Τέλος μαθημάτων για την Γ λυκείου - Φροντιστήρια;

Ξεκίνησε από ManiacGr, 30 Μαΐου 2021, 10:54:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Ας το ξεκινήσουμε από εκεί αφού η πανδημία αφορά τον covid και το συζητάμε για άλλα πράγματα και όχι μόνο για αρρώστιες (εννοείται με αποδεικτικά στοιχεία ώστε να μην προφασίζονται δικαιολογίες κατά τη διάρκεια των εξετάσεων).
Οι απόντες έτσι κι αλλιώς τιμωρούνται επειδή τους χαλάει το καλοκαίρι, και όλοι θέλουν να ξεμπερδέψουν οπότε λίγοι έχουν κίνητρο να το κάνουν. Μου έχει τύχει μαθήτρια να έχει χάσει τη μητέρα της  (από μακροχρόνια ασθενεια) το βράδυ  πριν από ένα μάθημα  και να έρθει να δώσει.
Τόσα πράγματα είναι υπέρ του μαθητή, στο πιο σοβαρό θα κολλήσουμε;
Και επιμένω ότι ο λόγος που δεν γίνεται είναι καθαρά γραφειοκρατικός.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

#16
Προφανώς και μπορούν να γίνουν εξετάσεις μετα την ολοκλήρωση των ειδικών μαθημάτων, μονο στο μάθημα ή στα μαθήματα που έχασε κάθε παιδί (είτε λογω covid είτε λόγω αλλης σοβαρής αιτίας), αν υπάρξει η διάθεση να οργανωθεί κάτι τετοιο. Για οποιοδήποτε παιδι χάσει μαθημα...

Κανένα παιδακι δεν θα ρισκαρει να το κανει επιτηδες. Κανω 22 χρόνια φροντιστήρια και εχω προετοιμασει 900 παιδια. σε δυο λοιπον μου έτυχε λόγω σοβαρής αιτίας και έδωσαν το 2007 και το 2009 επαναληπτικες τον Ιούλιο ( η μια κοπέλα επαθε κριση πανικου το πρωι και ενα αλλο παιδι πεθανε ο πατερας του το προηγούμενο βραδυ....).
αν το κανει αυτό κάποιος επίτηδες, κακο του κεφαλιού του... Και αν ακόμα υπαρχει αυτό ότι δηλαδη καποιοι θα το εκμεταλλευθουν, δεν δικαιολογει τη μη διαμορφωση ειδικα για φέτος, του τρόπου και χρόνου διεξαγωγής των επαναληπτικών.  ειναι αδικια έστω και ένα παιδι να αναγκαστει να δώσει και τα 4 μαθηματα τον Σεπτέμβριο ενώ μπορει να έχει χάσει μονο ένα λόγω covid ή λόγω άλλης σοβαρής αιτίας.
Και κάτι ακόμα ουσιαστικο:
Όταν μαθητής έρχεται και μου λέει πριν καν ξεκινήσω το θέμα - (και αν θέλετε ήταν μια από τις αιτίες να ξεκινήσω την προσπάθεια αυτή) ότι "αν εγώ κύριε βρεθώ θετικός στο τελευταίο μάθημα ενώ έχω γράψει τα άλλα τρία, δεν θα το πω και θα πάω να γράψω και να ξεμπερδεύω" άντε πείσε λοιπόν αυτόν τον μαθητή ότι αυτό δεν είναι σωστό ενώ είναι και επικίνδυνο για τους άλλους και πείσε και τους υπόλοιπους ότι δεν τίθεται θέμα δημόσιας υγείας ... Με λίγα λόγια οδηγούμε τα παιδια σε κάτι τετοιο, ενω μπορει να αποφευχθει.
τελειωνω και ξαναλέω ότι είναι σαν τιμωρία για κάποιο παιδί να υποστεί κάτι τέτοιο και να δώσει και τα 4 μαθήματα τον Σεπτέμβριο. Πρέπει να θεσπιστούν για φέτος, επαναληπτικές μόνο στα μαθήματα που θα χαθούν, μετά την ολοκλήρωση όλων των μαθηματων - και των ειδικών. Δεν νομιζω όμως να γίνει.
Και δεν έχω να πω κατι αλλο. Αυτα είναι η γνώμη μου. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλα αυτά πιστευω σχετικα με το θέμα.

ΥΓ: δεν επιτιθεμαι σε διαφωνούντες ούτε θεωρω ότι έχω το αλαθητο. απλα πιστευω ακράδαντα ότι οι συνθηκες φετος είναι ιδιαιτερες και θα επρεπε να υπάρχουν και ιδιαίτερες λύσεις... ωστόσο δεν πιστευω ότι θα γινει κάτι και εχω παψει να το προσπαθω. το εγραψα, το προωθησα σε καποιους και απο εκει και περα ας κρινουν οι αρμόδιοι αν πρεπει να γινει και αν γινεται.