Epoptes, ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Οκτ 2011, 12:37:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Άλλη μια προσέγγιση στο θέμα της σπείρας και του ματιού. Το επισυνάπτω σε διαστάσεις 96x96, δηλαδή όπως θα φαίνεται στο dock του unity. Το εικονίδιο μιμείται το στυλ των εικονιδίων faenza, τα οποία θεωρώ οτι θα μπορούσαν χωρίς σχεδόν καμία αλλαγή να χρησιμοποιηθούν και στη γραμμή εργαλείων του επόπτη, δίνοντάς του μια πιο συνεπή όψη. Εννοείται οτι εύκολα μπορεί να του δοθεί και χρώμα.

aspd

Πολύ ωραίο. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου από όλα τα άλλα.

alkisg

#32
Πράγματι ωραίο!

Έχω επίσης και ωραία νέα: ο Επόπτης μπήκε στα επίσημα αποθετήρια του Debian και του Ubuntu, οπότε από τις επόμενες εκδόσεις τους θα μπορείτε να τον εγκαθιστάτε απευθείας από το Synaptic ή από το Software Center!

http://packages.debian.org/epoptes
http://packages.ubuntu.com/epoptes

Υ.Γ. επίσης θα είναι προεγκατεστημένο στο Edubuntu 12.04 Live DVD, αντικαθιστώντας το προβληματικό iTalc.

apapakL

Μπράβο ρε παιδιά! Συγχαρητήρια! Πραγματικά είναι ένα εργαλείο που έλειπε από το Linux! Ελπίζω να προσεγγίσει και άλλους developers... ;)

Και το εικονίδιο με το θέμα της σπείρας του ματιού είναι πολύ καλό!

sstergou


Νίκος Αδαμόπουλος


jtsop

Έχω βάλει από το proposed το epoptes και το sch-scripts, αλλά ο epoptes στον server δεν εμφανίζει κανέναν συνδεδεμένο υπολογιστή!

alkisg

jtsop, τι clients είναι, thin, fat ή standalone;
Ακολούθησες τις οδηγίες της σχετικής παραγράφου από το http://www.epoptes.org/installation ;
Κάτσε σε έναν client και τρέξε: /usr/sbin/epoptes-client
και αντίγραψε εδώ το output.

jtsop

τώρα είναι οκ. δεν είχα βάλει πιστοποιητικά, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)
- - - - - - - -
* Epoptes-client connecting to server : 789 ...                                      ...done.
I don't know how to logout in this environment
- - - - - - - - - -

ΥΓ: Επειδή έχω αγγλικό locale τα μηνύματα (πχ στο κλείδωμα) βγαίνουν στους clients στα αγγλικά. Μήπως να μπει επιλογή για γλώσσα διαφορετική από το UI?

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
τώρα είναι οκ. δεν είχα βάλει πιστοποιητικά, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)
- - - - - - - -
* Epoptes-client connecting to server : 789 ...                                      ...done.
I don't know how to logout in this environment

Γιάννη δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανα παραπάνω. Τι είναι, thin, fat ή standalone;
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις παλιά έκδοση του epoptes-client, πριν υποστηρίξει το LXDE, κάνε ένα update για να φτιάξει.
Να η εντολή που τρέχουμε για logoff στο LXDE:
Κώδικας: shell
test -n "$_LXSESSION_PID" && kill "$_LXSESSION_PID" && return

Αν δεν σου παίξει με το update, δοκίμασε να την τρέξεις χειρωνακτικά από ένα τερματικό, για να δούμε τι δεν του αρέσει.


Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
ΥΓ: Επειδή έχω αγγλικό locale τα μηνύματα (πχ στο κλείδωμα) βγαίνουν στους clients στα αγγλικά. Μήπως να μπει επιλογή για γλώσσα διαφορετική από το UI?

Όχι, στο Linux δεν συνηθίζεται να υπάρχει επιλογή για γλώσσα, όποιος θέλει να αλλάξει γλώσσα σε ένα πρόγραμμα το τρέχει απλά με
Κώδικας: shell
LANG=el_GR.UTF-8 program

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
...αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)

jtsop, τελικά από ότι είπαμε στο IRC, δεν χρησιμοποιείς το περιβάλλον LXDE, αλλά τη διανομή Qimo που χρησιμοποιεί το περιβάλλον XFCE.
Δοκίμασε στον client να ανοίξεις το αρχείο /usr/share/epoptes-client/endsession και να αλλάξεις τη γραμμή 55 σε:
Κώδικας: shell
xfce4-session-logout --logout 2>&1 && return


Αν παίξει πες μου να ανεβάσω τη διόρθωση και upstream.

aspd

Σήμερα έστησα το epoptes στα εργαστήρια (δεν το είχα βάλει στο σχολείο και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το περιβάλλον των sch scripts).
Το epoptes βλέπει τους clients, μπορώ να τους κλειδώσω, να τους ξεκλειδώσω, μπορώ να τους στείλω μήνυμα, αλλά δεν μπορώ να κάνω καθόλου επίδειξη οθόνης. Από τα sch scripts μπορώ να κάνω επίδειξη οθόνης κανονικά. Κάνω κάτι λάθος;

alkisg

Τους βλέπεις πριν κάνουν login;
Αν όχι, κατά πάσα πιθανότητα δεν το εγκατέστησες στον εικονικό δίσκο, ή δεν έλαβες το certificate (epoptes-client -c μέσα από τον εικονικό δίσκο), ή δεν έκανες συμπίεση εικονικού δίσκου.

aspd

Δε θυμάμαι αν τους βλέπω πριν κάνουν login. Θα το δω σήμερα.
Στον εικονικό δίσκο έκανα:
apt-get update
apt-get install epoptes-client
και μετά τον συμπίεσα.
Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιαν 2012, 12:09:02 ΠΜ
δεν έλαβες το certificate (epoptes-client -c μέσα από τον εικονικό δίσκο)
Δεν έκανα κάτι σχετικό με certificates, ούτε ξέρω αν έλαβα τίποτα!

alkisg

Αυτό ήταν το πρόβλημα, ότι παρέλειψες το βήμα του να πάρεις το certificate:
http://www.epoptes.org/installation

Τώρα, κάνε άνοιγμα κονσόλας στον εικονικό δίσκο, τρέξε epoptes-client -c localhost, μετά κάνε έξοδο και τελικά συμπίεση του εικονικού δίσκου.