Εκφράσεις στην εντολή Αποτελέσματα

Ξεκίνησε από sstergou, 16 Σεπ 2009, 02:23:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sstergou

Επιτρέπονται οι εκφράσεις στην εντολή αποτελέσματα;

π.χ.
Αποτελέσματα //α+β//

alkisg

Τυπικά; Επιτρέπεται και εντολή, π.χ.
Αποτελέσματα // γ, αν α > 0 //

Ουσιαστικά δεν νομίζω ότι θα έπρεπε, τα αποτελέσματα είναι πιο λογικό αν ταυτίζονται με παραμέτρους εξόδου σε διαδικασίες.

P.Tsiotakis

οι παράμετροι εισόδου/εξόδου σε διαδικασίες δε μπορεί να είναι εκφράσεις (ούτε σταθερές  ;) ).
Εγώ Στάθη, θα το απέφευγα αυτό...

sstergou

Ναι, κι εγώ έτσι το έχω υλοποιήσει στο pseudoglossa.gr . Μου φάνηκε λίγο αυθαίρετο* όμως το συμπέρασμα για αυτό και ζητάω την γνώμη της κοινότητας.

*Στο διδακτικό πακέτο υπάρχει παράδειγμα κλήσης υποπρογράμματος σε ΓΛΩΣΣΑ με έκφραση, νομίζω στους πύργους του Ανόι. Θα μπορούσε και στην ψευδογλώσσα να ισχύει κάτι παρόμοιο.

Βέβαια θεωρητικά όπως λέει και ο Άλκης, όλα επιτρέπονται στην ψευδογλώσσα...

P.Tsiotakis

Διαφωνώ και ας υπάρχει το παράδειγμα αυτό.

Είναι δεδομένο πως η διαδικασία επιστρέφει ΟΛΕΣ τις τιμές των τυπικών παραμέτρων στις πραγματικές (ακόμα και αν δεν έχουν αλλάξει).
Δεν είναι δυνατόν να αλλάξει η τιμή σταθεράς !! Αν θέλει να είναι συνεπές το διδακτικό πακέτο και όχι ala carte

alkisg

Παράθεση από: sstergou στις 16 Σεπ 2009, 08:20:17 ΜΜ
*Στο διδακτικό πακέτο υπάρχει παράδειγμα κλήσης υποπρογράμματος σε ΓΛΩΣΣΑ με έκφραση, νομίζω στους πύργους του Ανόι. Θα μπορούσε και στην ψευδογλώσσα να ισχύει κάτι παρόμοιο.

Αυτό πάλι θεωρώ ότι ισχύει. Αλγόριθμοι δεν είναι μόνο οι διαδικασίες. Είναι και οι συναρτήσεις. Στις συναρτήσεις *φυσικά και αδιαμφισβήτητα* μπορούμε να περάσουμε έκφραση. Παράδειγμα κλήσης συνάρτησης με έκφραση υπάρχει στο αναδρομικό παραγοντικό. Επομένως (αμφισβητήσιμα?) μπορούμε και στους αλγορίθμους.
(2 τουλάχιστον από τους συγγραφείς του βιβλίου -κι εγώ συμφωνώ μαζί τους- θεωρούν ότι μπορούμε και στις διαδικασίες - αλλά κι αυτό προφανώς δεν είναι κοινώς αποδεκτό)

Όταν μια παράμετρος λοιπόν είναι παράμετρος εισόδου *και όχι εξόδου*, επιτρέπονται εκφράσεις. Το αμφισβητήσιμο σημείο είναι νομίζω σε ποια από τα [συναρτήσεις / διαδικασίες / αλγορίθμους] επιτρέπονται παράμετροι μόνο εισόδου.

Το βιβλίο έχει παραδείγματα με παραμέτρους μόνο εισόδου και για τα 3 αυτά είδη υποπρογραμμάτων.

P.Tsiotakis

Αυτό είναι το θέμα: στις διαδικασίες υπάρχουν παράμετροι εισόδου μόνο; Πως ξεχωρίζουν;

Οι συγγραφείς θα έπρεπε να έχουν αποτυπώσει τη σκέψη τους στο βιβλίο που έγραψαν το 1999 και διδάσκουμε  :angel:

Εξακολουθώ να προτείνω την αποφυγή όλων αυτών ....