antivirus εργαστηριου;

Ξεκίνησε από Loukritia, 01 Δεκ 2009, 05:47:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

Συνάδελφοι, τα φώτα σας για μια ακόμα φορά. Στο εργαστήριο είχαμε McAfee το οποίο λήγει εντός των ημερών και θα προβούμε σε αγορά νέου αντιβιοτικού για VISTA. Έχετε να προτείνετε κάποιο , σχετικά ελαφρύ; Εγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα free αντιβιοτικά, αλλά αφού η Σχολ. Επιτρ. προτίθεται να πληρώσει...Σκέφτομαι για McAffee Total 2009. Έχετε προτάσεις; Ευχαριστώ!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

pgrontas

Εγώ τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το Microsoft Security Essentials το οποίο είναι δωρεάν και πολύ ελαφρύ.
Δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις για αντιβιοτικό.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

toufeki

Έχετε υπόψη σας και το Panda Cloud Antivirus που είναι επίσης δωρεάν.

Loukritia

Χωρίς ενεργοποίηση μέσω email το Panda Cloud ε;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εμένα μου αρέσει και το clam (www.clamwin.net) για stand alone εγκαταστάσεις. Το χρησιμοποιώ και στη Δνση.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

#5
Εντάξει κάνεις ενεργοποίηση μέσω e_mail αλλά δε το θεωρώ αυτό και τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για το εν λόγω antivir.
Επιπροσθέτως το γεγονός ότι χρησιμοποιεί cloud τεχνολογία,"ελαφρώνει" τον υπολογιστή του χρήστη. Με λίγα λόγια όλο το scanning και updating γίνεται στους servers της Panda.

Σημ. Δε κάνω διαφήμιση εταιρίας. Παρόλα αυτά εαν κάποιος το βλέπει έτσι να το πει για να διαγράψω το μήνυμα.

spin

Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ και στο σπίτι και σε όποια εργαστήρια δεν έχουν antivirus, το avast.
Κόβει τα πάντα, ενημερώνεται συχνότατα, φυσικά είναι δωρεάν και ούτε που θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κόλλησα κάτι.
Πάρε τα τα λεφτά και δώστα για κάτι άλλο χρησιμότερο! ;)

EDIT: Άσε που κάνει update κανονικά χωρίς να πρέπει να συνδεθείς ως διαχειριστής, πράγμα που δεν το κάνουν όλα και είναι πονοκέφαλος...

Loukritia

Παράθεση από: spin στις 01 Δεκ 2009, 08:13:22 ΜΜ
Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ και στο σπίτι και σε όποια εργαστήρια δεν έχουν antivirus, το avast.
Κόβει τα πάντα, ενημερώνεται συχνότατα, φυσικά είναι δωρεάν και ούτε που θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κόλλησα κάτι.
Πάρε τα τα λεφτά και δώστα για κάτι άλλο χρησιμότερο! ;)

EDIT: Άσε που κάνει update κανονικά χωρίς να πρέπει να συνδεθείς ως διαχειριστής, πράγμα που δεν το κάνουν όλα και είναι πονοκέφαλος...

Το avast χρησιμοποιώ κι εγώ στο σπίτι και σε εργαστήρια που υποστήριζα παλιότερα, απλά θέλει email και δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω το ίδιο για 10+ μηχανήματα. Συν του ότι προτίθεται να πληρώσει η Σχ. Επιτροπή. {Ρητορικό ερώτημα: η home edition καλύπτει ένα σχολικό εργαστήριο ή θα έπρεπε θεωρητικά να αναβαθμίζουμε σε professional?}
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Καρκαμάνης Γεώργιος

Το avast χρησιμοποιώ και εγώ πολύ καιρό χωρίς προβλήματα.
Αν θέλεις να πληρώσει η σχ. επιτροπή υπάρχει και η professional version  του avast, με περισσότερες δυνατότητες

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Με το avast δεν τα πάω καλά, σε πολλά μηχανάκια είσα δυσλειτουργίες, όπως και με το mcafee (!!!).

Παναγιώτη, θα δοκιμάσω κι εγώ το panda cloud, δεν το γνώριζα ότι υπήρχε.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

spin

Παράθεση από: k.p. στις 01 Δεκ 2009, 09:59:51 ΜΜ
απλά θέλει email και δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω το ίδιο για 10+ μηχανήματα

Απ'ότι θυμάμαι δεν κάνει σύνδεση του email με την εγκατάσταση. Όποτε χρειαστεί χρησιμοποιείς ένα οποιοδήποτε email για να πάρεις το serial και απλά το βάζεις σε οποιαδήποτε εγκατάσταση του avast.

poursali

προσωπικη μου αποψη το avast ειναι αστειο... προσωπικη αποψη και εμπειρια... χωρις δευτερη σκεψη θα πληρωνα μονο για το kasperksy... το οποιο και εχω κανει! ;-)

edit: δεν καταλαβα.. το θελεις για το εργαστηριο ή για τον υπολογιστη του γραφειου?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

gpitsa01

Το πιό ελαφρύ από όλα είναι το KASPERSKY ή το NOD32 τρίτο στη σειρά έρχεται το AVG δοκιμασμένα και τα τρία.
το τελευταίο μπορείς να το βρεις free με λίγη καλή προσπάθεια.


Σούλας Βασίλης

Θα συνιστούσα το Microsoft Security Essentials. Είναι free.  ;)
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

poursali

Παράθεση από: Σούλας Βασίλης στις 13 Δεκ 2009, 01:45:55 ΜΜ
Θα συνιστούσα το Microsoft Security Essentials. Είναι free.  ;)

το εβαλα στον νεο μας υπολογιστη... καλα παει μεχρι τωρα.. σιγουρα ελαφρυ... το αν ειναι αποτελεσματικο θα δειξει...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ