Δικαιώματα χρηστών στα Thin clients

Ξεκίνησε από escozul, 04 Φεβ 2011, 09:49:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

escozul

Στην προσπάθειά μου να δείξω την λειτουργία του chmod στους μαθητές μου, τους έβαλα να φτιάξουν ένα αρχείο (από το openoffice) και να δουν τα δικαιώματα με το ls από το τερματικό.

Αρχικά δεν πρόσεξα οτι εμφάνιζε ένα περίεργο όνομα ιδιοκτήτη όταν έκανες ls -l. Συγκεκριμένα για ιδιοκτήτη εμφάνιζε 4294967294. Έχω επισυνάψει και ένα στιγμιότυπο του τερματικού στο οποίο φαίνεται ακριβώς αυτό.
Όταν προσπαθούσα να δω τα δικαιώματα μέσω Ναυτίλου, ανέφερε ότι ο ιδιοκτήτης είναι ένας χρήστης "-2-user#-2"
Έχω επισυνάψει εικόνα που να δείχνει και αυτό.

Μολαταύτα στον Server όταν πηγάνω στα αρχεία των χρηστών, ο ιδιοκτήτης εμφανίζεται κανονικά. Μάλιστα αν κάνω log in με το όνομα του χρήστη στον server, τότε η chmod και γενικά οι εντολές αλλαγών δικαιωμάτων λειτουργούν κανονικά.

Αυτό συμβαίνει με όλους τους λογαριασμούς των μαθητών, και μάλιστα αυτά τα περίεργα νούμερα και χρήστες δεν αλλάζουν σε κάθε μαθητή αλλά παραμένουν ίδια.

Ένα από τα πιο περίεργα θέματα που έχω συναντήσει είναι αυτό και το πρόβλημα είναι οτι εμφανίζει πως ο μαθητής που δημιούργησε το αρχείο δεν είναι ο ιδιοκτήτης (από το τερματικό δηλαδή) και δεν μπορεί να αλλάξει δικαιώματα. Έτσι δεν μπορώ να επιδείξω την λειτουργία της εντολής chmod. Η επεξεργασία του αρχείου όμως γίνεται κανονικά. Και η διαγραφή του. Επίσης αυτό το θέμα δεν αφορά μόνο έγγραφα του openoffice άλλα οποιοδήποτε αρχείο δημιουργήσει ο χρήστης (ακόμα και κενό αρχείο).

Ότι μπορείτε να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

#1
Καταρχάς να υποθέσω ότι μιλάς για fat clients, και όχι για thin clients, έτσι;

Κάπου έχεις λάθος ρυθμίσεις στο NFS και δεν αντιστοιχούνται σωστά τα User IDs μεταξύ του server και των clients, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πού και γιατί. Είτε δώσε για αρχή την παρακάτω εντολή στο server και ανέβασε το αποτέλεσμά της, είτε καλύτερα ακόμα έλα από το IRC κάνοντας κλικ στην υπογραφή μου.

escozul, όταν αντιγράψεις την παρακάτω εντολή άλλαξε τα backslashes (\) σε slashes (/). Τα έβαλα επίτηδες λάθος επειδή το ΠΣΔ μου βγάζει "Forbidden You don't have permission to access /alkisg/tosteki/index.php on this server." όταν βάζω slashes! Δεν φταίει το φόρουμ, το ΠΣΔ το παθαίνει και στο phpmyadmin, μάλλον προσπαθούν να κάνουν κάποιον έλεγχο προστασίας και αποτυγχάνουν... θα τους αναφέρω το πρόβλημα.

egrep -v '^#|^$' \etc\default\nfs* \opt\ltsp\i386\etc\default\nfs*

escozul

Γιατί να υποθέσεις οτι μιλώ για fat clients; Μιλώ για  thin clients. Ξεχνώ συνέχεια οτι πρέπει να το αναφέρω αυτό  :P

Θα την δοκιμάσω την εντολή που έγραψες. Την επόμενη εβδομάδα όμως γιατί γι' αυτή την εβδομάδα με στέλνουν σε άλλο σχολείο για να καλύψω την θέση ενός συναδέλφου που πήρε αναρρωτική άδεια και την δική μου την θέση θα την καλύψουν (ή όχι) οι συνάδελφοι στο σχολείο το δικό μου. ΝΑΙ είναι τόσο παράλογο όσο ακούγεται! μου το είπαν Παρασκευή 2:10 το μεσημέρι! Ζούμε το θέατρο του παραλόγου σε αυτή την χώρα!!!
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

Παράθεση από: escozul στις 06 Φεβ 2011, 05:49:48 ΜΜ
Γιατί να υποθέσεις οτι μιλώ για fat clients; Μιλώ για  thin clients. Ξεχνώ συνέχεια οτι πρέπει να το αναφέρω αυτό  :P

Επειδή στη συνημμένη εικόνα "Στιγμιότυπο καγκάκης.png" το τερματικό λέει "kagkakis@ltsp111", το οποίο σημαίνει ότι τρέχει τοπικά στον client και όχι στο server (εκτός αν έχεις ονομάσει τον server σου "ltsp111", που δεν το νομίζω).
Άρα ο ltsp111 δεν είναι thin client, είναι fat.
Κι αφού εσύ λες ότι δεν είναι fat, συμβαίνει κάτι περίεργο, δεν είναι μόνο το NFS το πρόβλημα.
Επιπλέον, οι thin clients δεν χρησιμοποιούν NFS και άρα οι παραπάνω εντολές που γράφω δεν έχουν καμία σχέση.

Σε thin clients το τερματικό λέει "kagkakis@server", αφού οι διεργασίες των thin clients τρέχουν στο server.

escozul

Παράθεση από: alkisg στις 06 Φεβ 2011, 05:59:50 ΜΜ
Επειδή στη συνημμένη εικόνα "Στιγμιότυπο καγκάκης.png" το τερματικό λέει "kagkakis@ltsp111", το οποίο σημαίνει ότι τρέχει τοπικά στον client και όχι στο server (εκτός αν έχεις ονομάσει τον server σου "ltsp111", που δεν το νομίζω).
Άρα ο ltsp111 δεν είναι thin client, είναι fat.
Κι αφού εσύ λες ότι δεν είναι fat, συμβαίνει κάτι περίεργο, δεν είναι μόνο το NFS το πρόβλημα.
Επιπλέον, οι thin clients δεν χρησιμοποιούν NFS και άρα οι παραπάνω εντολές που γράφω δεν έχουν καμία σχέση.

Σε thin clients το τερματικό λέει "kagkakis@server", αφού οι διεργασίες των thin clients τρέχουν στο server.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι στις οδηγίες που υπάρχουν για την εγκατάσταση, λέει οτι ανεξάρτητα αν θα έχουμε fat ή thin clients να κάνουμε image fat γιατί αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε fat και σε thin, ενώ το αντίθετο δεν γίνεται. Έχοντας στο νου μου την ευελιξία του συστήματος λοιπόν, έκανα αυτό που πρότειναν οι οδηγίες.

Όπως και να 'χει, μπορεί αυτό να μου δημιουργεί το πρόβλημα;
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

Εφόσον δεν θες fat clients αλλά thin, βάλε στο lts.conf και ακριβώς κάτω από το [Default] την οδηγία
LTSP_FATCLIENT=False
ή εναλλακτικά, αν θες να θέσεις κάποιο όριο με βάση τη μνήμη RAM των τερματικών,
FAT_RAM_THRESHOLD=700
έτσι μόνο όσοι clients έχουν πάνω από π.χ. 700 MB RAM θα είναι fat.

Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις thin clients, θα λυθεί το πρόβλημά σου αφού όλοι θα δουλεύουν στο server.

Αν όμως ποτέ χρησιμοποιήσεις fat clients τότε εκεί θα το ξαναέχεις, πιθανώς λόγω λάθων ρυθμίσεων στο NFS. Οπότε και μόνο για τους fat, είτε πόσταρε το αποτέλεσμα των εντολών που είχα πει παραπάνω, είτε για πιο γρήγορα έλα από το IRC.

escozul

Παράθεση από: alkisg στις 06 Φεβ 2011, 11:42:26 ΜΜ
Αν όμως ποτέ χρησιμοποιήσεις fat clients τότε εκεί θα το ξαναέχεις, πιθανώς λόγω λάθων ρυθμίσεων στο NFS. Οπότε και μόνο για τους fat, είτε πόσταρε το αποτέλεσμα των εντολών που είχα πει παραπάνω, είτε για πιο γρήγορα έλα από το IRC.

Άλκη σε υπερευχαριστώ! Θα έρθω στο IRC αν αυτά που μου λες δεν δουλέψουν. Η βοήθειά σου είναι ανεκτίμητη. Όπως είπα και παραπάνω στο αγαπημένο μου εργαστήριο θα επιστρέψω σε 1 εβδομάδα με αυτό το χουνέρι που έπαθα. Θα μιλήσουμε και τότε.

Δεν υπάρχουν λόγια αρκετά για να σε ευχαριστήσω.
Θα τα πούμε σύντομα ξανά.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00