιοποιήσουν καλύτερα τον χρόνο μελέτης. Συνεπακόλουθα
η καθυστέρηση αυξάνει για μένα δικαιλογημμένα αισθήματα αμφιβολίας για το αν ως προς το θέμα
της ύλης ξεκινάνε όλοι οι μαθητές από την ίδια βάση συναγωνισμού.


Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 28 Σεπ 2016, 11:52:44 ΜΜ
Θα γίνω κακός, αλλά είναι απαράδεκτοι, όσοι γνωρίζουν κάποια πράγματα για την ύλη και δεν λένε τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν χρήστες του στεκιού που γνωρίζουν την ύλη, 100%, και δεν λένε τίποτα.

Γνωρίζουν μάλιστα ότι κάποια παιδιά πληρώνουν φροντιστήριο για αυτό το θέμα. Θα μπορούσαν να πουν, ότι ανεπίσημα, ξεκινήστε και κάντε αυτές τις ενότητες για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Αλλά όχι, εκεί, επτασφράγιστο μυστικό. Αυτό ονομάζεται συναδελφική αλληλεγγύη; Το Σάββατο μπαίνει Οκτώβρης....Βαστάτε καλά το μυστικό, μπορεί και να αυγατίσει!

Συνάδελφε τι να πω,... ας μην πω καλύτερα!!!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 01 Οκτ 2016, 11:22:50 ΜΜ
Συνάδελφε τι να πω,... ας μην πω καλύτερα!!!

Νιώθεις ότι αδικώ κάποιον;

marianad

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τους απόφοιτους; Θα έχουν την δυνατότητα να δώσουν με την παλιά ύλη;

tsabatman

Παράθεση από: marianad στις 06 Οκτ 2016, 01:00:49 ΜΜ
Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τους απόφοιτους; Θα έχουν την δυνατότητα να δώσουν με την παλιά ύλη;
Σε τηλεφωνική συνομιλία με το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου για τις πανελλήνιες μου απάντησαν ότι όλοι θα δίνουν με τη νεα υλη.Ελπιζω να με ενημέρωσαν σωστά δηλαδή .