Αποστολέας Θέμα: Πυρήνες low latency  (Αναγνώστηκε 2 φορές)

mandarinos

• Βετεράνος
Πυρήνες low latency
« στις: Σήμερα στις 09:05:28 πμ »
Καλημέρα!

Επειδή σκέφτομαι να προσθέσω ένα κεφάλαιο (στο εγχειρίδιο που γράφω) για τη σύνδεση του server του εργαστηρίου με το ηλεκτρονικό αρμόνιο του σχολείου (πιθανή χρήση στο μάθημα της Μουσικής - αν ποτέ γίνουν κάποιες ώρες του στο εργαστήριο Πληροφορικής), πειράζει αν αλλάξω τον πυρήνα του server με πυρήνα low latency, γιά να μή γκρινιάζει το Rosegarden;
Θέλω να πω, μήπως θα επηρεάσει σε βαθμό δυσλειτουργίας το LTSP / τα scipts της ΤΣ;

Μέχρι στιγμής, κι επειδή και τα δύο εργαστήρια του σχολείου μου είναι αυτή την εποχή κατειλημμένα από το βαθμολογικό κέντρο, έχω δοκιμάσει τη σύνδεση σε δύο "αυτόνομα" μηχανήματα - φυσικά, χωρίς LTSP και scripts: σ' ένα μηχάνημα της γραμματείας (Dell OptiPlex 755 - δεκαετίας και πλέον, αλλά με 4 GBytes), και στον ΗΥ στο σπίτι μου (ιδιοκατασκευή, motherboard ASRock B75 Pro3-M, προσέσσορας Intel Core i3-3240, επίσης 4 GBytes RAM, επίσης περίπου 10ετίας) και δούλεψε μιά χαρά με τους παλιούς πυρήνες. (Σπίτι: Mint 18.3, με πυρήνα 4.15.0-142 generic, γραμματεία: Linux Mint 20.1, δεν θυμάμαι kernel version, αλλά πρέπει να είναι ο ίδιος, επειδή φροντίζω τακτικά τις ανανεώσεις του software στους ΗΥ της γραμματείας.) ...Αν και το Rosegarden εξακολουθούσε να γκρινιάζει!  :)
Έβαλα, όμως, και στα δύο μηχανήματα τον Ubuntu 5.10 low latency (από εδώ: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/, γιά όποιον θέλει να δοκιμάσει πώς γίνεται, οδηγίες από εδώ: https://ubuntuhandbook.org/index.php/2020/12/install-linux-kernel-5-10-ubuntu-linux-mint/), και δεν παρατήρησα καμμία δυσλειτουργία μέχρι στιγμής. Όλα βαίνουν καλώς!

Σκοπεύω να δοκιμάσω και με τον 5.12, που (όπως βλέπω στο site με τους πυρήνες) δεν έχει άλλες revisions, άρα πρέπει να είναι ο τελευταίος χρονικά σταθερός (κι ο 5.13 πειραματικός - ακόμη).

Οπότε, πριν περιλάβω και τους servers, θα ήθελα να γνωρίζω αν επηρεάζονται (προς το χειρότερο) τα LTSP / scripts ΤΣ με τέτοια αλλαγή.