Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SPY

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εξετάζονται (και) πανελλαδικά όλα τα μαθήματα.

Ο κάθε μαθητής να επιλέγει ποιά και πόσα μαθήματα θα δώσει πανελλαδικά.

Η κάθε σχολή να δίνει συντελεστές βαρύτητας ανά μάθημα (για 4 ας πούμε μαθήματα).

Τα τμήματα Πληροφορικής θα έπρεπε να δίνουν βαρύτητα στο ΑΕΠΠ.

Νομίζω όμως ότι είναι ανεφάρμοστο γιατί δεν μπορεί το υπουργείο να φτιάξει το πρόγραμμα για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων.

petrosp13

Δηλαδή θα πάμε σε νέες κατευθύνσεις κι εμείς θα μείνουμε με αυτό το βιβλίο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lala

Τα σενάρια αυτά είναι να γίνουν απο την επόμενη χρονιά? Δηλαδή όσοι θα πάνε φέτος τρίτη θα δώσουν κανονικά όπως πέρισυ ή όχι?

petrosp13

Οποιαδήποτε αλλαγή γίνει θα αφορά το Λύκειο στο σύνολο του και πάντα μιλάμε για την Α' Λυκείου που θα ξεκινήσει είτε φέτος, είτε πιθανότερα του χρόνου
Άρα, το μάθημα μας θα επηρεαστεί (απίθανο το βλέπω) σε βάθος 4ετίας και βάλε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

GEG

Παράθεση από: petrosp13 στις 14 Ιουν 2013, 09:23:12 ΠΜ
Οποιαδήποτε αλλαγή γίνει θα αφορά το Λύκειο στο σύνολο του και πάντα μιλάμε για την Α' Λυκείου που θα ξεκινήσει είτε φέτος, είτε πιθανότερα του χρόνου
Άρα, το μάθημα μας θα επηρεαστεί (απίθανο το βλέπω) σε βάθος 4ετίας και βάλε
Από ότι φαινεται το ΑΕΠΠ θαχει κανα δίχρονο ακόμα ζωής διότι σύμφωνα με τα όσα αναφέρει σήμερα το ΒΗΜΑ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ οι πιθανές τετράδες μαθημάτων είναι:

ΝΕΑ ΘΕΤΙΚΗ
  Νεοελληνική Γλώσσα
  Μαθηματικά
  Φυσική
  Χημεία ή Βιολογία

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ
  Νεοελληνική Γλώσσα
  Αρχαία
  Ιστορία
  Λατινικά ή Φιλοσοφία

Οικονομικών Επιστημών
  Νεοελληνική Γλώσσα
  Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής
  Μικρο/Μακρο οικονομική
  ΑΟΔΕ

Κοινωνικών επιστημών
  Νεοελληνική Γλώσσα
  Ιστορία
  Κοινωνιολογία
  Εισαγωγή στο δίκαιο και τους Πολιτικούς θεσμούς

Και η σημερινή τεχνολογική? Απότι λέει η εφημερίδα θα ενσωματωθεί στο νέο τεχνολογικό Λύκειο.
Hey! It compiles! Ship it! :-)

Katsadouros_Dhm

Αν ισχύσουν τα παραπάνω και χαθεί το μάθημά μας από τις Πανελλαδικές θα πρόκειται για απίστευτα μεγάλη ήττα...(για την εκπαίδευση).
Το νέο λύκειο θα είναι ένα λύκειο (παρωχημένων) Δεσμών, χωρίς μάλιστα την παλιά 1η Δέσμη.
Το (κακό) πισωγύρισμα σε όλο του το μεγαλείο.

Μα τι θέλουν, ένα Λύκειο χωρίς μαθήματα πληροφορικής; Όπου και να το πούμε δίκιο θα μας δώσουν...
Πρέπει να υπάρχει (σωστή και επίσημη) αντίδραση.... και γρήγορα.

(Όσο για την ενσωμάτωση στο Τεχνολογικό Λύκειο, μου ακούγεται σαν ... ανέκδοτο. Μάλλον δε θα είναι ενσωμάτωση αλλά...εξαφάνιση).

petrosp13

Νομίζω ότι οποιοδήποτε σχέδιο δεν περιλαμβάνει έστω και ένα μάθημα υπολογιστών ανήκει στην σφαίρα φαντασίας του αρθρογράφου που απλά θυμήθηκε τα μαθήματα της εποχής του και είπε να δημιουργήσει μερικές κατευθύνσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Προσωπικά πιστεύω οτι το άρθρο είναι ευσεβείς πόθοι κάποιων που έχουν μεινει στις δέσμες, δηλαδη 15 χρόνια πίσω.
σίγουρα υπάρχουν αρκετοί...συνταξιούχοι...τέτοιοι
έκτοτε τα πράγματα προχώρησαν αρκετά...

Χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο για οποιαδήποτε εξέλιξη (και των εκλογών συμπεριλαμβανομένων) θεωρώ ότι λύκειο χωρίς πληροφορικούς δε στέκεται το 2013

Keep Growing

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 15 Ιουν 2013, 10:33:54 ΜΜ
Χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο για οποιαδήποτε εξέλιξη (και των εκλογών συμπεριλαμβανομένων) θεωρώ ότι λύκειο χωρίς πληροφορικούς δε στέκεται το 2013

... εδώ στέκονται ωραιότατα ένα σορό άλλα πράγματα αυτό γιατί να μην μπορέσει να σταθεί, τι είναι αυτό που θα το εμποδίσει, τα λογικά επιχειρήματα;   :-\
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

petrosp13

Για όλα υπάρχει επιχείρημα, για το ότι δεν θα υπάρχει μάθημα υπολογιστών σε εφήβους έτοιμους να ασχοληθούν επαγγελματικά με οτιδήποτε, δεν μπορεί να βρει κανένας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Keep Growing

Παράθεση από: petrosp13 στις 15 Ιουν 2013, 10:48:31 ΜΜ
Για όλα υπάρχει επιχείρημα, για το ότι δεν θα υπάρχει μάθημα υπολογιστών σε εφήβους έτοιμους να ασχοληθούν επαγγελματικά με οτιδήποτε, δεν μπορεί να βρει κανένας
Πράγματι για έλλειψη μαθήματος υπολογιστών (γενικά, χρήση εφαρμογών) σε εφήβους, που θα μπορούσαν ίσως να το διδάξουν και πολλοί άλλοι πιστοποιημένοι (όπως θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος κακοπροαίρετος) , με τη δεύτερη ανάθεσή τους, είναι δύσκολο να βρει κανείς επιχείρημα, αλλά για τη μη συνέχιση της διδασκαλίας του ΑΕΠΠ από πληροφορικούς, στην τρέχουσα συγκυρία, μπορεί να βρει κανένας (κακοπροαίρετος) άπειρα επιχειρήματα ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

nikosx

Δηλαδή, αυτοί που θέλουν να σπουδάσουν πληροφορικοί ή ηλεκτρολόγοι μηχανικοί να πάνε στο νέο τεχνολογικό λύκειο; Οκ.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

tdrivas

Απο ιδιοκτητη φροντιστηριου ,που εχει στενη σχεση με το υπουργειο,ειπωθηκε πως το σχεδιο θα ανακοινωθει τεταρτη και θα ειναι πανω κατω ως εξης:
Κατευθυνση 1: εκθεση μαθηματικα φυσικη προγραμματισμις
κατευθυνση 4: εκθεση μαθηματικα οικονομια αοδε η προγραμματισμος..
Εβαλα μονο τις κατευθυνσεις που ενδεχεται να υπαρχει το μαθημα..
Ξαναλεω πως τα μεταφερω με καθε επιφυλαξη...
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

pthomop

Εχω πολύ καιρό να γράψω κάτι στο ΣΤΕΚΙ, πάνω απο 2 χρόνια, και είχα αναφέρει από τοτε ότι το μέλλον μας ως ειδικότητα στα Λύκεια είναι αμφίβολο. Δυστυχώς όχι μονο η  ΑΕΠΠ αλλά συμφωνα με το ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ που θα έρθει στην βουλή για ψήφιση θα υπάρχει στη Γ Λυκείου μόνο ένα μάθημα, οχι πανελλαδικώς εξεταζόμενο, επιλογής για αυτούς που θα επιλέξουν την δέσμη των θετικών μαθημάτων.
Δυστυχώς ο υπουργός ακολουθεί τη συνταγή Διαμαντοπούλου που θεωρεί την ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ δεξιότητα και οχι επιστήμη. Όμως αυτός αφαιρεί κάποια μαθήματα επιλογής απο την Β Λυκείου που προέβλεπε η Διαμαντόπουλου.
Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για εμας. Εχω πληροφορίες οτι πολλοι απο εμας θα μεταταχθούμε σε διάφορους ΟΤΑ και οργανισμούς για να αντικαταστήσουμε τους Δ.Υ. που θα απολυθουν λόγω χαμηλών προσόντων. Με ανησυχεί το γεγονός οτι λόγω μνημονίου πρέπει να απολυθούν 5000 εκπαιδευτικοί μεχρι τέλους του 2013. Είναι τυχαίες οι αναφορές ΜΜΕ που αναφέρονται σε εμας και στους γυμναστές  οτι είμαστε υποψήφιοι για απόλυση?
Εγω χάνω την οργανική μου την νεα χρονιά. Σε κάθε νομό απο οτι είδα είμαστε η ειδικότητα που έχει τους πιο πολλούς υπεράριθμους. Και φυσικά δεν έγινε καμια μετάθεση επισης για εμας.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του. :'(

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: pthomop στις 16 Ιουν 2013, 01:05:56 ΜΜ
Εχω πολύ καιρό να γράψω κάτι στο ΣΤΕΚΙ, πάνω απο 2 χρόνια, και είχα αναφέρει από τοτε ότι το μέλλον μας ως ειδικότητα στα Λύκεια είναι αμφίβολο. Δυστυχώς όχι μονο η  ΑΕΠΠ αλλά συμφωνα με το ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ που θα έρθει στην βουλή για ψήφιση θα υπάρχει στη Γ Λυκείου μόνο ένα μάθημα, οχι πανελλαδικώς εξεταζόμενο, επιλογής για αυτούς που θα επιλέξουν την δέσμη των θετικών μαθημάτων.
Δυστυχώς ο υπουργός ακολουθεί τη συνταγή Διαμαντοπούλου που θεωρεί την ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ δεξιότητα και οχι επιστήμη. Όμως αυτός αφαιρεί κάποια μαθήματα επιλογής απο την Β Λυκείου που προέβλεπε η Διαμαντόπουλου.
Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για εμας. Εχω πληροφορίες οτι πολλοι απο εμας θα μεταταχθούμε σε διάφορους ΟΤΑ και οργανισμούς για να αντικαταστήσουμε τους Δ.Υ. που θα απολυθουν λόγω χαμηλών προσόντων. Με ανησυχεί το γεγονός οτι λόγω μνημονίου πρέπει να απολυθούν 5000 εκπαιδευτικοί μεχρι τέλους του 2013. Είναι τυχαίες οι αναφορές ΜΜΕ που αναφέρονται σε εμας και στους γυμναστές  οτι είμαστε υποψήφιοι για απόλυση?
Εγω χάνω την οργανική μου την νεα χρονιά. Σε κάθε νομό απο οτι είδα είμαστε η ειδικότητα που έχει τους πιο πολλούς υπεράριθμους. Και φυσικά δεν έγινε καμια μετάθεση επισης για εμας.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του. :'(

Δυστυχώς και η δικιά μου πληροφόρηση πάνω κάτω τα ίδια πράγματα λέει..

Το σενάριο τοu morfeus μου φαντάζει μακρινό όνειρο

Πότε περιμένετε να αντιδράσετε ?