Δικαιώματα χρηστών σε περιβάλλον LTSP

Ξεκίνησε από flipside, 08 Ιουλ 2013, 01:54:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

flipside

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω μια βοήθεια σχετικά με τα δικαιώματα των χρηστών σε περιβάλλον LTSP. Έχω μια εγκατάσταση και όλα λειτουργούν κανονικά. Αυτό που θέλω να αλλάξω είναι οι χρήστες που συνδέονται να έχουν δικαιώματα ώστε να μπορούν να κάνουν κάποιες αλλαγές, όπως για παράδειγμα να μπορούν να αλλάξουν την ημερομηνία κλπ. Τώρα αν προσπαθήσει κάποιος να κάνει μια τέτοια αλλαγή ζητείται από το σύστημα κωδικός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Μπορείς να δώσεις δικαιώματα για κάποιες ρυθμίσεις πειράζοντας τα αρχεία του φακέλου /usr/share/polkit-1/actions.
Για παράδειγμα, για την ημερομηνία, δώσε:
Κώδικας: Bash
sudo gedit /usr/share/polkit-1/actions/org.gnome.settingsdaemon.datetimemechanism.policy


...και βάλε <allow_active>yes</allow_active> στη γραμμή 16.

flipside

Ευχαριστώ Άλκη για την τόσο γρήγορη απάντηση.
Σήμερα που προσπάθησα να εφαρμόσω τη λύση παρατήρησα πως στο φάκελο .../actions δεν υπάρχει το αρχείο "org.gnome.settingsdaemon.datetimemechanism.policy" αλλά αυτά που φαίνονται στην εικόνα που επισυνάπτω. Μάλλον η αλλαγή θα πρέπει να γίνει στο αρχείο "org.gnome.clockapplet.mechanism.policy".
Μπορείς να με καθοδηγήσεις σε ποιο σημείο του αρχείου να προσθέσω το <allow_active>yes</allow_active> ;
Η εγκατάστασή μου είναι της έκδοσης 10.04.

flipside

και κάτι ακόμα...

Σε περίπτωση που είμαι συνδεδεμένος στο server μέσω ssh (πχ putty) πως μπορώ να κάνω συμπίεση του εικονικού δίσκου ώστε να περάσουν οι αλλαγές στους χρήστες;