Λάθος απροσεξίας στο υποπρόγραμμα του 4ο θέματος.

Ξεκίνησε από Petrofskaya, 27 Μαΐου 2009, 02:34:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Petrofskaya

Καλημέρα σας,
Σήμερα στο 4ο θέμα ίσως έκανα ένα λάθος καθαρά από απροσεξία μου.
Στην επανάληψη μέσα στο υποπρόγραμμα που έβρισκα το πλήθος των κρατημένων δωματίων μια συγκεκριμένη μέρα, στη συνθήκη που έλεγχα αν το δωμάτιο είναι κρατημένο, στην ΑΝ εγραψα:
Αν ΚΡΑΤ[i,ημέρ]="Δ" τοτε
πλδ<-πλδ+1
Τ_αν

Μέτρησα δηλαδή τα διαθέσιμα και όχι τα κρατημένα. Εφόσον η υπόλοιπη άσκηση είναι σωστή λογικά και συντακτικά, πόσο πιστεύετε ότι θα μου κόψουν γι αυτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

P.Tsiotakis

0,5 - 1 μόριο θα έλεγα
αλλά δεν είμαι βαθμολογητής

Petrofskaya

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Σκέφτομαι ότι μπορεί να μου κόψουν πολλά επειδή δεν είναι ξεκάθαρο οτι το έκανα απο απροσεξία, μιας και το πλήθος το ονομασα πλδ, και όχι πλκ ας πούμε.. Μακάρι να μου κόψουν μόνο 1 μόριο!

petrosp13

Επειδή ονόμασες και το πλήθος αντίστοιχα, ίσως ο βαθμολογητής να θεωρήσει ότι δεν κατάλαβες σωστά το πρόβλημα και να σου αφαιρέσει μια μονάδα, ίσως και λίγο παραπάνω
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Petrofskaya

Για κάτι τέτοια λάθη είναι που στενοχωριέμαι πραγματικά.. Πράγματα που ξέρω, να τα κάνω λάθος επειδή δεν πρόσεξα ένα λεπτό σημείο που μπορεί να κάνει την μεγάλη διαφορά αν το κάνεις λάθος.
Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι η υπόλοιπη εικόνα του γραπτού θα κάνει τους βαθμολογητές να καταλάβουν ότι έγινε απο απροσεξία..

Ευχαριστώ!

nefeli1

Στο 4ο θέμα το Β.

Αν υλοποιειθεί με  διαδικασία  πόσες μοναδες θα αφαιρεσουν από τον μαθητή

petrosp13

Ποιος σου είπε ότι έπρεπε να γίνει με συνάρτηση;;  >:(
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

michaeljohn

Δεν θα του κόψουν καμιά μονάδα. Ζητάει υποπρόγραμμα, άρα μπορεί να υλοποιηθεί είτε με ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ είτε με ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

merlin

Παράθεση από: nefeli1 στις 27 Μαΐου 2009, 05:05:30 ΜΜ
Στο 4ο θέμα το Β.

Αν υλοποιειθεί με  διαδικασία  πόσες μοναδες θα αφαιρεσουν από τον μαθητή

Οι περισσότεροι μαθητές στο εξεταστικό που ήμουν το έλυσαν με διαδικασία (για να είναι σίγουροι... :)).

Άσχετα με το αν βολεύει καλύτερα η συνάρτηση, αν την έχεις γράψεις σωστά την διαδικασία έχεις όλα τα μόρια.
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

evry

Παιδιά αρκετοί το έχουν κάνει με διαδικασία επειδή πέρναγαν παράμετρο πίνακα. Μην με ρωτήσετε γιατί. Απλά τους φάνηκε περίεργο να περνάει ένας ολόκληρος πίνακας μέσα σε συνάρτηση. Μάλλον είναι από εκείνες τις παρανοήσεις των μαθητών.

Εξυπακούεται ότι δεν κόβεται ότι 0.000001 μονάδα. Είναι μια επιστημονικά τεκμηριωμένη λύση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis


kkoutsak

Σίγουρα η συνάρτηση είναι καταλληλότερη μόνο όμως αν το λειτουργικό είναι vista.Στα  windows πάντα  διαδιακασία στο 3ο ερώτημα και συνάρτηση στο 2ο  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D