e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 30 Ιουν 2009, 01:02:25 ΜΜ
Τώρα που ηρέμησαν τα πράγματα να σχολιάσω/αναφέρω τα εξής:

...
...


5) Μην μπλέκουμε όλα τα παραπάνω με το ρόλο των πληροφορικών στα σχολεία! Ο νομοθέτης έχει φροντίσει για αυτό λέγοντας ότι «O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία, εκτός των εφημεριών. Είναι αυτονόητο ότι υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών».

Το νόμο τον ξέρουμε όλοι ... Πόσοι μπορούν να τον εφαρμόσουν όταν το προσωπικό "το παίζει" άσχετο με τις τεχνολογίες και ο Δ/ντής βρίσκεται στη μέση για όλα;

Τέλος πάντων ... από Σεπτέμβρη θα δείξει πόσο "απαλλάσσεται" ο κάθε πληροφορικός από το e-school....
Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να περάσω τα στοιχεία των μαθητών της Α τάξης μέσω excel και μετά ΔΕΝ με άφησε να περάσω τις υπόλοιπες !!!! Αυτό είναι μεγάλη πατάτα από το "πακέτο" .... Δηλ. αν του χρόνου κάποιο Δημοτικό μας στείλει σε excel τα στοιχεία των μαθητών του που γράφονται στο σχολείο μας, εμείς πρέπει να τα περάσουμε με το χέρι;;;;; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ;;; ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ !!! ΕΛΕΟΣ !!!

ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Ή ΟΧΙ ;;; ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ EMAIL ... !!! ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ;; ΤΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ;;

ΑΝΤΕ .....
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

polanagnost

ΠαράθεσηΤο πρόβλημα με τους Μ.Ο το αντιμετωπίζω και εγώ συνάδελφε ακριβώς με τη μορφή που το περιέγραψες. Σχεδόν οι μισοί μαθητές έχουν κατά 1/13 μικρότερο βαθμό από τις αντίστοιχες βαθμολογίες στην Δ-Βάση.
Ισχύει. Το ίδιο παρατήρησα και εγώ. Επίσης ο βαθμός ολογράφως διαφέρει απο τον αριθμητικό σε πολλές περιπτώσεις!
Σχετικά με τα καθήκοντα...φοβάμαι ότι απο το Σεπτέμβρη ο καθένας θα κληθεί να δώσει τη δική του μάχη με το σύλλογο και τη Δ/νση του σχολείου του. Οι εγκύκλιοι υπάρχουν και καλύπτουν τον υπεύθυνο εργαστηρίου αλλά δεν είναι αρκετό. Η φύση του e-school άλλα και η έκταση που θα πάρει η χρήση του, αν δηλαδή θα περιλαμβάνει καταχωρήσεις και διαχείριση όλων των αντικειμένων για τα οποία φτιάχτηκε, το καθιστούν μια θέση εργασίας απο μόνο του σε καθημερινή βάση. Αυτά δεν λύνονται με το να κρυφτούμε κάποιοι πίσω απο την εγκύκλιο και η πείρα έχει δείξει ότι για την πλειοψηφία των συναδέλφων αυτό δεν συμβαίνει. Θα ήταν ευχής έργο να είναι αυτό αφορμή για να συνασπιστούμε κάτω απο ένα σύλλογο και να διεκδικήσουμε κάποια αυτονόητα πράγματα με συλλογική φωνή και συντονισμένες αντιδράσεις.
Να ευχηθώ καλό καλοκαίρι και το Σεπτέμβρη με ....φορτισμένες μπαταρίες!! :)
Ένα λάθος γίνεται σφάλμα μόνο όταν προτιμήσουμε να μην το διορθώσουμε.

george79

#167
Από 24/6 έχω κάνει την μετάπτωση από την δ-βάση αλλά δεν συγχρονίζει. Όταν ανοίγει μου βγάζει το μήνυμα "ακαθόριστο σφάλμα".
Σημείωση: Όταν πάω να κάνω συγχρονισμό χειροκίνητα ζητάει χρήστης sso και κωδικός sso. Εκεί υπάρχει πρόβλημα. Βάζω τον κωδικό που έχει το σχολείο στα email, στο survey,κτλ τίποτα. Βάζω τον κωδικό εισόδου στο eschool πάλι τίποτα (user βάζω admin και κωδικό....)

george79

Μια βοήθεια όποιος μπορεί. Όταν κάνετε συγχρονισμό, user name και password βάζετε αυτά που κάνετε Login στην εφαρμογή;

Ευχαριστώ

elias

Το username και password του email (όχι της εισόδου της εφαρμογής).

george79

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά και αυτό δοκίμασα και δεν συγχρονίζει. Αν θυμάμαι καλά βγάζει ένα μήνυμα "The subscription to 'Allschools' has expired or does not exist" ή κάτι παρόμοιο

elias

Έχω εγκαταστήσει το e-school. Μετά όμως τον πρώτο συγχρονισμό δεν έκανα άλλον για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (δεν είχα αλλάξει κάτι στη βάση). Ο επόμενος συγχρονισμός δεν δούλεψε (νομίζω ότι έβγαζε ίδια μηνύματα λάθους με εσένα). Απεγκατέστησα το πρόγραμμα (σύμφωνα με τις οδηγίες του σχετικού site του υπουργείου) και το εγκατέστησα ξανά. Όλα οκ μετά.

Υ.Γ Με κάθε επιφύλαξη οι οδηγίες.

za√‘ag

Πώς μεταφράζεται το e-school στα ελληνικά;
.
.
.
.
.
.
.
.
e-φιάλτης !!!

Το παράτησα μιας και δεν δεχόταν 2η φορά δεδομένα από το excel (πέρασα μόνο τους μαθητές της Α τάξης) και η υποστήριξη που παρέχει το "μπαζο-πακέτο" είναι ανύπαρκτη !!!

Μιλάμε για την τελευταία εξέλιξη στο λογισμικό !!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητοί συνάδερφοι όπως και εγώ έτσι και εσείς την έχετε "πατήσει" με τον συγχρονισμό. Να σας εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ:
Έκανα εγκατάσταση τον Οκτώβριο χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και κάθε φορά που εκτελούσα την εφαρμογή έβγαζε το γνωστό μήνυμα που ανέφερε πως έκανε συγχρονισμό με το Υπουργείο.  Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα ήρθε email στο σχολείο που μου ανάφερε πως "η σύνδεσή σας θα λήξει σε λίγες ημέρες αν δεν κάνετε συγχρονισμό".
Άνοιξα την εφαρμογή, έκανε από μόνης της συγχρονισμό, όλα καλά, υπέθεσα.
Αυτό διήρκεσε μέχρι και τον Μάιο, όταν ανακάλυψα πως κατά το άνοιγμα της εφαρμογής δεν πραγματοποιείται συγχρονισμό άλλα ένας απλός έλεγχος και ότι έπρεπε ο συγχρονισμό να γίνει χειροκίνητα από την αντίστοιχη επιλογή που προσφέρει το μενού Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περάσει το χρονικό όριο που έχει οριστεί (το δίμηνο) ή το τετράμηνο που αναφέρει ο Νίκος και να έχει αρχικοποιηθεί η βάση σε μια κενή βάση.


Καρκαμάνης Γεώργιος

Συνάδερφοι με το eschool τί κάνετε; Σε πιο στάδιο βρισκόσαστε; Το έχετε εγκαταστήσει; Το δουλεύεται;

pentsas

Η άποψή μου είναι να μην ακουμπήσει κανείς αυτή την εφαρμογή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Εγώ προσωπικά εάν δεν έρθει έγγραφο (δημοσιευμένο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως) που να ορίζει ρητά ότι εγώ είμαι υπεύθυνος για το e-school δεν ακουμπώ τίποτα.
Εάν πάλι έρθει ένα τέτοιο έγγραφο και με αναγκάζει να αναλάβω τότε θα είμαι επιρρεπής στα λάθη και έτσι θα αναγκαστούν με με βγάλουν "ανίκανο".
Δεν μπορούμε συνάδελφοι να γινόμαστε χίλια κομμάτια για να γεμίζουν οι τσέπες κάποιων.
Έλεος πια.
Κακώς ασχολούμαστε στο forum με αυτό το θέμα.
Βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας.
Εμείς διοριστήκαμε για να ασχολούμαστε με σενάρια διδασκαλίας και όχι με διοίκηση επιχειρήσεων-σχολείων.
Ε Λ Ε Ο Σ.

spookype20

Πάντως εμείς έχουμε πρόβλημα με το eschool!!! Στις 30/6/2009 κάναμε τον τελευταίο συγχρονισμό με την ΚΒΔ, όλα δούλεψαν μια χαρά και κλείσαμε για διακοπές. Στις 1/9/2009 "τρέχοντας" την εφαρμογή έγινε συγχρονισμός, στη συνέχεια μία αναβάθμιση της εφαρμογής και μετά εισάγοντας τα σωστά username και password (είναι όντως τα σωστά γιατί από την αρχή χρησιμοποιήσαμε τα default admin και admin@eschool) αδυνατούσαμε να "μπούμε" στην εφαρμογή. Μετά από επικοινωνία (μέσω email) με την τεχνική υποστήριξη δεν πήραμε κάποια απάντηση και αποφασίσαμε να το ξαναεγκαταστήσουμε. Ακολουθήσαμε αναλυτικά τις οδηγίες απεγκατάστασης και τώρα εμφανίζεται άλλο πρόβλημα. Κάνουμε download την εφαρμογή και πριν ξεκινήσει η παραμετροποίησή της το στοιχείο "eschoolUnit" σταματάει να δουλεύει...  Άρα... Τι να πώ... Ξαναεπιστρέψαμε στη δ-βάση!!! Αν μας δώσουν κάποια λύση θα το ξαναεγκαταστήσουμε... Εκτός αν έχουμε κάποιο "φάντασμα" που πειράζει τους H/Y μας... Χ-Files!!! The Truth Is Out There!!!

Αν συνάντησε και κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ας το αναφέρει...
Ευχαριστώ
Teacher, Cinema, TV, Nexus, Pixel, Android, Shopaholic, Gadget, Urban Traveller, Migrate2UbuntuMate

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τα ίδια συμπτώματα έχω και εγώ φίλε spookype20  και αποφάσισα για την ώρα να δουλέψω με την Δ βάση μέχρι νεωτέρας.

pentsas

Τι να πω, από τη μια η ΠΕΚΑΠ ασχολείται με την γρίπη των "χείρων", από την άλλη εμείς παίζουμε αντισφαίριση (e-skatool vs Δ-φάση) και τελικά αυτοί που την πληρώνουν είναι τα παιδιά.
Για σκεφτείτε το λίγο. Ύστερα από κουραστικό αγώνα αντισφαίρισης με τα νεύρα τσατάλια, να πάς την επόμενη ώρα να διδάξεις στα παιδιά της β' γυμνασίου τα ψηφιακά συστήματα.
Τι θα έχεις στο μυαλό σου;

Απογοήτευση.  :(

Σούλας Βασίλης

Τον Μάϊο ανανεώσαμε το δ-βάση.Δήλωσα ότι το σχολείο δεν έχει υπολογιστή με τις κατάλληλες προδιαγραφές όπως πρέπει για το e-school και δουλεύω κανονικά το δ-βάση το οποίο έχουμε πληρώσει βεβαίως. Κράτησα τις οδηγίες εγκατάστασης και το αρχείο παραμετροποίησης και περιμένω οδηγίες.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52