Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikoskon

Σήμερα που ξαναδοκίμασα να έχω splitter και projector πάνω αλλάζοντας το VGA καλώδιο με ubuntu ήδη ανοιχτό, έπαιξε στην κανονική ανάλυση της οθόνης 1360x768 (και οθόνη και προτζέκτορας). Το έκανα reboot και με βγάζει σε (οθόνη και προτζέκτορα) 640x480 και δεν αλλάζει η ανάλυση. Αν αποσυνδέσω το splitter και βάλω το VGA πάνω στο PC με ξαναγυρίζει κανονικά σε 1360χ768.

Η εντολή βγάζει:
administrator@server:~$ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 320 x 240, current 1360 x 768, maximum 1360 x 768
default connected 1360x768+0+0 0mm x 0mm
   1360x768       50.0     51.0     52.0*
   1280x768       53.0 
   1024x768       54.0     55.0     56.0 
   832x624        57.0 
   800x600        58.0     59.0     60.0     61.0 
   720x450        62.0 
   680x384        63.0     64.0 
   640x480        65.0     66.0     67.0     68.0 
   576x432        69.0 
   512x384        70.0     71.0     72.0 
   416x312        73.0 
   400x300        74.0     75.0     76.0     77.0 
   320x240        78.0     79.0     80.0

alkisg

Ναι όταν έχεις το splitter, το λειτουργικό δεν μπορεί να ανιχνεύσει τις αναλύσεις που υποστηρίζει η οθόνη σου.
Ένας τρόπος να παρακάμψεις το πρόβλημα είναι να δημιουργήσεις ένα αρχείο /etc/X11/xorg.conf (εντολή: sudo gedit /etc/X11/xorg.conf), με περιεχόμενα περίπου σαν αυτά:

Κώδικας: shell
Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
    HorizSync     33.0-88.0
    VertRefresh   33.0-75.0
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor       "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
EndSection

nikoskon

Done! Ευχαριστώ Άλκη!
Τώρα παίζω με ανάλυση 1024x768 και στα δύο. Αν θέλω να έχω περισσότερες αναλύσεις μάλλον πρέπει να φτιάξω ένα custom xorg.conf που να έχει και 1360x768 (της οθόνης) και 1024x768 (projector). Θα το κοιτάξω και ποστάρω ξανά.

alkisg

Ανέβασε τη γραμμή HorizSync     33.0-88.0 (π.χ βάλε 102 αντί για 88) μέχρι να πιάσει και την ανάλυση 1360x768.

gidarakos

Στις οδηγίες του wiki Linux/sch-scripts/Κοινόχρηστοι φάκελοι παρατήρησα τα εξής:

Στον πρώτο πίνακα "Φάκελος    Ιδιοκτήτης    Ομάδα    Δικαιώματα"
Παράθεση/home/teacher1/Έγγραφα/a1
Το σωστό είναι "/home/teacher1/Δημόσια/a1".
Με την ίδια λογική και τα δύο επόμενα του πίνακα.

ΠαράθεσηΚατά τη σύνδεση στο σύστημα οποιουδήποτε καθηγητή teacherX δημιουργούνται αυτόματα φάκελοι "/home/teacherX/Έγγραφα/groupX" για κάθε τμήμα που ανήκει.
Το σωστό είναι "/home/teacherX/Δημόσια/groupX"

Στον δεύτερο πίνακα "Χρήστης    Ομάδες    Θέση συντόμευσης    Προορισμός συντόμευσης"
Παράθεση/home/a1u1/Δημόσια/a1
Το σωστό είναι "/home/a1u1/Δημόσια/a1 - Κοινόχρηστα"
Παράθεση/home/a1u1/Δημόσια/Καθηγητής 1    /home/teacher1/Έγγραφα/a1
Το σωστό είναι "/home/a1u1/Δημόσια/a1 - Καθηγητής 1    /home/teacher1/Δημόσια/a1"
Παράθεση/home/teacher1/Δημόσια/a1
Το σωστό είναι "/home/teacher1/Δημόσια/a1 - Κοινόχρηστα". Γιατί ύπάρχει και ο /home/teacher1/Δημόσια/a1 αλλά δεν είναι συντόμευση.
Με την ίδια λογική και το επόμενο.

aspd

Στήνοντας τα ubuntu 12.04 στο σχολείο έχω τα εξής προβλήματα:
1. Ο server δεν έχει ήχο, ενώ είχε στα 10.04. Θα κοιτάξω αν έχει ήχο με το Live cd και μετά  θα ψάξω τα alsa φαντάζομαι. Οι clients έχουν ήχο.

2. Στο server δεν τρέχουν τα λογισμικά (π.χ. Γερμανικά ή Πληροφορική Γυμνασίου), ενώ στους clients τρέχουν κανονικά. Στο server λέει:
the adobe glash plugin has crashed.  Send crash report.
Κοίταξα και έχω εγκατεστημένο το plugin. To απεγκατέστησα και το έστησα ξανά, αλλά λέει τα ίδια.

alkisg

1) Για να δεις αν βλέπει την κάρτα,
Κώδικας: shell
lspci -nn -k | grep -A 2 Audio
alsamixer


2) glash? Υποθέτω flash (γιατί υπάρχει και gnash, αλλά θα έπρεπε να το κάνεις μόνη σου εγκατάσταση οπότε υποθέτω όχι).

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι η τελευταία έκδοση του flash player έχει πρόβλημα με κάποιους παλιότερους AMD επεξεργαστές ή κάτι τέτοιο, λόγω λάθος flags κατά το compilation που του έκανε η Adobe... τι επεξεργαστή έχει ο server και τι οι clients; Επίσης, σε άλλες σελίδες (youtube, greektube κτλ) παίζει;

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα το κρασάρισμα να έχει άμεση σχέση με την έλλειψη του ήχου, οπότε φτιάχνοντας τον ήχο να φτιάξει και το flash...

aspd

Φυσικά και flash. Το άλλο δεν το έχω ακούσει ποτέ.
Επεξεργαστής server: INTEL Core 2 Quad Q8400 2.66 GHz
Μητρική server: GIGABYTE GA-G31M-ES2L
Πρέπει να το δω τι κάνει σε άλλες σελίδες. Δεν το έχω δοκιμάσει. Επίσης θα δω αύριο στο εργαστήριο αν βλέπει την κάρτα ήχου.

Οι περισσότεροι clients έχουν:
C336 Intel Celeron, 366MHz
BI440ZX μητρική intel
Μνήμη 128-256 ΜΒ
Σε αυτούς όμως παίζουν όλα κανονικά.

Θέλω να σημειώσω πόσο χρήσιμο μου είναι που έχω σε ένα partition τα 10.04, έστησα τα 12.04 σε άλλο partition με κοινό /home και κοινούς χρήστες και μπορώ να κάνω δοκιμές στα 12.04, αλλά μέχρι να δουλέψουν όλα κανονικά μπορούμε να κάνουμε μάθημα στα 10.04.


aspd

Με το live cd στο σέρβερ έχω ήχο και παίζουν βίντεο στο youtube.
Αλλιώς δεν έχω ήχο στο σέρβερ και δεν παίζουν βίντεο σε youtube, greektube κτλ.

administrator@administrator-G31M-ES2L:~$ lspci -nn -k | grep -A 2 Audio
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller [8086:27d8] (rev 01)
   Subsystem: Giga-byte Technology Device [1458:a002]
   Kernel driver in use: snd_hda_intel

Επίσης  το αποτέλεσμα της εντολής alsamixer το επισυνάπτω. Αυτό που είδα είναι ότι στην αρχή λέει ότι δε βρίσκει ένα αρχείο στο /home/teacher.
Για να χρησιμοποιώ και τα 10.04 και τα 12.04 με κοινό /home /έχω αλλάξει το teacher που είχα στα 10.04 σε administrator με οδηγίες που είναι στην ίδια ενότητα παραπάνω. Εκεί τα έχει μπλέξει;

alkisg

Ως administrator, δώσε:
Κώδικας: shell
ls -lha ~/.asoundrc
cat ~/.asoundrc
rm ~/.asoundrc


Επικόλλησε εδώ το output για να έχουμε μια πλήρη εξήγηση του τι έφταιγε σ' αυτό το αρχείο.
Λογικά, είχε παραπομπή στο παλιό μονοπάτι /home/teacher, το οποίο πια δεν υπάρχει.
Για κάτι τέτοιους λόγους έλεγα στον Richard σε άλλο θέμα ότι δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε το /etc/skel, αλλά αντίστοιχα προβλήματα δημιουργούνται και κατά την αλλαγή του /home/username path... Είναι κρίμα που κάποιες εφαρμογές χρησιμοποιούν απόλυτα μονοπάτια για το /home αντί για σχετικά, με τα οποία δεν θα υπήρχε ζήτημα...

Μετά το σβήσιμο του αρχείου κάνε logout, login, και test αν όλα πια παίζουν καλά.

aspd

Με τις παραπάνω εντολές ο ήχος παίζει μια χαρά, καθώς και τα video στο youtube και στα λογισμικά.
Νομίζω ότι σήμερα θα γίνει το μάθημα στα 12.04.
Επισυνάπτω το αποτέλεσμα των εντολών.

Χίλια ευχαριστώ

pavlospan

Έχουμε στήσει τον server κάνουμε login από τους thinclients, βγάζει μαύρη οθόνη και μας επαναφέρει ξανά στην login screen. Δοκιμάσαμε ενεργοποιώντας την LDM_AUTOLOGIN=TRUE και βγάζει μαύρη οθόνη προσπαθώντας να συνδεθεί με τον server. Πάντως ο σερβερ βλέπει τους clients με το επόπτες.

alkisg

Δοκιμάσατε και χωρίς το LDM_AUTOLOGIN, με κάποιο username/password λογαριασμού που να υπάρχει στο server;
Είναι thin clients (πράσινη οθόνη στον Επόπτη) ή fat (μπλε οθόνη);
Είναι κανονική εγκατάσταση με τα live CDs της Τεχνικής Στήριξης, ή κάτι άλλο, π.χ. Kubuntu;
Να και μερικές εντολές για διάγνωση, μετά από ανεπιτυχή προσπάθεια login:
server:
tail /var/log/auth.log
cat /home/user-pou-phge-na-kanei-login/.xsession-errors

client, με δεξί κλικ → εκτέλεση → άνοιγμα κονσόλας, διαχειριστή, τοπικά, από τον Επόπτη:
less /var/log/Xorg.7.log

Αν θέλετε ελάτε κι από το IRC (από το μενού βοήθεια των sch-scripts).

tdplan

Καλησπέρα,

είμαι νέος στο forum αν και σας διαβάζω από παλιά. Κάνετε εξαιρετική δουλειά! :)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για το Ubuntu 12.04. Το εγκατέστησα πρόσφατα σε Η/Υ με σκληρό δίσκο 500 GB, στον οποίο έφτιαξα 2 partitions. Στο πρώτο έχω τα xp και στο δεύτερο τον ubuntu server LTSP.  Όλα κύλησαν ομαλά, έφτιαξα τους χρήστες που ήθελα, και εγκατέστησα τη διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ.  Στο ίδιο εργαστήριο 'τρέχει' Windows 2003 server (σε άλλο μηχάνημα). Επειδή ο win2003 server έχει στατική ip (xxx.xxx.xxx.10) δοκίμασα να δώσω μέσα από τη διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ στατικό ip στον ubuntu server που να τελειώνει σε 15. Όμως αυτός γυρνούσε συνέχεια την ip σε xxx.xxx.xxx.10 και έκανε conflict με τον win2003 server.
Τελικά αναγκάστηκα να τον ξαναεγκαταστήσω και τον άφησα να παίρνει δυναμικά το ip. Όλα δούλεψαν οκ.
Επειδή οι υπόλοιποι Η/Υ (12) του εργαστηρίου έχουν xp, αφού άλλαξα τις ρυθμίσεις τους από το bios εγκατέστησα τον win32 loader (σε 3 από αυτούς). Κάνοντας εκκίνηση σε ένα σταθμό μου έδωσε ο boot manager τη δυνατότητα να επιλέξω αν θα ξεκινήσω με xp ή PXE - Network Boot.  Επιλέγοντας τη 2η επιλογή (PXE - Network Boot) μου εμφάνισε το μήνυμα "prefix is not set".  Και φυσικά μετά από κάποια ώρα γυρνούσε στον boot manager. Αυτό έγινε και στους υπόλοιπους Η/Υ.

Αν θέλεις alkis μπορείς να μου απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Μπορώ να έχω σε ένα εργαστήριο και Win2003 server και ubuntu 12.04; Και αν μπορώ μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα;
2) Ο ubuntu server πρέπει να έχει στατική ή δυναμική ip;
3) Τι δεν έχω κάνει σωστά και δεν μπορούν τα τερματικά να συνδεθούν με τον ubuntu server; (Έκλεισα και τον windows server και δοκίμασα έχοντας ανοιχτό μόνο τον ubuntu και πάλι δεν έγινε τίποτα)

Ελπίζω να μην κούρασα.

alkisg

Καλημέρα,

1) Ναι φυσικά. Στην περίπτωσή σου προτείνεται ο LTSP server να πάει στο 10.x.y.11, ώστε (αν έχεις cisco router) να μπορείς εσύ ή οι μαθητές να τον βλέπουν και από το σπίτι. Για το πρόβλημα που σου δημιουργήθηκε, υποθέτω ότι έκανες 2 συνδέσεις με "αυτόματη σύνδεση", μία στην .10 και μία στην .15, γι' αυτό και έβλεπες να συνδέεται μία η μία και μία η άλλη. Δεν χρειαζόταν φορμάτ, αρκεί να έσβηνες την παλιά σύνδεση στο .10 (αν τα υποθέτω σωστά).

2) Προτείνεται στατική στο .10 ή .11 ώστε να φαίνεται και από το σπίτι. Κατά τα άλλα παίζει μια χαρά και με δυναμική.

3) Νομίζω το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν έχει ρυθμιστεί το dnsmasq επειδή δεν έβαλες στατική IP. Κάνε την εντολή που αναφέρεται στο τέλος της σελίδας http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Στατική_IP:

Παράθεση από: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Στατική_IP
Εάν δεν θέλετε να ορίσετε στατική IP, τότε όταν αλλάζετε υποδίκτυο θα πρέπει να δίνετε την παρακάτω εντολή ώστε να ρυθμίζεται κατάλληλα η υπηρεσία dnsmasq:

Κώδικας: shell
sudo ltsp-config dnsmasq --overwrite