Καλές Πρακτικές Εκπαίδευσης από Απόσταση

Ξεκίνησε από bagelis, 18 Μαρ 2020, 04:58:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bagelis

Καλησπέρα στους συναδέλφους, άνοιξα αυτό το θέμα για να μπορέσουμε να μαζέψουμε προτεινόμενες καλές πρακτικές εκπαίδευσης από απόσταση στη τρέχουσα συγκυρία.

Αν έχω καταλάβει καλά με αυτά που διάβασα έχουμε:

Επιλογή 1η: Skype και την περισσότερη δουλειά με share screen
Eπιλογή 2η: Πλατφόρμα webex της Cisco
Επιλογή 3η: Τα εργαλεία του ΠΣΔ

Γενικά τι κάνετε οι περισσότεροι, τι προτείνετε, τι δεν δούλεψε καλά, τι είναι καλή πρακτική;
Ρωτάω γενικά για Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα...


ApoAntonis

Το zoom.us δοκίμασα εχθές και δούλεψε καλά, session μέχρι 40 λεπτά
και έχει παραπάνω επιλογές για τι κάνεις share από την οθόνη σου.

pvs

Μαθήματα σε φροντιστήριο, skype και zoom. Το αρνητικό είναι ότι τα περισσότερα παιδιά έχουν μόνο κινητό και δυσκολεύονται στην παρακολούθηση λόγω μικρής οθόνης

ApoAntonis

Τώρα δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά θα το ρωτήσω.

Χρησιμοποιεί κανείς γραφίδα; Υπάρχει κάποια οικονομική που να λειτουργεί απρόσκοπτα;

stam12

Σε ότι αφορά το WebEx που προτείνει το υπουργείο, δε μου βγάζει τη δυνατότητα "chat"! Γνωρίζει κανείς γιατί; Μήπως την έχουν απενεργοποιήσει για κάποιο λόγο;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

evry

Τώρα το δοκίμασα και μου τη βγάζει
δημιούργησα ένα δωμάτιο στο οποίο ήμουν μόνος μου και το chat δούλευε.
Δες την εικόνα που επισυνάπτω. Αυτό δεν είναι?

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: stam12 στις 18 Μαρ 2020, 11:03:35 ΜΜ
Σε ότι αφορά το WebEx που προτείνει το υπουργείο, δε μου βγάζει τη δυνατότητα "chat"! Γνωρίζει κανείς γιατί; Μήπως την έχουν απενεργοποιήσει για κάποιο λόγο;
Μετά από ερώτημα έλαβα:

1) Αυτή τη στιγμή η λειτουργία του τσατ έχει απενεργοποιηθεί προκειμένου να δοκιμαστούν οι βασικές λειτουργίες της πλατφόρμας. Μετά από αιτήματα εκπαιδευτικών εξετάζουμε τώρα την δυνατότητα ενεργοποίησης του τσατ. Σε κάθε περίπτωση, οι μαθητές σας μπορούν εάν δεν έχουν μικρόφωνο να συνδεθούν τηλεφωνικά και να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους μόνο για το βίντεο.

2) Η πλατφόρμα δεν δίνει την δυνατότητα file transfer. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω email ή με διαμοιρασμό της οθόνης σας (στην οποία περίπτωση βέβαια οι μαθητές βλέπουν μόνο το αρχείο σας και δεν το λαμβάνουν).

Στη διάθεσή σας,
ΚΟΤ ΥΠΑΙΘ

evry

Παιδιά ποια έκδοση χρησιμοποιείτε?
Εγώ χρησιμοποιώ τη free έκδοση, δηλαδή δεν έχω αξιοποιήσει κάποιο Link που μου έχει στείλει το υπουργείο, φαντάζομαι αυτή θα είναι η εμπορική έκδοση, σε αυτή θα έχει απενεργοποιηθεί το chat.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: evry στις 19 Μαρ 2020, 12:13:22 ΠΜ
Παιδιά ποια έκδοση χρησιμοποιείτε?
Εγώ χρησιμοποιώ τη free έκδοση, δηλαδή δεν έχω αξιοποιήσει κάποιο Link που μου έχει στείλει το υπουργείο, φαντάζομαι αυτή θα είναι η εμπορική έκδοση, σε αυτή θα έχει απενεργοποιηθεί το chat.

Έτσι πρέπει να είναι όπως τα λες.

evry

Καλά είναι απίστευτο, κατάφεραν η free έκδοση να προσφέρει περισσότερα από την εμπορική?  :o :o :o
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Παράθεση από: ApoAntonis στις 18 Μαρ 2020, 08:38:06 ΜΜ
Το zoom.us δοκίμασα εχθές και δούλεψε καλά, session μέχρι 40 λεπτά
και έχει παραπάνω επιλογές για τι κάνεις share από την οθόνη σου.
Υποτίθεται από 14 Μαρτίου (ή κάπου εκεί), αφαίρεσαν αυτόν τον περιορισμό από τον free λογαριασμό, και επιτρέπουν όσο θες. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως ακόμη. Μάλλον Παρασκευή ξεκινάμε εμείς τις τηλεδιασκέψεις. Το zoom μέχρι στιγμής φαίνεται να τα κάνει όλα απροβλημάτιστα. Αν και περιμένω κύμα δυσκολιών από τους συναδέλφους.

Σε κάποιο δοκιμαστικό που έκανα με όλους τους καθηγητές, τους εξήγησα πως δουλεύει κατά βάση (φοβερή ασυνενοησία, πως θα διδάξουν όλοι αυτοί;... ) και τους είπα να δουν τις τηλεδιασκέψεις σαν εμπλουτισμό του μαθήματος και άρα να κάτσουν να σκεφτούν τι μπορούν όντως να διδάξουν με αυτό το τρόπο.. έχει πολλή δουλειά ο κάθε καθηγητής, αν θέλει να κάνει όντως μάθημα, και πιο πολλή εγώ που τους νταντεύω!

Όσο για το πενάκι που ρώτησε κάποιος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ, αν θες να διδάξεις ασκήσεις σε "whiteboard". Ξεχάστε το ποντίκι.
Προφανώς η πρώτη επιλογή, αν μιλάμε για κώδικα, είναι διερμηνευτής και screen sharing.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

bagelis


To zoom έχει το μειονέκτημα των 40 λεπτών.
Μέχρι να συνδεθούν οι μαθητές έχει περάσει ένα δεκάλεπτο - τέταρτο, δεν προλαβαίνεις να πεις τίποτα...
Υπάρχει κάποιος που το έχει επί πληρωμή;

Από ποιότητα επικοινωνίας είναι καλύτερο σε σχέση με το skype; Σύγχρονος ήχος, smooth κίνηση στο βίντεο;

To skype meetings είναι διαφορετικό από το skype; Έχει πλεονεκτήματα;

akalest0s

#12
Παράθεση από: bagelis στις 19 Μαρ 2020, 11:12:02 ΠΜ
To zoom έχει το μειονέκτημα των 40 λεπτών.
Μέχρι να συνδεθούν οι μαθητές έχει περάσει ένα δεκάλεπτο - τέταρτο, δεν προλαβαίνεις να πεις τίποτα...
Υπάρχει κάποιος που το έχει επί πληρωμή;

Δεν ισχύει αυτή η ανακοίνωση;
https://blog.zoom.us/wordpress/2020/03/13/how-to-use-zoom-for-online-learning/
ΠαράθεσηWe've proactively lifted the 40-minute meeting limit on free Basic accounts for schools in Belgium, Czech Republic, Greece, Norway, Portugal, and Switzerland. You can request to have the minutes limit lifted for your school here.

edit
Το δοκίμασα, όντως δεν ισχύει! Στο 40λεπτο σε πετάει. Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις αίτηση για το σχολείο σου.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

za√‘ag

Η κόρη μου κάνει μαθήματα από το φροντιστήριο με το zoom (μου είπαν ότι το έχουν πληρώσει)
Δοκίμασα κάποια στιγμή μόνος μου (χωρίς να είναι και άλλος συνδεδεμένος), το άφησα αρκετή ώρα και δεν έκλεισε. Χτες η φιλόλογος από το φροντιστήριο της κόρης μου είχε θεματάκια και έκλεισε 2 φορές.
Για ταμπλετογραφίδα που ρώτησε κάποιος... είχα αγοράσει εδώ και χρόνια αυτή: http://www.mysparklinglife.com/wp-content/uploads/2015/10/UGEE-M1000L-Graphic-Tablet-2.png
Χτες που τη σύνδεσα σε Kubuntu 18.04 δούλεψε άψογα με το whiteboard που έχει το zoom παρότι παλιότερα δεν λειτουργούσε με linux.
Στα win 10 εγκατέστησε drivers μόνο του και δούλεψε μια χαρά.
Υποψιάζομαι οτι θα μας βολέψει το e-me
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

evry

Τι παραπάνω κάνεις στο e-me που δεν μπορείς να κάνεις στο eclass?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

za√‘ag

Παράθεση από: evry στις 21 Μαρ 2020, 06:54:28 ΜΜ
Τι παραπάνω κάνεις στο e-me που δεν μπορείς να κάνεις στο eclass?


Οπτικά ... το e-me βλεπω οτι εχει καλυτερη δομη και ειναι πιο διαδραστικό ... (ακομα και κλησεις έχει)
Πιο παλια χρησιμοποιούσα το edmodo αλλα δεν υπήρχε μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές ... μάλλον και τώρα η ίδια μπορεί να είναι ... θα προσπαθούν να κάνουν τσατ κλπ ... (για γυμνάσιο μιλάω)
Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι άλλοι καθηγητές από το σχολείο μου ...
Ετσι κι αλλιως η κλίμακα που θα εφαρμοστεί όλο αυτό τώρα είναι πολύ μεγάλη και δεν νομιζω η πλειοψηφία των συναδέλφων να έχουν τη διαθεση να πειραματιστούν (για άλλη μια φορά) με εργαλεία και πλατφόρμες που ίσως δεν έχουν δει μεχρι τώρα.
Κάτι θετικό θα βγει από την άλλη (κάθε εμπόδιο για καλό)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

stam12

Άλλη μια ερώτηση παρακαλώ...
υπάρχει μήπως κάποιος χώρος (forum, wiki ή κάτι άλλο), εκτός απ' το mail και το τηλ. της κεντρικής ομάδας υποστήριξης τηλεδιάσκεψης, όπου να φαίνονται οι πιο συχνές ερωτήσεις και να παρέχονται οδηγίες για τεχνικά ζητήματα; Ευχαριστώ.

(Το teams εν' τω μεταξύ δεν κατάλαβα πως θα χρησιμοποιηθεί για επικοινωνία με την ΚΟΤ).
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

ilias_s

Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 07:37:09 ΠΜ
...

(Το teams εν' τω μεταξύ δεν κατάλαβα πως θα χρησιμοποιηθεί για επικοινωνία με την ΚΟΤ).

Δε χρησιμοποιείται για επικοινωνία με την ΚΟΤ. Χρησιμοποιείται για τη μεταξύ μας επικοινωνία (των εκπ/κών του σχολείου) λογικά για το support και άλλες συνεννοήσεις/συζητήσεις.

Επίσης, απευθείας επικοινωνία με την ΚΟΤ μόνο με mail. Στο τηλέφωνο δε βγαίνει η ίδια η ΚΟΤ αλλά κάποιοι που και αυτοί διαβιβάζουν τα ερωτήματα στην ΚΟΤ.

(αυτά είναι τουλάχιστον μου έχουν μεταφέρει οι τύποι στο τηλέφωνο του helpdesk)