Οι βάσεις που δημιουργώ από τον πίνακα ελέγχου του mysch δεν είναι κενές

Ξεκίνησε από nkontonatsios, 16 Φεβ 2021, 10:59:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nkontonatsios

Καλημέρα σε όλους!
Μόλις παρατήρησα ότι οι βάσεις δεδομένων που δημιουργώ στο mysch.gr δεν είναι κενές. Μια έχει 165 πίνακες, κάποιοι φαίνονται να είναι από κάποια πρόσθετα που έχω βάλει σε μία εγκατάσταση joomla που πατάει σε άλλη βάση που έχω δημιουργήσει εκεί. Δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να τους σβήσω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Μήπως μπορεί κάποιος ή κάποια να με διαφωτίσει;

Δημήτρης Κανάς

Γεια σου,

βάσεις δεδομένων και mysch.gr είναι διαφορετικά πράγματα.

Για site στο Π.Σ.Δ. δουλεύεις στο http://webhost.sch.gr/ μέσω του plesk

Η βάση δημιουργείται ανά εφαρμογή και τον τομέα που θα την εγκαταστήσεις.

Εναλλακτικές διευθύνσεις είναι αυτές του mysch
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

nkontonatsios

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά φαίνεται ότι δεν έθεσα καλά την ερώτηση.
Να επαναδιατυπώσω καλύτερα αυτό που είπα:
Στον πίνακα ελέγχου του mysch πηγαίνω στο μενού "Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων MySQL".
Πατάω Προσθήκη βάσης και αποθήκευση αλλαγών.
Πηγαίνω στη διαχείριση βάσης μέσω του phpMyAdmin και βλέπω ότι η βάση δεν είναι κενή, αλλά έχει δεκάδες πίνακες.
Η ερώτησή μου είναι γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν ψάχνω λύση σε κάποιο πρόβλημα, μπορώ να τους σβήσω τους πίνακες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η βάση δεν είναι κενή αμέσως μετά τη δημιουργία της. Κενή δεν θα έπρεπε να είναι;

Δημήτρης Κανάς

Εννοείς το my.sch.gr... πίνακας ελέγχου δηλαδή.

Από εκεί δεν κάνουμε κάτι πλεον (δημιουργία, επεξεργασία) μιας και αφορά τον παλιό τρόπο διαχείρισης της βάσης.

Στο plesk δημιουργείς βάσεις με δικαιώματα ανά χρήστη που επίσης τον δημιουργείς.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr