Τεχνικά ζητήματα για το MySchool

Ξεκίνησε από lef, 26 Νοε 2013, 12:26:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lef

Συνάδελφοι ξεκινώ θέμα αντίστοιχο με το e-school και ρίχνω την πρώτη "καυτή" ερώτηση:

Ξέρει κανείς θετικά (χωρίς υποθέσεις) πώς σκοπεύουν να κάνουν την "πλήρως αυτοματοποιημένη" μετάπτωση των Λυκείων από το ΝΕΣΤΩΡ;

Εγώ πήρα τηλέφωνο στην υπηρεσία υποστήριξης αλλά η κοπελίτσα που το σήκωσε προφανώς δεν ήξερε πολλά (κλασσική περίπτωση 1ου επιπέδου helpdesk), μου έλεγε για e-school ενώ διευκρίνισα ότι παίρνω από Λύκειο και έχω (όπως και όλα τα Λύκεια) ΝΕΣΤΩΡ. Στη συνέχεια ρώτησε κάποιον και μου είπε ότι "μάλλον" θα γίνει μετάπτωση του MDB και όχι εξαγωγή σε Excel με όλα τα προβλήματα που αυτό έχει. Π.χ. αν δείτε το template excel  που έχει μέσα στην εφαρμογή για την μετάπτωση, τα πεδία που έχει σε σχέση με τα δεδομένα που έχουμε περασμένα στη βάση είναι εξαιρετικά λίγα και αν δεν αλλάξει κάτι θα χαθεί πολλή δουλειά .

Στο μεταξύ έχει έρθει και αυτό το e-mail από τον ΕΠΑΦΟ για τους χρήστες του δ-Βαση που μιλάει για αυτοματοποιημένη εξαγωγή της βάσης στη μορφή που επιθυμεί το myschool με το πάτημα ενός κουμπιού αλλά πάλι σε excel!!!!!!!  Οπότε έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια ότι ΔΕΝ προκειται να υπάρχει μετάπτωση του MDB ...

Και φυσικά όλα αυτά σε συνδυασμό με το διάστημα 21/12 με 8/1 που μας δίνουν για τη μετάπτωση με κάνουν να πιστεύω ότι μετά από το μαύρο καλοκαίρι που περάσαμε, έπονται και μαύρα χριστούγεννα, γιατί κατά τις 15-20/1 έχουμε και τις βαθμολογίες που υποτίθεται πρέπει να περαστούν στο myschool.

Εάν υπάρχει κάποιος που έχει ελεγμένες πληροφορίες για το τί μέλει γενέσθαι ας μας ενημερώσει.

Κατά τα άλλα ας χρησιμοποιησουμε αυτό το θέμα για να αναφέρουμε προβλήματα του νέου συστήματος

giorgis37

Νομίζω πως για τα γυμνάσια είναι πιο δύσκολο....διότι σε μόλις 4 μέρες τελειώνει το τρίμηνο.
Όσοι είστε σε γυμνάσιο μπορείτε να δείτε
1) Σας εμφανίζει γενικό μέσο όρο του κάθε μαθητή για το τρίμηνο στον έλεγχο προόδου
2) Υπάρχει δυνατότητα αυξομοίωσης του πλάτους των στηλών του μαθήματος και του διδάσκοντα καθηγητή στον έλεγχο προόδου;
3) Τις απουσίες πρέπει να τις καταχωρούμε καθημερινά;
4) Που θα βγάλετε ελέγχους
5) Σας εμφανίζει το όνομα του καθηγητή που διδάσκει Σχολική και κοινωνική ζωή στον έλεγχο προόδου;

zsdregas

Είμαι σε ΕΠΑΛ με 340 μαθητές.
Να αναφέρω τα προβλήματα που έχω βρει μπροστά μου προς το παρόν.
1. Η μετάπτωση δεδομένων των μαθητών με excel, δεν έγινε με την πρώτη κι αμέσως. Δηλαδή, δοκίμασα να ανεβάσω όλο το αρχείο με την μία  ;D (Το γέλιο πάει στο ηλίθιο της προσπάθειάς μου). Το απότελεσμα ήταν "Request time out" κατά τον έλεγχό του. Τελικά, ανέβηκαν σε κομμάτια 30-50 μαθητών, ανάλογα και με το φόρτο του server.
2. Στην πρώτη τάξη δεν μπορώ να δηλώσω τμήμα κατεύθυνσης στους μαθητές. Έχω δημιουργήσει τα τμήματα κατεύθυνσης αλλά δεν εμφανίζονται κατά την εισαγωγή στην καρτέλα μαθητή.
3. Στην τρίτη τάξη έχω δηλώσει τμηματα ομάδας Α αλλά στην αντιστοίχηση μαθητή σε τμήματα, εμφανίζει τα τμήματα αυτά σαν γενικής παιδείας. Το σύστημα,φυσικά, δεν επιτρέπει την αντιστοίχηση ενός μαθητή σε δύο τμήματα γενικής παιδείας. Γιαυτό έχω ανοίξει ticket στο helpdesk.

Το σχολείο μας έχω δηλώσει 72 συνολικά τμήματα, στο Myschool! Στη Β τάξη, πχ, δήλωσα 6 γενικής, 7 επιλογής, 6 αγγλικών, 6 υποστήριξης, 8 τομέα, κι αυτό αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Σύνολο 33 τμήματα. Αυτό δε μου μοιάζει και πολύ για απλούστευση!

Καλό κουράγιο!

elf

Να πω και γω τον πόνο μου:
Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τα τμήματα του ολοήμερου σε ΕΑΕΠ δημοτικό; Πρέπει να δηλώνεις μια τάξη για κάθε τμήμα που φτιάχνεις. Το θέμα είναι ότι στα ολοήμερα δημοτικά με αναμορφωμένο πρόγραμμα (ουφ...) δεν χωρίζονται οι μαθητές σε τμήματα ανάλογα με την τάξη που πάνε, αλλά ανάλογα με την ώρα αποχώρησης. Η λύση να δηλώσω 12 τμήματα (2 για κάθε τάξη, 1 που σχολάει 3μιση και ένα που σχολάει 4κτέταρτο) και να βάλω συνδιδασκαλία ανά 6 είναι κάπως ... απλουστευτική ;D Υπάρχει κάποιος που το έλυσε αλλιώς;

giorgis37

Για όσους είναι σε Γυμνάσιο...
1) Σήμερα τελειώνει το τρίμηνο...Που θα βγάλετε ελέγχους προόδους; Από το helpdesk μου είπανε ότι πρέπει να βγούνε στο myschool..
2) Στον έλεγχο προόδου δεν εμφανίζεται ο γενικός μέσος όρος του κάθε μαθητή στο τρίμηνο....(μου απάντησαν πως είναι προς διεκπεραίωση........πότε περιμένουν;;
3) Στον έλεγχο προόδου δεν υπάρχει δυνατότητα για αυξο-μείωση του πλάτους των στηλών (μαθήματα και διδάσκοντες) και μου είπανε πως δεν πρόκειται να υπάρξει άμεσα τέτοια δυνατότητα.
4) Δεν εμφανίζεται το όνομα του εκπαιδευτικού που διδάσκει Σχολική και Κοινωνική Ζωή
5) Με την Πληροφορική και Τεχνολογία που χωρίζεται το τμήμα πως το έχετε δηλώσει στο myschool? Προσπάθησε κάποιος να εισάγει ωρολόγιο πρόγραμμα και να δηλώσει τις ώρες που κάνει το τμήμα Πληροφορική και Τεχνολογία;


Τελικά μήπως το eschool ήταν καλύτερο;;;

thana$i$

Χειρίζομαι και εγώ το myschool πιλοτικά σε ΓΕΛ, και από 8/1 σε production.
Σαν interface και λειτουργικότητα μου φαίνεται καλό και αποκρίσιμο.
Η μετάπτωση δεν ξέρω πόσα records μπορεί να σηκώσει, γιατί κάνει και ερωτήματα αναζήτσης για το αν ο μαθητής είναι εγγεγραμμένος σε άλλα σχολεία με όνομα, επώνυμο κλπ. Εγώ τα έκοψα σε αρχεία των 40 records.
Χωρίς να ξέρω την διαμόρφωση και την χωρητικότητα του data center, για το αν θα μπορέσει να αντέξει σε φόρτο εργασίας που θα έχει peaks, πχ Πανελλήνιες, έλεγχοι πρώτου τετραμήνου κλπ εύχομαι τα καλύτερα, αν και το συνημμένο μου γεννά κάποιες αμφιβολίες.
Η χρήση του σε κάθε Σχολείο τώρα και η ενσωμάτωσή του στην διεκπεραίωση των εργασιών  είναι θέμα συζήτησης ανά περίπτωση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι δουλειά ενός ανθρώπου. Δεν βρίσκω καθόλου λογική πλέον μια ανάθεση εργασιών τύπου «εγώ θα είμαι υπεύθυνος για τις εκδρομές, αυτός θα πάρει τμήμα και ΕΣΥ το myschool». Όπως έχει πει χαρακτηριστικά και ο φιλόσοφος Μακης Ψωμιάδης «Τα συμβόλαια Μάτσα - Καζαντζίδη τελειώσανε αγαπούλες».
Επίσης, δικαιολογίες όπως δεν γνωρίζω Excel και e-mail καλό θα ήταν να μπουν γραπτά και σε ένα πρακτικό, για όσους αβασάνιστα αρνούνται την παραμικρή αλλαγή στον τρόπο εργασίας τους και πιστεύουν στην νεράϊδα του Σχολείου, που θα πάρει χάρτια και θα περάσει βαθμούς για 300 άτομα.   

rpirov

Καλησπέρα σε όλους
απ' ότι βλέπω δεν έχουν κάνει ακόμη κάτι με τον Μ.Ο. τριμήνου για τα Γυμνάσια. ¨η μήπως δεν το έχω αντιληφθεί?
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μου πει.
Σκέφτομαι να περάσω τους βαθμο΄υς σε excel.
Αν δω ότι μζαύονται επικίνδυνα οι μέρες για την επίδοση ελέγψων θα τα ρίξω στο e-school για να βγάλω τη Β και Γ Γυμνασίου. Για την Α που έχει τα δύο νέα μαθήματα θα κατευάσω την εκτύπωση σε excel και θα προσθέσω δύο γραμμές για φυσική και project.
Δρν είχαμε βλέπεις άλλη δουλειά να κάνουμε
Αν σκέφτεσθε κάτι καλύτερο, σας παρακαλώ ν το μοιραστείτε μαζί μας

xdinola

Καλησπέρα σε όλους.

Τις απουσίες θα τις καταχωρήσετε στο Myschool αναλυτικά ανά ημέρα ?
Μπορούν να καταχωρηθούν συγκεντρωτικά σε μερικές μόνο ημέρες ?



rpirov

Ργώ δοκίμασα και πέρασα 30 απουσιες στις 29 νοεμβρίου σε κάποιον μαιητή και τις έσωσε.
Άρα σύνολο στις 29 και όταν το καταλάβουν οι επόπτε του myschool ας το πουν

giorgis37

Και για το eschool λέγανε καθημερινά να περνάμε τις απουσίες αλλά ποτέ δεν εφαρμόστηκε.....έτσι πιστεύω θα γίνει και με το myschool...
Όσον αφορά τον γενικό μέσο όρο για τα γυμνάσια μου απάντησαν από το helpdesk πως αυτό θα γίνει σε επόμενη αναβάθμιση. Και όταν τους ρωτάω που θα βγάλουμε ελέγχους....μου λένε μα και φυσικά στο myschool..

xdinola

#10
SOS. Βαθμολογία Γυμνασίου.

Καλησπέρα σε όλους.


Τρεις μαθητές από το τμήμα Γενικής Παιδείας Γ2 ανήκουν και σε τμήμα Ένταξης και διδάσκονται Φυσική, Μαθηματικά, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, και Γλωσσική Διδασκαλία. Γνωρίζει κανείς πως θα καταχωρηθεί η βαθμολογία τους σ' αυτά τα μαθήματα;

Αρκεί να καταχωρηθεί στο τμήμα Γ2 όπως όλα τα άλλα μαθήματα ή πρέπει να γίνει κάτι άλλο; (Έχω δημιουργήσει ένα τμήμα ένταξης αλλά δεν ξέρω αν και πως μπορεί να οριστούν μαθήματα σ΄αυτό η αν πρέπει να οριστεί ένα τμήμα ένταξης για κάθε μάθημα)

Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει.  Η επικοινωνία με το helpdesk είναι δύσκολη...

giorgis37

Από τη στιγμή που τα παιδιά είναι δηλωμένα και σε τμήμα γενικής παιδείας πιστεύω πως οι βαθμοί θα περαστούν κανονικά στο τμήμα γενικής παιδείας που ανήκουν.
Άλλωστε στο τμήμα ένταξης δηλώνεις απλά πόσες ώρες διδάσκονται και όχι τα μαθήματα..
Πληροφοριακά μέχρι τις 9/12 θα έχει λυθεί και το θέμα του μέσου όρου στον έλεγχο προόδου...
Πάντως εγώ έστειλα στο myschool@sch.gr και μου απάντησαν σε μόλις 15 λεπτά..

giorgis37

xdinola....Επειδή έχουμε και εμείς τμήμα ένταξης στο σχολείο...(βέβαια τους βαθμούς του κάθε μαθητή τους βάζει ο κύριος διδάσκων του μαθήματος σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό του τμήματος ένταξης) θέλω να μου πεις πως τα δήλωσες..
Όρισες τμήματα ένταξης με βάση την τάξη απλά ή με βάση τα μαθήματα που κάνει ο εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής;
Δηλαδή πχ το Α1 ένταξης κάνει 15 ώρες....Από αυτές οι 10 είναι μαθηματικά και οι 5 Γλώσσα.
Ή δήλωσες Α1 εντ μαθ 10 ώρες και Α1 εντ γλ 5 ώρες.
Προσπάθησες να περάσεις ωρολόγιο πρόγραμμα για αυτά τα τμήματα; Όταν έκανα την προσπάθεια μου έβγαλε μήνυμα λάθους ότι τη συγκεκριμένη ώρα το τμήμα γενικής παιδείας κάνει άλλο μάθημα.
Όρισες και συνδιδασκαλίες για το τμήμα ένταξης;

xdinola

giorgis37...

Έχω δημιουργήσει ένα μόνο τμήμα ένταξης στο οποίο όρισα τις ώρες διδασκαλίας και όχι μαθήματα. Επίσης  έχω ορίσει και τους μαθητές του τμήματος. Τους βαθμούς τους έχω καταχωρήσει στο τμήμα Γενικής Παιδείας που ανήκουν οι μαθητές. Απλά δεν γνωρίζω αν αυτό είναι το σωστό ή θα πρέπει να δηλώσω διαφορετικά τμήματα ένταξης ανάλογα με τα μαθήματα.
Συνδιδασκαλίες και ωρολόγιο πρόγραμμα δεν όρισα για το τμήμα ένταξης.

giorgis37

xdinola....
Σου δώσανε κιόλας βαθμούς;;; Γρήγοροι είστε...
Ο μαθητής της Γ που είναι στο τμήμα ένταξης είναι και στο ίδιο τμήμα με έναν της Α;;
Δοκίμασες να κάνεις ωρολόγιο πρόγραμμα για τους καθηγητές του τμήματος ένταξης;
Τους βαθμούς τους περνάς με αρχεία excel?