ΟΕΦΕ 2012

Ξεκίνησε από demy8, 30 Απρ 2012, 11:09:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

demy8

Καλημέρα,

είδα τα θέματα ΟΕΦΕ 2012 και ήθελα να ρωτήσω στο θέμα Δ3 β που ζητάει πόσοι είναι οι διαθέσιμοι υπολογιστές απαντάει 2^22-2, προφανώς γιατί αφαιρεί την πρώτη και την τελευταία διεύθυνση. έτσι το λύνει και στο βοήθημα, αλλά αφού στο βιβλίο δεν αναφέρεται έτσι το σωστό δεν πρέπει να είναι 2^22;

mb

Το βιβλίο στην σελίδα 251 εκεί που μιλάει για τις κλάσεις υπονοεί οτι ο αριθμος των υπολογιστών ειναι 2^v γιατί λεει οτι η κλάση C υποστηρίζει 256 υπολογιστες (2^8) και η Β 65536 (2^16). Βέβαια μετά λεει οτι η διεύθυνση που τελειώνει σε .255 είναι ειδικου σκοπού. Οπότε εσυ για να είσαι κύριος και χωρίς άγχος λες οτι ο αριθμος των υπολογιστων που υποστηρίζεται ειναι 2^22 αλλά η πρωτη και η τελευταία διεύθυνση είναι ειδικου σκοπού.
Με την απάντηση αυτή είσαι απόλυτα κύριος και δείχνεις στον βαθμολογητή οτι ξέρεις ακριβως τι συμβαίνει

Καρκαμάνης Γεώργιος

Σχετικά με τις εξετάσεις του ΟΕΦΕ 2012, σας παραθέτω το ερώτημα Δ3 του θέματος Δ:


Δ3. Μας ζητούν να διαιρέσουμε ένα δίκτυο κλάσης Α με διεύθυνση 28.0.0.0 σε 4 υποδίκτυα.
α. Ποιά μάσκα υποδικτύου θα χρησιμοποιήσουμε;
β. Πόσοι θα είναι οι διαθέσιμοι υπολογιστές ανα υποδίκτυο;
γ. Να υπολογίσετε τη διεύθυνση του καθενός  από τα 4 υποδίκτυα που θα προκύψουν.

Θα ήθελα λίγο να το σχολιάσουμε, καθώς νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. >:DΕσείς τι λέτε;

mb

Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου αλλά ανοίγω το θέμα. Τα θέματα είναι απαράδεκτα από πολλές απόψεις. Καταρχάς το θέμα Β3 είναι από το κεφάλαιο 7.10 (σελίδα 275) το οποίο είναι ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ. Αν είναι δυνατόν!!!
Επίσης το Δ3 όπως επισημαίνεις έχει πολλά θέματα που μπορούμε να σχολιάσουμε.
Συμφωνα με την θεωρία η κλάση Α με 2 extra bit χωρίζεται σε 2 υποδίκτυα και όχι 4. Δείτε και αυτό:
http://www.el.teithe.gr/old/setup/board/files/%7BAC801EE0-4C05-49CE-A1CC-00075FB0C50C%7D_%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%206.doc
Οπότε υπάρχει θέμα με όλες τις απάντησεις από εκεί και κάτω
Σε κάθε περίπτωση το θέμα αυτό νομίζω ότι είναι εκτός κλίματος του βιβλίου....

gedeon

Παράθεση από: mb στις 04 Μαΐου 2012, 11:34:47 ΠΜ
Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου αλλά ανοίγω το θέμα. Τα θέματα είναι απαράδεκτα από πολλές απόψεις. Καταρχάς το θέμα Β3 είναι από το κεφάλαιο 7.10 (σελίδα 275) το οποίο είναι ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ. Αν είναι δυνατόν!!!
Επίσης το Δ3 όπως επισημαίνεις έχει πολλά θέματα που μπορούμε να σχολιάσουμε.
Συμφωνα με την θεωρία η κλάση Α με 2 extra bit χωρίζεται σε 2 υποδίκτυα και όχι 4. Δείτε και αυτό:
http://www.el.teithe.gr/old/setup/board/files/%7BAC801EE0-4C05-49CE-A1CC-00075FB0C50C%7D_%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%206.doc
Οπότε υπάρχει θέμα με όλες τις απάντησεις από εκεί και κάτω
Σε κάθε περίπτωση το θέμα αυτό νομίζω ότι είναι εκτός κλίματος του βιβλίου....

Συνάδελφε, το Β3 όντως κουφό θέμα, όσο για το Δ3, έχει γίνει τόση συζήτηση εδώ μέσα για αυτά και τελικά οι άνθρωποι που έβαλαν τα θέματα έπεσαν στη παγίδα... ολίγον τι τα μπουρδούκλωσαν... - το ωραίο είναι ότι εδώ μέσα γράφουμε ότι θα είναι ξεκάθαρα τα θέματα -   άσε που τέτοιο θέμα μάλλον είναι too much για τα παιδιά των ΕΠΑΛ

dpa2006

το συγκεκριμενο θεμα ειναι εκτος κλιματος βιβλίου.
μηπως γνωριζουμε οι ιδιοι ως απαντηση τι εχουν δωσει;
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

demy8


gedeon

Το θέμα Δ2 στην εκφώνηση θέλει ψιλοδιόρθωση ζητά 3 αλγόριθμους, εκτός αν στην απάντηση που έδωσαν θεωρούν τον αλγόριθμο RSA τριπλό...!!!

dpa2006

Παράθεση από: demy8 στις 09 Μαΐου 2012, 03:02:57 ΜΜ
Tα θέματα και οι απαντήσεις.
ευχαριστω για τα θεματα και τις απαντησεις.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

tvroch

 το ερωτημα στο θεμα Α Α1 ερωτ 1  δεν ειναι και αυτο εκτος υλης;  παραγραφος 6.3;

zsdregas

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 04 Μαΐου 2012, 08:07:24 ΠΜ
Σχετικά με τις εξετάσεις του ΟΕΦΕ 2012, σας παραθέτω το ερώτημα Δ3 του θέματος Δ:


Δ3. Μας ζητούν να διαιρέσουμε ένα δίκτυο κλάσης Α με διεύθυνση 28.0.0.0 σε 4 υποδίκτυα.
α. Ποιά μάσκα υποδικτύου θα χρησιμοποιήσουμε;
β. Πόσοι θα είναι οι διαθέσιμοι υπολογιστές ανα υποδίκτυο;
γ. Να υπολογίσετε τη διεύθυνση του καθενός  από τα 4 υποδίκτυα που θα προκύψουν.

Θα ήθελα λίγο να το σχολιάσουμε, καθώς νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. >:DΕσείς τι λέτε;

Δε βλέπω να υπάρχει κάτι το περίεργο στο θέμα αυτό.
Αντίστοιχες ασκήσεις υπάρχουν στο Υποστηρικτικό βιβλία για τα Δίκτυα, θέματα 2 και 3, στις σελίδες 126 και 128. 
Και οι λύσεις που δίνονται από τον ΟΕΦΕ στο θέμα θεωρώ ότι είναι σωστές.



Παράθεση από: tvroch στις 11 Μαΐου 2012, 11:12:55 ΜΜ
το ερωτημα στο θεμα Α Α1 ερωτ 1  δεν ειναι και αυτο εκτος υλης;  παραγραφος 6.3;
Συμφωνώ.

Παράθεση από: mb στις 04 Μαΐου 2012, 11:34:47 ΠΜ
...
Συμφωνα με την θεωρία η κλάση Α με 2 extra bit χωρίζεται σε 2 υποδίκτυα και όχι 4.
...
Δεν έχεις δίκιο εδώ. Αν πάρουμε 2 extra bits έχουμε 2^2 = 4 υποδίκτυα.  Το υποστηρικό βιβλίο αναφέρει στη σελίδα 127:
Παράθεση
Για να δημιουργήσουμε στο δίκτυο αυτό 4 (=2^2) υποδίκτυα, πρέπει να δανειστούμε 2 δυαδικά ψηφία από το τμήμα Υπολογιστής της ΙΡ διεύθυνσης
Τα δύο αυτά δυαδικά ψηφία θα δημιουργήσουν τέσσερις συνδυασμούς, τους 00, 01, 10, 11.
Και για περισσότερα στην υποδικτύωση εδώ:

dpa2006

Παράθεση από: zsdregas στις 13 Μαΐου 2012, 02:04:56 ΜΜ
Δε βλέπω να υπάρχει κάτι το περίεργο στο θέμα αυτό.
Αντίστοιχες ασκήσεις υπάρχουν στο Υποστηρικτικό βιβλία για τα Δίκτυα, θέματα 2 και 3, στις σελίδες 126 και 128. 
Και οι λύσεις που δίνονται από τον ΟΕΦΕ στο θέμα θεωρώ ότι είναι σωστές.


Συμφωνώ.
Δεν έχεις δίκιο εδώ. Αν πάρουμε 2 extra bits έχουμε 2^2 = 4 υποδίκτυα.  Το υποστηρικό βιβλίο αναφέρει στη σελίδα 127:Και για περισσότερα στην υποδικτύωση εδώ:
συμφωνώ με την αποψη οτι το θεμα υποδικτυωσης ειναι βατο.
για υποδικτυωση δειτε και το TCP/IP Foundations
υπάρχει και μετάφραση στα ελληνικά
από την σελ 122 και μετα αναφέρεται στην υποδικτυωση αναλυτικα.
δεν ασχολειται με VLSM διεξοδικά,αλλά μπορει να βρεθει υλικο στο internet.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

gedeon

Νομίζω, ότι όλοι γνωρίζουμε τη σωστή απάντηση στο θέμα του υποδικτύου.
Αυτό που λέμε είναι οτι δεν είναι ξεκάθαρο στο βιβλίο του μαθητή (και οχι στο υποστηρικτικό βιβλίο)  ότι ο αριθμός των διαθέσιμων υπολογιστών είναι του τύπου:  2χ-2.  Το ότι κάπου αναφέρει οτι υπάρχει η δ/νση broadcast 255.255.255.255 δε σημαίνει οτι ο μαθητής πρέπει να "μυρίσει" τα νύχια του. Άλλωστε η δ/νση broadcast δεν τελειώνει πάντα σε 255, αλλά στη τελευταία δυνατή ip δ/νση του υποδικτύου.

vaiosz

#13
Όταν  δίνεται το πλήθος των bits της μάσκας άρα μπορούμε απευθείας να βρούμε το n, στη συνέχεια με ποιον τρόπο υπολογίζουμε το πλήθος των υποδικτύων με το 2n ή με το 2n-2?
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων

zsdregas

Παράθεση από: vaiosz στις 24 Μαΐου 2012, 10:13:28 ΜΜ
Όταν  δίνεται το πλήθος των bits της μάσκας άρα μπορούμε απευθείας να βρούμε το n, στη συνέχεια με ποιον τρόπο υπολογίζουμε το πλήθος των υποδικτύων με το 2n ή με το 2n-2?

Έστω ότι δίνεται το πλήθος των bits της μάσκας, κ, πχ κ=24, δηλαδή το πρόθεμα. Αφαιρώντας από το 32 το κ βρίσκουμε πόσα bits αντιστοιχούν στους υπολογιστές, ας το πούμε λ (λ=32-κ) (λ=32-24=>λ=8).
Αυτό σημαίνει ότι οι διευθύνσεις του δικτύου είναι 2λ. (28=256).
Από αυτές, οι διαθέσιμες διευθύνσεις, άρα και οι υπολογιστές είναι 2λ-2.(28-2=254).

Μας ζητά η άσκηση να χωρίσουμε το δίκτυο αυτό σε x υποδίκτυα. Πχ, x=5.
Μια παρατήρηση: Δεν μπορούμε να χωρίσουμε το δίκτυο σε ό,σα υποδίκτυα θέλουμε. Ο αριθμός πρέπει να είναι δύναμη του δύο. Δηλαδή, αν μας ζητήσουνε να το χωρίσουμε σε 3 υποδίκτυα πρέπει να το χωρίσουμε σε 4. Αν μας ζητήσουνε να το χωρίσουμε σε 5 ή 6 ή 7 ή 8 πρέπει να το χωρίσουμε σε 8, κοκ.
Ακολουθούμε τα ακόλουθα βήματα:
Βήμα 1. Αν το x είναι δύναμη του 2 πάμε στο βήμα 3.
Βήμα 2. Βρίσκουμε ποια είναι η επόμενη, μεγαλύτερη του x, δύναμη του 2. Πχ, αν το x ισούται με 5 πρέπει να βρούμε το 8, αν το x ισούται με 10 πρέπει να βρούμε το 16. Θέτουμε το x ίσο με τη δύναμη που βρήκαμε. (x=8)
Βήμα 3. Λύνουμε την εξίσωση 2s=x, ως προς s. To s μας λέει πόσα bits πρέπει να πάρουμε από το λ και να τα δώσουμε στο κ. 2s=8=>s=3.
Βήμα 4. Tο νέο πρόθεμα θα είναι κ+s. (24+3=27). Άρα η νέα μάσκα υποδικτύου θα είναι 255.255.255.224.
Βήμα 5. Το κάθε νέο υποδίκτυο θα έχει 2λ-s διευθύνσεις 28-3=25=32 συνολικά διευθύνσεις
και 2λ-s-2 διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστές  28-3-2= 25-2= 32-2=30 διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστές.

mb

Συνάδελφε ωραία αυτά που λες και τα εχεις κωδικοποιήσει και πολύ σωστά. Αυτά τα έχεις διδάξει στους μαθητές σου? Νομίζεις ότι είναι μέσα στο πνευμα του βιβλίου? Αυτό ειναι το ερώτημα που έχει τεθεί. Εγώ είμαι ξεκάθαρος ότι αυτά ΔΕΝ είναι στο πνεύμα του βιβλίου όταν αυτό δεν λέει καν ξεκάθαρα ότι οι διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστες είναι 2v-2.
Αν τυχόν μπει τέτοιο θέμα, νομίζω ότι θα προκαλέσει τεράστιες συζητήσεις. Αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος, κρίνοντας και απο τα παλια θέματα, ότι δεν προκειται να μπει 

zsdregas

Παράθεση από: mb στις 25 Μαΐου 2012, 06:19:01 ΜΜ
Συνάδελφε ωραία αυτά που λες και τα εχεις κωδικοποιήσει και πολύ σωστά.
Να 'σαι καλά.
Παράθεση από: mb στις 25 Μαΐου 2012, 06:19:01 ΜΜ
Αυτά τα έχεις διδάξει στους μαθητές σου?
Ναι.
Παράθεση από: mb στις 25 Μαΐου 2012, 06:19:01 ΜΜ
Νομίζεις ότι είναι μέσα στο πνευμα του βιβλίου? Αυτό ειναι το ερώτημα που έχει τεθεί. Εγώ είμαι ξεκάθαρος ότι αυτά ΔΕΝ είναι στο πνεύμα του βιβλίου όταν αυτό δεν λέει καν ξεκάθαρα ότι οι διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστες είναι 2v-2.
Συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο κομμάτι ίσως δεν είναι μέσα στο πνεύμα του βιβλίου. Αλλά, προτιμώ το ρητό: Better safe than sorry.
Παράθεση από: mb στις 25 Μαΐου 2012, 06:19:01 ΜΜ
Αν τυχόν μπει τέτοιο θέμα, νομίζω ότι θα προκαλέσει τεράστιες συζητήσεις. Αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος, κρίνοντας και απο τα παλια θέματα, ότι δεν προκειται να μπει 
Ελπίζω και εγώ να μην μπει. Δεν είναι κι από τα ευκολότερα θέματα. Αλλά μου φαίνεται ότι, αφού δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ασκήσεις, αυτή η άσκηση, ή παραλλαγή της, είναι στις πιθανές.
Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μόνο για τις συζητήσεις που μπορεί να προκαλέσει ένα τέτοιο θέμα. Νομίζω ότι η ό,ποια συζήτηση γίνει δε θα ξεπεράσει τα όρια των σχολείων μας, των ΕΠΑΛ γενικά εννοώ, και του φόρουμ που μας φιλοξενεί. Κανένας άλλος δε θα νοιαστεί, όπως δε νοιάστηκε κανείς που πέρσι στα θέματα πανελληνίων των δικτύων υπήρχε ερώτημα, έστω και των 5 μονάδων, που σχεδόν αυτούσιο υπήρχε και στο περσινό διαγώνισμα του ΟΕΦΕ, ούτε όταν παλιότερα σε θέματα δικτύων ΤΕΕ μπήκε θέμα ακριβώς όπως ήταν στο, τότε, ανεπίσημο βοήθημα για τα δίκτυα του συναδέλφου κου Καγιά.

vaiosz

ΠαράθεσηΈστω ότι δίνεται το πλήθος των bits της μάσκας, κ, πχ κ=24, δηλαδή το πρόθεμα. Αφαιρώντας από το 32 το κ βρίσκουμε πόσα bits αντιστοιχούν στους υπολογιστές, ας το πούμε λ (λ=32-κ) (λ=32-24=>λ=8).
Αυτό σημαίνει ότι οι διευθύνσεις του δικτύου είναι 2λ. (28=256).
Από αυτές, οι διαθέσιμες διευθύνσεις, άρα και οι υπολογιστές είναι 2λ-2.(28-2=254).

Μας ζητά η άσκηση να χωρίσουμε το δίκτυο αυτό σε x υποδίκτυα. Πχ, x=5.
Μια παρατήρηση: Δεν μπορούμε να χωρίσουμε το δίκτυο σε ό,σα υποδίκτυα θέλουμε. Ο αριθμός πρέπει να είναι δύναμη του δύο. Δηλαδή, αν μας ζητήσουνε να το χωρίσουμε σε 3 υποδίκτυα πρέπει να το χωρίσουμε σε 4. Αν μας ζητήσουνε να το χωρίσουμε σε 5 ή 6 ή 7 ή 8 πρέπει να το χωρίσουμε σε 8, κοκ.
Ακολουθούμε τα ακόλουθα βήματα:
Βήμα 1. Αν το x είναι δύναμη του 2 πάμε στο βήμα 3.
Βήμα 2. Βρίσκουμε ποια είναι η επόμενη, μεγαλύτερη του x, δύναμη του 2. Πχ, αν το x ισούται με 5 πρέπει να βρούμε το 8, αν το x ισούται με 10 πρέπει να βρούμε το 16. Θέτουμε το x ίσο με τη δύναμη που βρήκαμε. (x=8)
Βήμα 3. Λύνουμε την εξίσωση 2s=x, ως προς s. To s μας λέει πόσα bits πρέπει να πάρουμε από το λ και να τα δώσουμε στο κ. 2s=8=>s=3.
Βήμα 4. Tο νέο πρόθεμα θα είναι κ+s. (24+3=27). Άρα η νέα μάσκα υποδικτύου θα είναι 255.255.255.224.
Βήμα 5. Το κάθε νέο υποδίκτυο θα έχει 2λ-s διευθύνσεις 28-3=25=32 συνολικά διευθύνσεις
και 2λ-s-2 διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστές  28-3-2= 25-2= 32-2=30 διαθέσιμες διευθύνσεις για υπολογιστές.

Συμφωνώ με όλα, η μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι στο παράδειγμα της άσκησης που παρέθεσες βασική προϋπόθεση είναι να μας δίνεται το x δηλαδή το πλήθος των υποδικτύων που πρέπει να δημιουργηθούν για να συνεχίσουμε μετά με τα βήματα όπως τα έγραψες. Αν λοιπόν μας δίνετε η μάσκα μόνο και όχι το πόσα υποδίκτυα πρέπει να δημιουργήσουμε, αυτό ουσιαστικά υπολογίζεται από τους συνδυασμούς των ψηφίων που έχουμε δανειστεί από τη μάσκα. Η απορία μου είναι αν το πλήθος αυτών των συνδυασμών προκύπτει από τον τύπο 2n ή 2n-2 , όπου n το πλήθος των bits που έχουμε δανειστεί από την αρχική μάσκα.
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων

zsdregas

Αν πάρουμε n bits από το κομμάτι της δι
Παράθεση από: vaiosz στις 26 Μαΐου 2012, 12:19:38 ΠΜ
.... Η απορία μου είναι αν το πλήθος αυτών των συνδυασμών προκύπτει από τον τύπο 2n ή 2n-2 , όπου n το πλήθος των bits που έχουμε δανειστεί από την αρχική μάσκα.

Το πλήθος των υποδικτύων προκύπτει από τον πρώτο τύπο που δίνεις, 2n.

vaiosz

ΠαράθεσηΤο πλήθος των υποδικτύων προκύπτει από τον πρώτο τύπο που δίνεις, 2n.

Ευχαριστώ!
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων