Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

alkisg

Κάτω από χθες το απόγευμα μέχρι σήμερα το πρωί. "Ο δικτυακός τόπος δεν αντιστοιχεί σε κάποιον χρήστη".

alkisg

Όλη μέρα κάτω το στέκι, μαζί με όλες τις σελίδες χρηστών του ΠΣΔ.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μην ανησυχείτε... ο κόμβος του ΠΣΔ στην Πάτρα είναι συνήθως εκτός τις τελευταίες μέρες, λόγω συντήρησης του δικτύου ηλεκτρισμού (η επίσημη πληροφόρηση, που όμως ΔΕΝ επηρέαζε θεωρητικά τη Φωκίδα, που είμαι εγώ, ούτε τα Ιωάννινα, κι όμως όλα είναι κάτω...) Νομίζω ότι πρέπει να "ανακαινίσουν" το υλικό. για να δούμε, η νέα ηγεσία του ΥΠΕΠΘ θα κάνει τίποτε για το θέμα αυτό, ή μόνο θα υπόσχεται;
Για μερικές ώρες την ημέρα δε λειτουργούν web server, ftp server, sql server & mail server. Υπομονή...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

alkisg

Απ' ότι φαίνεται και το σχολικό δίκτυο είχε διακοπές (και) φέτος, το στέκι έχει καμιά βδομάδα που δεν δουλεύει, εκτός από λίγα λεπτά λειτουργίας αραιά και που.
Anyway καλή καρδιά ας μην εκφραστούμε @)(#@)*$@#) χρονιάρες μέρες.  :-X

Καλή χρονιά σε όλους!  :)

alkisg

ΟΛΕ!!! "Σηκωθήκαμε" πάλι μετά από 3 μέρες!

Είχα κάνει report του προβλήματος στο helpdesk.sch.gr, αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.
Σήμερα σκέφτηκα να το δω λίγο μέσω phpmyadmin, και εντόπισα το πρόβλημα: είχε κρασάρει ένας πίνακας στην mysql, πιθανώς από τα πολλά reboot του server...  >:(

Έχουν καταντήσει κουραστικά πάντως τα καθημερινά προβλήματα του ΠΣΔ...  :'(

Loukritia

Άλκη,
σε ευχαριστούμε που σήκωσες το site, γιατί ένοιωθα αποκομμένη από τους συναδέλφους και τις εξελίξεις!!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

alkisg

Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους, αλλά εγώ έχω πολλές μέρες που βλέπω "Service temporarily unavailable" όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο στέκι. Όταν την άλλη μέρα καταφέρνω να μπω για λίγη ώρα, βλέπω ότι έχουν γίνει διάφορα posts την ώρα που εγώ δεν μπορούσα να μπω... Άρα κάτι τρέχει σε κάποιον ενδιάμεσο κόμβο, όχι στον server... έτυχε και σε κανέναν άλλο αυτό;

Νίκος Αδαμόπουλος

2-3 φορές μέσα στο ΣΚ!

spin

Παράθεση από: alkisg στις 03 Μαΐου 2010, 09:48:31 ΠΜέτυχε και σε κανέναν άλλο αυτό;
Ναι και σε μένα συμβαίνει το ίδιο.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#54
Και σε μένα, το Σ-Κ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ (ΔΕΥΤΕΡΑ)...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

pgrontas

Ομοίως με τον Λάμπρο, και εγώ όλο το ΣΚ και σήμερα το πρωί
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gthal

Ναι, από Παρασκευή βράδυ νομίζω
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

tom

Εγώ είχα πρόβλημα και στην Αθήνα την Παρασκευή και στην Άμφισσα μέσα στο Σ/Κ. 
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

dim

27 ψήφοι?
Που είναι οι υπόλοιποι?
Πάμε να φύγουμε...... πάμε. (Αν και αυτή η λέξη τον Οκτώβριο που παίχτηκε μας πήρε και μας σήκωσε)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε νοιώθω αρμόδιος να πω αν πρέπει να φύγει το στέκι από το ΠΣΔ ή όχι, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να μείνει γενικά το στέκι στο ΠΣΔ και ειδικά να στηρίξουμε το ΠΣΔ ως οντότητα και θεσμό. Τα παιδιά εκεί είναι πολύ σούπερ και πατάνε πολύ δουλειά... και χωρίς 15ο ή 16ο μισθό!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...