Router της Wind και router Cisco (εργαστήριο) -> Μπλέξαμε

Ξεκίνησε από za√‘ag, 04 Σεπ 2020, 10:11:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Μετά την καραντίνα (Μάιο) έγινε αναβάθμιση από τη wind σε άλλο router.

Αποτέλεσμα:
- Ο cisco του εργαστηρίου να μην βλέπει τηλ. δίκτυο (το λαμπάκι CD αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο).
- κάποια μηχανήματα στο γραφείο παίρνουν ip της μορφής 192.168.α.β   και κάποια άλλα της μορφής 10.65.α.β ....
- στις πανελλήνιες υπήρξε και πρόβλημα ταυτοποίησης του σχολείου ότι συνδέεται από το ΠΣΔ !!
- συνήθως δεν έχει ίντερνετ κανένα μηχάνημα
- εκτυπωτές (φωτοτυπικά) δικτυακοί δεν συνδέονται με κανέναν.
- ΤΥΧΑΙΑ κάποιοι δουλεύουν ... οι περισότεροι όχι

κάλεσα την wind να ρυθμίσει το ρουτερ της .. θα έρθει κάποιος τεχνικός τη Δευτέρα ... φοβάμαι ότι δεν θα κάνει κάτι αλλά πιο πολύ φοβάμαι τα ... "γαλλικά" μου

Το ΠΣΔ πρέπει να κάνει κάτι ή είναι θέμα της wind?
---- Πριν την αλλαγή του ρουτερ της wind είχαμε πάλι παρόμοια προβλήματα αλλά ο cisco συνδεόταν κανονικά.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Γι' αυτά θέλει κυρίως επικοινωνία με τον Υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ σου και το ΠΣΔ.

Το ΠΣΔ έχει συνδέσεις otenet, όχι wind. Αν έχετε και wind, αυτή θα είναι δεύτερη για την τηλεφωνία του σχολείου, και θα πρέπει είτε να μην έχει καθόλου router, είτε αν έχει, να μην είναι συνδεδεμένος με το υπόλοιπο δίκτυο του σχολείου.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 04 Σεπ 2020, 06:44:06 ΜΜ
Γι' αυτά θέλει κυρίως επικοινωνία με τον Υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ σου και το ΠΣΔ.

Το ΠΣΔ έχει συνδέσεις otenet, όχι wind. Αν έχετε και wind, αυτή θα είναι δεύτερη για την τηλεφωνία του σχολείου, και θα πρέπει είτε να μην έχει καθόλου router, είτε αν έχει, να μην είναι συνδεδεμένος με το υπόλοιπο δίκτυο του σχολείου.

Πώς γίνεται όμως να απομονωθεί το εργαστήριο (τουλάχιστον) από το άλλο; Δεν έχω ιδέα πού πάει τι στο κτήριο ...Θα δω μήπως τη Δευτέρα καταφέρει η Wind να λύσει το πρόβλημα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Πας στον router του διευθυντή και του βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet. :)
Τα σχολεία δεν πρέπει να έχουν δύο routers, ή, αν έχουν, θα πρέπει κάποιος εκεί μέσα να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και να αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη.

Η Wind, ο ΟΤΕ κλπ δεν ασχολούνται με το τοπικό δίκτυο, αυτό είναι θέμα του ΠΛΗΝΕΤ και του Πληροφορικού (ή στην ανάγκη, εξωτερικού συνεργάτη ειδικού δικτύων που θα προσλάβει το σχολείο).

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2020, 07:22:10 ΠΜ
Πας στον router του διευθυντή και του βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet. :)
Τα σχολεία δεν πρέπει να έχουν δύο routers, ή, αν έχουν, θα πρέπει κάποιος εκεί μέσα να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και να αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη.

Η Wind, ο ΟΤΕ κλπ δεν ασχολούνται με το τοπικό δίκτυο, αυτό είναι θέμα του ΠΛΗΝΕΤ και του Πληροφορικού (ή στην ανάγκη, εξωτερικού συνεργάτη ειδικού δικτύων που θα προσλάβει το σχολείο).

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τη Δευτέρα θα μιλάω μόνο ... Γαλλικά :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2020, 07:22:10 ΠΜ
Πας στον router του διευθυντή και του βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet. :)
Τα σχολεία δεν πρέπει να έχουν δύο routers, ή, αν έχουν, θα πρέπει κάποιος εκεί μέσα να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και να αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη.

Ακριβώς. Λίγη γνώση της καλωδίωσης του σχολείου χρειάζεται και το μπέρδεμα λύνεται.

Στο ένα από τα σχολεία που είμαι, εκτός της γραμμής του ΠΣΔ, έχουμε ADSL και στη γραμμή τηλεφώνου του σχολείου. Και οι δυο συνδέσεις κλειδώνουν περίπου στα 10 Mbit. Έχω κρατήσει τη γραμμή του ΠΣΔ για το εργαστήριο και την άλλη για γραφεία, φωτοτυπικό και τάξεις (σε ξεχωριστό switch). Δύο ξεχωριστά δίκτυα δηλαδή.

Από την υποστήριξη του ΠΣΔ μου είχαν πει ότι υπάρχει η δυνατότητα με δεύτερο router στην τηλεφωνική γραμμή του σχολείου (σε bridged mode), η τηλεφωνική γραμμή (ευρυζωνική) να δουλεύει με ΟΤΕ και το internet μέσω δεύτερου λογαριασμού στο ΠΣΔ. Δεν το κάναμε λόγω έλλειψης router, αλλά το έχω στα υπόψη.

za√‘ag

Είμαι 2η χρονιά στο σχολείο ... κάθε χρόνο από το 2006 αλλάζω σχολείο και τις περισσότερες χρονιές πήγαινα σε πάνω από 2 σχολεία.
Δεν ξέρει κανένας τι συνδέσεις έχουν γίνει ... και δεν έχω την υπομονή (και τις τεχνικές γνώσεις) να ψάχνω γραμμές και καλώδια ...
Την γκρίνια του κάθε συναδέλφου δεν θέλω και η δ/ντρια δεν το κατέχει ...

Από την άλλη αυτή η αντιμετώπιση από wind (πχ) με την "ξερολιά" του κάθε τεχνικού μου τη δίνει αφάνταστα (γι' αυτό είπα πιο πάνω περί "Γαλλικών")
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2020, 07:22:10 ΠΜ
Πας στον router του διευθυντή και του βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet. :)
Τα σχολεία δεν πρέπει να έχουν δύο routers, ή, αν έχουν, θα πρέπει κάποιος εκεί μέσα να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και να αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη.
Δεν έχω καμιά όρεξη για "μαλλιοτραβήγματα" ... το μόνο που θα καταφέρω είναι να τρέχω πάνω-κάτω 2 ορόφους (κιλό δεν θα χάσω :) ) και να μείνει το σχολείο ασύνδετο.

Δεν ξέρουμε ούτε αν άλλαξε η γραμμή σε vdsl ... (ήταν προγραμματισμένο αλλά λόγω covid και lockdown δεν ξέρω αν άλλαξε)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ilias_s

Αυτό που περιγράφεις είναι η εικόνα ενός "τυπικού" σχολείου! Συνήθως κάθε φορά που χρειάζεται κάτι, κάποιος τραβάει και μία γραμμή τηλεφώνου/δικτύου (ή και ρεύματος! γιατί όχι;). Κάθε φορά διαφορετικός και χωρίς φυσικά να καταγράφεται τίποτα και κανείς να μη γνωρίζει ύστερα από 2-3 χρόνια. Αυτή η εικόνα συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα (διάβασε στο Υ.Γ να γελάσεις αν θες).

Το εργαστήριο τυπικά πρέπει να έχει γραμμή του ΠΣΔ (δηλ. του ΟΤΕ) για την οποία δεν πληρώνει το ίδιο τίποτα (ανήκει στο ΠΣΔ και πληρώνεται από αυτό). Θα σου πρότεινα, τουλάχιστον, να ζητήσεις τα στοιχεία σύνδεσης του σχολείου από το ΠΣΔ (αυτοί ξέρουν τον αριθμό της τηλεφωνικής σύνδεσης που έχει παραχωρηθεί στο σχολείο) και να ζητήσεις απο τη δ/ντρια να κάνει τα απαραίτητα ώστε τουλάχιστον στο εργαστήριο να έχεις τη γραμμή του ΠΣΔ. Αν θέλουν σύνδεση wind ας την κρατήσουν στο γραφείο. Αν δεν το κάνουν, άστους, εσύ έκανες αυτό που έπρεπε!

Υ.Γ : Στο σχολείο μου, μετά από 6 και 7 χρόνια αντίστοιχα, έχουν βρεθεί εκτυπωτής και προτζέκτορας του παλιού εργαστηρίου σε άσχετα μέρη. Είχαν μετακινηθεί εκεί χωρίς καταγραφή και σε κάποια φάση είχε θεωρηθεί ότι πετάχτηκαν (αφού δεν βρίσκονταν στο εργαστήριο ή στην αποθήκη και κανείς δεν ήξερε τίποτα γι' αυτά) ως χαλασμένα και έγινε πρωτόκολλο καταστροφής...

za√‘ag

Παράθεση από: ilias_s στις 05 Σεπ 2020, 04:09:10 ΜΜ
Αυτό που περιγράφεις είναι η εικόνα ενός "τυπικού" σχολείου! Συνήθως κάθε φορά που χρειάζεται κάτι, κάποιος τραβάει και μία γραμμή τηλεφώνου/δικτύου (ή και ρεύματος! γιατί όχι;). Κάθε φορά διαφορετικός και χωρίς φυσικά να καταγράφεται τίποτα και κανείς να μη γνωρίζει ύστερα από 2-3 χρόνια. Αυτή η εικόνα συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα (διάβασε στο Υ.Γ να γελάσεις αν θες).

Το εργαστήριο τυπικά πρέπει να έχει γραμμή του ΠΣΔ (δηλ. του ΟΤΕ) για την οποία δεν πληρώνει το ίδιο τίποτα (ανήκει στο ΠΣΔ και πληρώνεται από αυτό). Θα σου πρότεινα, τουλάχιστον, να ζητήσεις τα στοιχεία σύνδεσης του σχολείου από το ΠΣΔ (αυτοί ξέρουν τον αριθμό της τηλεφωνικής σύνδεσης που έχει παραχωρηθεί στο σχολείο) και να ζητήσεις απο τη δ/ντρια να κάνει τα απαραίτητα ώστε τουλάχιστον στο εργαστήριο να έχεις τη γραμμή του ΠΣΔ. Αν θέλουν σύνδεση wind ας την κρατήσουν στο γραφείο. Αν δεν το κάνουν, άστους, εσύ έκανες αυτό που έπρεπε!

Αυτό έχω σκοπό να κάνω ... Η δυσκολία είναι ότι αν καλέσω την τεχν. υποστήριξη του ΠΣΔ δεν θα καταφέρω να μιλάω από το εργαστήριο με το τηλ. μιας και δεν υπάρχει τηλ στο εργαστήριο (θα έπρεπε να υπάρχει αλλά δεν ...) και το ασύρματο τηλ. στο 2ο όροφο δεν θα εχει σήμα ... εκτός αν το κάνω από το κινητό ... να με καλέσουν από το πσΔ -- προβλέπεται;


Εχω την ελπίδα οτι ο τεχνικος της wind θα απομονώσει τον cisco .....

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: ilias_s στις 05 Σεπ 2020, 04:09:10 ΜΜ
...

Υ.Γ : Στο σχολείο μου, μετά από 6 και 7 χρόνια αντίστοιχα, έχουν βρεθεί εκτυπωτής και προτζέκτορας του παλιού εργαστηρίου σε άσχετα μέρη. Είχαν μετακινηθεί εκεί χωρίς καταγραφή και σε κάποια φάση είχε θεωρηθεί ότι πετάχτηκαν (αφού δεν βρίσκονταν στο εργαστήριο ή στην αποθήκη και κανείς δεν ήξερε τίποτα γι' αυτά) ως χαλασμένα και έγινε πρωτόκολλο καταστροφής...

Το πρωτόκολλο καταστροφής !! όλα τα λεφτά ...

Όταν πήγα πέρυσι ζήτησα το γνωστό βιβλίο συμβάντων ... μου είπαν "Τι είναι αυτό;"Με τα πολλά πήρα (όπως κάνω και σε άλλα σχολεία σε παρόμοιες περιπτώσεις) ένα τετράδιο πανελληνίων για να οργανωθώ. Ανοίγοντας ένα συρτάρι στο γραφείο μέσα στο εργαστήριο, στο κάτω μέρος βρήκα ένα μαύρο βιβλίο που έγραφε ΒΙΒΛΙΟ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ... όπως ήταν παλιά.

Ενημερωμένο !!! ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2004-5 !!!!!

Γύρισα σελίδα και το ενημέρωσα κανονικά πέρυσι με όσες μεταβολές έκανα.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ilias_s

Παράθεση από: za√'ag στις 05 Σεπ 2020, 08:15:12 ΜΜ
Αυτό έχω σκοπό να κάνω ... Η δυσκολία είναι ότι αν καλέσω την τεχν. υποστήριξη του ΠΣΔ δεν θα καταφέρω να μιλάω από το εργαστήριο με το τηλ. μιας και δεν υπάρχει τηλ στο εργαστήριο (θα έπρεπε να υπάρχει αλλά δεν ...) και το ασύρματο τηλ. στο 2ο όροφο δεν θα εχει σήμα ... εκτός αν το κάνω από το κινητό ... να με καλέσουν από το πσΔ -- προβλέπεται;

Εχω την ελπίδα οτι ο τεχνικος της wind θα απομονώσει τον cisco .....

Κανονικά επάνω στις γραμμές του ΠΣΔ δεν πρέπει να υπάρχει τηλέφωνο (ώστε να μη γίνονται κλήσεις και ανεβαίνει ο λογαρισμός τον οποίο πληρώνει το ΠΣΔ και όχι το σχολείο). Το να σε καλέσει το helpdesk στο κινητό για κάποιο θέμα γίνεται και το έχω κάνει πολλές φορές αρκεί να τους το πεις.

Αν δε χρησιμοποιείς τη σύνδεση του ΠΣΔ αλλά κάποιας εταιρείας "αυτόνομα" (έστω και του OTE) χάνεις το "φιλτράρισμα" των ιστοσελίδων του ΠΣΔ. Σε ΑΥΤΟ μπορείς να πατήσεις και να απαιτήσεις να γίνει μεταφορά της γραμμής ΠΣΔ στο εργαστήριο.

Επίσης χάνεις τη δυνατότητα που σου παρέχει το ΠΣΔ για στατική IP το οποίο π.χ βολεύει πολύ αν δε μένεις κοντά στο σχολείο ώστε να κάνεις, στα γρήγορα, τη διαχείριση από μακρυά.

Το ΠΣΔ (έμαθα σχετικά πρόσφατα) έχει συννενοηθεί με τον ΟΤΕ ώστε, τα router (speedport) που αναγκαστικά πλέον στέλνει όταν οι συνδέσεις γυρίσουν σε vDSL, αυτόματα να παίρνουν τις ρυθμίσεις λογαριασμού ΠΣΔ του σχολείου οι οποίες πλέον δεν είναι το username/password της σχολικής μονάδας στο ΠΣΔ (όπως ήταν παλιότερα). Αυτό σημαίνει και λιγότερη φασαρία σε πολλές περιπτώσεις.

Τέλος, κάθε σχολείο έχει μία γραμμή ΠΣΔ... Η δική σας που καταλήγει; Αυτό το ερώτημα δεν πρέπει κάποια στιγμή να απαντηθεί;

Παράθεση από: za√'ag στις 05 Σεπ 2020, 08:22:04 ΜΜ
...

Όταν πήγα πέρυσι ζήτησα το γνωστό βιβλίο συμβάντων ... μου είπαν "Τι είναι αυτό;"Με τα πολλά πήρα (όπως κάνω και σε άλλα σχολεία σε παρόμοιες περιπτώσεις) ένα τετράδιο πανελληνίων για να οργανωθώ. Ανοίγοντας ένα συρτάρι στο γραφείο μέσα στο εργαστήριο, στο κάτω μέρος βρήκα ένα μαύρο βιβλίο που έγραφε ΒΙΒΛΙΟ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ... όπως ήταν παλιά.

...

Σε αρκετές περιπτώσεις η κατάσταση στα σχολεία, όσον αφορά, τα διάφορα βιβλία είναι τραγική. Το ίδιο ισχύει και για τα εργαστήρια ειδικά εκεί που δεν υπηρετεί καθηγητής πληροφορικής σταθερά για κάποια χρόνια. Μπορώ να σου αναφέρω διάφορες περιπτώσεις που έχω συναντήσει προσωπικά κατά καιρούς και σίγουρα οι συνάδελφοι (ειδικά όσοι είναι ή έχουν κάνει ΠΛΗΝΕΤ) θα έχουν και άλλες.

Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι η πρώτη καταγραφή του εξοπλισμού εργαστηρίου στο σχολείο οργανικής μου έγινε ΕΠΙΣΗΜΑ σε ένα τετράδιο πανελλαδικών του 1999 (σφραγίδες-υπογραφές... τα πάντα!) το οποίο έχω κρατήσει για λόγους "αυτοδικαίωσης" καθαρά. Βιβλίο Υλικού του σχολείου ουσιαστικά δεν υπάρχει αφού το επίσημο έπαψε να ενημερώνεται κάπου μεταξύ 1996 με 1998. Πάλι καλά που έχουμε πλέον το inventory.sch.gr και σε πολλές περιπτώσεις (όχι σε όλες) έχει γίνει μία στοιχειώδης καταγραφή.

za√‘ag

Αν καλέσω τελικά και την τεχνική υποστήριξη του ΠΣΔ μπορεί να έρθει κάποιος τεχνικός στο σχολείο; Δεν μου έχει τύχει...

Παράθεση από: ilias_s στις 06 Σεπ 2020, 10:05:18 ΠΜ
...

Τέλος, κάθε σχολείο έχει μία γραμμή ΠΣΔ... Η δική σας που καταλήγει; Αυτό το ερώτημα δεν πρέπει κάποια στιγμή να απαντηθεί;

...

Αυτό δεν μπορεί να το ανιχνεύσει αυτός της wind που θα έρθει αύριο; Να δει το τηλεφωνικό καλώδιο που μπαίνει πάνω στο cisco πού πάει;; Νομίζω υπάρχει τρόπος (κάτι με βομβητή)

Επίσης αν η wind αναβάθμισε σε vdsl τι θα γίνει με το cisco; Κάτι έχει κάνει αυτός όταν έκανε τις συνδέσεις ...

Έχει να πέσει "γαλλικό" αύριο .... θα πάει cloud (σύννεφο που λέμε)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: ilias_s στις 06 Σεπ 2020, 10:05:18 ΠΜ
...

Επίσης χάνεις τη δυνατότητα που σου παρέχει το ΠΣΔ για στατική IP το οποίο π.χ βολεύει πολύ αν δε μένεις κοντά στο σχολείο ώστε να κάνεις, στα γρήγορα, τη διαχείριση από μακρυά.

...


Θα ήθελα μερικές οδηγίες σχετικά με αυτό ...

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ilias_s

#14
Ο τεχνικός οποιασδήποτε εταιρείας (τυπικά) δεν υποχρεούται να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση του κτιρίου. Εντάξει οι περισσότεροι θα σου φέρουν το σήμα μέχρι το πριζάκι στον τοίχο και δε θα σε βάλουν να πληρώσεις ηλεκτρολόγο για αυτή τη δουλειά (αυτό ισχύει για την COSMΟΤΕ τουλάχιστον). Τώρα το να ελέγξει ποια γραμμή πάει που δεν είναι δύσκολο μεν γι' αυτόν αλλά δεν είναι και μέσα στις υποχρεώσεις του συνήθως (γιατί σκέψου πως η καλωδίωση ενός κτιρίου μπορεί να είναι πολύ περίπλοκη και το συγκρότημα μεγάλο).

Τώρα αυτό με τα "γαλλικά" θα σου έλεγα να το αποφύγεις, αφενός γιατί αν τον πιάσεις στο φιλότιμο έχεις καλύτερες πιθανότητες να σου κάνει τη δουλειά αφετέρου... είναι ένας υπάλληλος που πιθανότατα είναι στη γύρα για σαφώς λιγότερα απ' αυτά που παίρνουμε εμείς. Το βλέπω κάπως κρίμα καθώς ούτε αυτός φταίει που στα σχολεία κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει (εξ αρχής το εργαστήριο δεν έπρεπε να έχει σύνδεση εκτός ΠΣΔ και δε νομίζω πως αυτό ήταν ιδέα της ίδιας της wind...).

Σχετικά με το ΠΣΔ τώρα (αν κάπου κάνω λάθος με διορθώνετε οι υπόλοιποι) :

1) Το ΠΣΔ ξέρει να σου πει ποια σύνδεση (αριθμός τηλεφώνου) έχει αποδοθεί στο σχολείο σου. Πάρε στο 8011180181 και ρώτα τους. Κάθε σχολείο που είχε/έχει ένα εργαστήριο πρέπει να έχει μία!
Πιθανώς ο δ/ντής να αγνοεί την ύπαρξη αυτής της σύνδεση (δεν έρχεται λογαριασμός στο σχολείο για να τον δει).

2) Αν αναφέρεις βλάβη σε γραμμή του ΠΣΔ το helpdesk τη διαβιβάζει στον ΟΤΕ και έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ. Προσωπικά, εδώ που είμαι, προτιμώ την υποστήριξη των τεχνικών του ΟΤΕ (για τον ίδιο λόγο επιλέγω ΟΤΕ και για το σπίτι και ας είναι πιο ακριβός).

3) Αν έχεις στο εργαστήριο τη γραμμή ΠΣΔ, πιθανώς εξ ορισμού να σου αποδίδεται στατική ip, δεν ξέρω! Aν δεν ισχύει αυτό μπορείς να το ζητήσεις ώστε να σου αποδίδεται σταθερά μία συγκεκριμένη IP (DHCP bind ή ARP bind). Παλιότερα (1-2 χρόνια πριν) το είχα ζητήσει από το helpdesk όταν "βγήκε off" ο cisco και αναγκαστικά βάλαμε speedport entry 2i και το έκαναν.

4) Αν και όταν γυρίσει η γραμμή του ΠΣΔ σε vDSL θα σου στείλει router o ΟΤΕ αφού ο cisco "βγαίνει off" αφού δε θα συγχρονίζει μόνος του. Πλέον τον cisco δεν θα τον έχεις ανάγκη και το speedport θα πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις της γραμμής του ΠΣΔ. Φυσικά μπορείς να κρατήσεις τον cisco αλλά θα πρέπει να βάλεις το speedport σε bridge mode, να συνδέσεις αυτό πάνω στη γραμμή και να συνδέσεις τον cisco πίσω από το speedport για να κάνει το routing. Προσωπικά δεν το έκανα καθώς δεν βλέπω κάποιο ουσιασιαστικό όφελος από αυτή την "επιπλέον πολυπλοκότητα". Εντάξει σίγουρα ο cisco είναι ανώτερης ποιότητας μηχάνημα από το φθηνό speedport αλλά και με το τελευταίο δεν είχα θέματα...

Για θέματα ΠΣΔ μπορεί να σε βοηθήσει ο Υπ.ΠΛΗΝΕΤ, αν στην περιοχή σου υπάρχει κάποιος σε αυτή τη θέση, αλλά μη το θεωρείς και δεδομένο.