Διερμηνευτής Ψευδογλώσσας

Ξεκίνησε από sstergou, 20 Μαΐου 2008, 07:11:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Κάτσε ρε περίμενεεεε, μην αλλάζεις τίποτα ακόμα!!!
  Ο μετρητής πρέπει να αλλάζει τη στιγμή που φεύγει ο έλεγχος από το Τέλος_Επανάληψης και γυρνάει πίσω στο Για. Δηλαδή πριν φύγει από το τέλος επανάληψης έχει ακόμα την τιμή της προηγούμενης επανάληψης. Συμφωνώ με το σκεπτικό του Στάθη ότι πρόκειται για άλλη δομή και όχι για την Όσο και πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με τις δικές της ιδιαιτερότητες δηλαδή ότι πρέπει να συσχετιστεί η αλλαγή του μετρητή με το με βήμα.
   Δεν είμαι απολύτως σίγουρος γιατί το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται να πεις με σιγουριά ποια από τις 2 περιπτώσεις θα παράγει περισσότερες παρανοήσεις, αλλά μου φαίνεται με μια πρώτη ματιά ότι είναι οκ ως έχει.
   Δηλαδή αν αλλάζει πριν το Τέλος_Επανάληψης ο μαθητής θα αναρωτηθεί γιατί το με_βήμα είναι εκεί πάνω και δεν είναι εδώ κάτω αφού εδώ εκτελείται?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sstergou

Ευριπίδη  οι περιπτώσεις είναι 2
1) Αλλαγή τιμής όταν ο εκτελείται τη εντολή "Για ι από 1 μέχρι 10 με_βήμα 2"
2) Αλλαγή τιμής όταν εκτελείται η εντολή "Τέλος_Επανάληψης".

Εγώ είμαι υπέρ της πρώτης.

P.Tsiotakis

Εγώ παιδιά θεωρώ οτι μετά την Τέλος_επανάληψης (που η ροή αναγκαστικά μεταβαίνει στη Για), πραγματοποιείται η τροποποίηση του μετρητή σύμφωνα με το βήμα...

evry

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Δηλαδή η μεταβολή του μετρητή πρέπει να γίνεται τη στιγμή που ο έλεγχος μεταβαίνει από το Τέλος_Επανάληψης στο με_βήμα. Όπως το έχει τώρα

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Αυγ 2009, 06:02:01 ΜΜ
Εγώ παιδιά θεωρώ οτι μετά την Τέλος_επανάληψης (που η ροή αναγκαστικά μεταβαίνει στη Για), πραγματοποιείται η τροποποίηση του μετρητή σύμφωνα με το βήμα...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Άλλαξες τίποτα; Δεν θυμάμαι αν το μεσημέρι που το είχα δοκιμάει ο μετρητής άλλαζε και πιο μετά που γύρναγε πίσω στην αρχή της Για ή αν άλλαζε με το που γύρναγε στην αρχή της Για - όπως είναι τώρα... Τώρα που το ξαναείδα καλό μου φαίνεται...  :)

Νίκος Αδαμόπουλος

Είδα ότι τα κουπιά Αντιγραφής και Επικόλλησης κώδικα λειτουργούν ανεξάρτητα από τις εντολές Copy και Paste του δεξιού κλικ. Είναι σαν να υπάρχουν δύο διαφορετικά πρόχειρα. Ένα για τα κουμπιά και ένα για το δεξί κλικ...

ntzios kostas

Τώρα είναι σωστό. Τώρα η αλλαγή γίνεται κατά την μετάβαση από το τέλος_επανάληψης στη για. Το πρωί ήταν από την για στην πρώτη εντολή της δομής.



Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

sstergou

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Αυγ 2009, 08:24:54 ΜΜ
Άλλαξες τίποτα; Δεν θυμάμαι αν το μεσημέρι που το είχα δοκιμάει ο μετρητής άλλαζε και πιο μετά που γύρναγε πίσω στην αρχή της Για ή αν άλλαζε με το που γύρναγε στην αρχή της Για - όπως είναι τώρα..
Ναι, το άλλαξα το μεσημέρι.


Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Αυγ 2009, 08:24:00 ΜΜ
Είδα ότι τα κουπιά Αντιγραφής και Επικόλλησης κώδικα λειτουργούν ανεξάρτητα από τις εντολές Copy και Paste του δεξιού κλικ. Είναι σαν να υπάρχουν δύο διαφορετικά πρόχειρα. Ένα για τα κουμπιά και ένα για το δεξί κλικ...

Οι περιορισμοί ασφαλείας που έχει το φλας δεν επιτρέπουν πρόσβαση στο κανονικό πρόχειρο του H/Y και ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατό να μπει το κουμπί της επικόλλησης. Για το λόγο αυτό υπάρχει και ξεχωριστό πρόχειρο με κουμπιά στην μπάρα εργαλείων. Το θέμα με προβλημάτισε πάρα πολύ. Το ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο αλλά το οι επιλογές ήταν οι εξής :
1) 1 πρόχειρο χωρίς όμως κουμπιά στην μπάρα και πρόσβαση μόνο από το μενού του δεξιού κλικ.
2) 2 πρόχειρα, το πρώτο προσβάσιμο με δεξί κλικ και τις εντολές copy, paste και το δεύτερο με ύπαρξη κουμπιών στην μπάρα και τις επιλογές Αντιγραφή Κώδικα, Επικόλληση κώδικα προσβάσιμες και αυτές από το δεξί κλικ.

Αν όμως δημιουργεί σύγχυση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να φύγει.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: sstergou στις 29 Αυγ 2009, 09:48:22 ΜΜ
Το ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο αλλά το οι επιλογές ήταν οι εξής :
1) 1 πρόχειρο χωρίς όμως κουμπιά στην μπάρα και πρόσβαση μόνο από το μενού του δεξιού κλικ.
2) 2 πρόχειρα, το πρώτο προσβάσιμο με δεξί κλικ και τις εντολές copy, paste και το δεύτερο με ύπαρξη κουμπιών στην μπάρα και τις επιλογές Αντιγραφή Κώδικα, Επικόλληση κώδικα προσβάσιμες και αυτές από το δεξί κλικ.

Αν όμως δημιουργεί σύγχυση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να φύγει.

ΟΚ. Μην τρελαίνεσαι κιόλας! Διαφήμισέ το ως ειδικό χαρακτηριστικό της εφαρμογής!  ;)

meteo_xampos

Συνάδελφοι σας χαιρετώ, και καλή σχολική χρονιά να έχουμε... Λοιπόν, κάτι που παρατήρησα στον online διερμηνευτή...
Αν τρέξω τον παρακάτω αλγόριθμο...

Αλγόριθμος Τάδε
Διάβασε α
α← "α"
Εκτύπωσε α
Τέλος Τάδε

Αν προσπαθήσεω να τρέξω τον παρακάτω αλγόριθμο...

Αλγόριθμος Τάδε
α← 2
α← "α"
Εκτύπωσε α
Τέλος Τάδε

τότε με ειδοποιεί με μήνυμα ότι... "Η μεταβλητή έχει διαφορετικό τύπο από αυτόν με τον οποίο χρησιμοποιείται στην συγκεκριμένη εντολή"...


pgrontas

Αυτό σωστό μου φαίνεται
Στην πρώτη περίπτωση το α από την Διάβασε μπορεί να είναι οποιοδήποτε τύπος. Στην συνέχεια έρχεται η ανάθεση και το συγκεκριμενοποιεί σε χαρακτήρες. Δεν υπάρχει ασυμβατότητα.
Στην δεύτερη περίπτωση από την πρώτη ανάθεση εξάγει ότι το α είναι αριθμητικό και στην συνέχεια μπαίνουν χαρακτήρες οπότε υπάρχει ασυμβατότητα.
Ας πει βέβαια και ο Στάθης ως ειδικός.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Νίκος Αδαμόπουλος

Κι εμένα σωστό μου φαίνεται...

meteo_xampos

Όπα άκυρο... Βάλτε μια οποιαδήποτε αριθμητική τιμή στην μεταβλητή α, και θα δείτε ότι εκτυπώνει πάλι "α"...
Δεν ολοκλήρωσα τη σκέψη μου...Όποιος δεν έχει μυαλό έχει δάχτυλα και ξαναστέλνει e-mail... :)

sstergou

Ο Παναγιώτης εξήγησε σωστά αυτό που συμβαίνει.

Τώρα για την πρώτη περίπτωση, αν η απορία σου είναι "γιατί δεν βγάζει λάθος αφού η μεταβλητή είναι αλφαριθμητική και έχω δώσει αριθμό;" τότε και πάλι υπάρχει εξήγηση: Το 2 είναι και αυτό μια έγκυρη αλφαριθμητική τιμή, δεν νομίζω ότι γίνεται να ξέρουμε αν ο χρήστης είχε την πρόθεση να δώσει αριθμό και όχι αλφαριθμητικό. Οπότε δεν είναι σωστό να εγερθεί λάθος σε αυτή την περίπτωση.

Wizard

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά!!!

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ξαναπροτείνω το αίτημα για offline υποστήριξη (δηλαδή, άνοιγμα και σώσιμο αρχείων), αλλά και κάτι καινούργιο: να μπορούμε να μεταβάλλουμε το μέγεθος της γραμματοσειράς (και του κώδικα και του τμήματος εντολών/μεταβλητών), γιατί θα ήθελα να κάνω προβολές με προτζέκτορα, αλλά η γραμματοσειρά είναι πολύ μικρή.